Dom Flinstoneovcov aj bývanie hore nohami: Stavby, ktoré nás zaujali v roku 2013

31.12.2013
Architektúra

Keď architekti popustia uzdu svojej fantázii, vznikajú zaujímavé stavby. A mnohokrát aj zvláštne. Prezrite si s nami niekoľko stavieb, ktoré upútali našu pozornosť v roku 2013 a posúďte sami.

1fotka
Rodičmi tejto katedrály sú reverend Robert Schuller s manželkou Arvellou. Autor: Profimedia

Ktorá stavba vás v roku 2013 na našich stránkach najviac prekvapila či dokonca pobavila? Nuž, fantázia architektov a ich tvorby nepozná hraníc. A prečo by aj mala. Nech tu niečo po nás ostane! Prezrite si s nami budovy či stavby, ktoré nás v roku 2013 zaujali, a možno si nakoniec svojho favorita vyberiete.

Bývanie naopak

Netradičný dom, ktorý stojí na streche, je súčasťou skanzenu v Centre vzdelávania a propagácie regiónu v obci Szymbark na severe Poľska. Za návrhom tejto nezvyčajnej stavby stojí architekt Daniel Czapiewski. Dom je postavený na hlavu nielen navonok, naopak je aj celý interiér a všetok nábytok. Jeho autor chcel prostredníctvom neho zvláštnym spôsobom popísať dobu bývalej komunistickej éry a tiež súčasný svet, ktorého sme súčasťou.

Päťposchodový byt za 300 miliónov eur

Ak by ste mali zvyšných 300 miliónov eur, byt ktorý bol na predaj v Monaku mohol byť váš. Podľa požadovanej sumy evidentne nešlo o žiadnu garsoniéru. Naopak, byt ponúkal päť poschodí plných luxusu s výhľadom na Stredozemné more. Byt sa nachádza v luxusnej, 170 metrov vysokej veži, ktorá sa po dokončení v roku 2014 stane druhou najvyššou budovou.

Dom v štýle Flinstoneovcov

A kto v ňom býval? Televízny magnát Dick Clark (†82), ktorý zomrel 17.apríla v Los Angeles, žil v dome na kopci v Malibu. Po jeho smrti sa dom objavil na trhu za sumu 3,5 milióna dolárov. Americký televízny moderátor si svoje sídlo zariadil v štýle doby kamennej. Legendárny dom pripomínajúci ten, v ktorom žila rodina Freda Flinstonea, stojí na vrchole útesu v kalifornskom Malibu a má krásny výhľad na Tichý oceán.

Nádherný loft v starej hodinovej veži

V priestoroch hodinovej veže vznikol luxusný loft, ktorý je momentálne na predaj za 18 miliónov dolárov.
Byt je súčasťou starej priemyselnej budovy, ale jeho interiér spĺňa aj tie najnáročnejšie požiadavky. Tvorcom projektu je David Walentas, ktorý zachoval všetky štyri masívne hodiny na každej stene bytu. Tie teraz plnia úlohu veľkých okien a sú dominantou interiéru. Priestranný a presvetlený moderný loft sa nachádza v príťažlivej lokalite, na vrchole One Main Street v Brooklyne v New Yorku a ponúka nádherný výhľad na ikonický Brooklynský most a Manhattan.

Bývanie moderného Robinsona

Veru, takto nejako by pravdepodobne býval v dnesšenj dobe. Ale asi nie na opustenom ostrove. Netradičný dom je vsadený medzi stromy v Mill Valley. Vyrobený je prevažne z dreva, konkrétne ide o sekvojové drevo, ktoré efektne dopĺňajú veľké sklenené tabule.

Nechajte sa odsúdiť na luxus

Budova z 19. storočia, ktorá vyše storočie fungovala ako jedna z najobávanejších holandských väzníc, Het Arresthuis, dnes slúži ako prepychový hotel. Bývalé väzenie, poskytuje svojim hosťom komfort, o akom sa mnohým ani nesnívalo. Zo 150 ciel je teraz 36 luxusných izieb a sedem apartmánov, vrátane štyroch špeciálnych. Tie nesú tematické názvy – Riaditeľ, Žalárnik, Právnik a Sudca. Nádvorie, po ktorom sa ešte pred šiestimi rokmi prechádzali väzni, je premenené na terasu, kde si hostia môžu vychutnať rannú kávu alebo obed. Hotelová reštaurácia s otvorenou kuchyňou navyše umožňuje každému, aby dohliadal na prípravu objednaného pokrmu. O kvalite podávaného vína s radosťou porozpráva hotelový someliér. Nuž, nenechali by ste sa zavrieť?

Alebo dáte prednosť lesnému ufo vo Švédsku?

Netradičná stavba uprostred švédskeho lesa vyzerá ako kulisa pre natáčanie sci-fi filmu. V skutočnosti ponúka netradičné ubytovanie. Hotel bol postavený neďaleko švédskeho mesta Harads a okrem toho, že pripomína retro lietajúci tanier, má aj ďalšiu zvláštnosť – upevnený je pomocou pevných lán o stromy. Netypický hotel menších rozmerov má k dispozícii izbu s výhľadom na oblohu.

A čo tak nocľah priamo na Mont Blancu

Máte radi adrenalín? Potom by sa vám mohlo pozdávať toto útočisko pre horolezcov, ktoré bolo zmontované na talianskej strane Mont Blancu. Bunka visí na útese, ktorý je obklopený ľadovcom a poskytuje unikátny výhľad na údolie.

Najfuturistickejší stánok Boží

Katedrála Crystal je obložená tisíckami sklenených tabúľ a usadí takmer tritisíc veriacich. Dizajn tohto kostola jednoznačne dokazuje, že v Kalifornii môže byť fascinujúce úplne všetko. Katedrála Crystal si môže na svoj účet pripísať hneď niekoľko naj. Svojou veľkosťou rozhodne patrí medzi najväčšie, architektonickým stvárnením medzi najfuturistickejšie, vďaka množstvu použitého skla aj medzi najpresvetlenejšie.

Zájdite si na kávu do lietadla

Kaviareň s netradičným dizajnom otvorili v Číne. Kávu v kaviarni s dizajnom, ktorý pripomína interiér lietadla Airbus A380, si môžu hostia vychutnať v čínskom meste Chongqing. Kaviareň je priestranná a usadí vyše stovku hostí.

Užite si luxus pod hladinou!

Water Discus Hotels stojí napoly nad hladinou a napoly je pod vodou. Návštevníkom tak umožní sledovať podmorský život. Hotel sa skladá z dvoch častí, jedna je pritom nad morskou hladinou a tá druhá je pod vodou. Vďaka tejto kombinácii môžu hostia zároveň obdivovať chladné podmorské zákutia a užívať si teplé podnebie.

Čítajte viac:

Hotel pod hladinou! Užite si luxus a podmorský svet

Ako vyzerá tibetské sídlisko?

V Tibete by ste rovinu hľadali márne. Ľudia nemali na výber a prispôsobiť sa museli životu na svahoch. Väčšina domcov je postavená z dreva a umiestnené sú tak blízko, že pôsobia ako radová zástavba.

Hotel pre celebrity

Americké celebrity hovoria s úctou o Tibete a mnohé tam aj zájdu. Pre svoj relax však vyhľadávajú aj iné miesta. Napríklad v púšti Utahu, konkrétne v hoteli Utah Desert Resort. Tento luxusný hotel, ktorý sa nachádza v drsnej krajine na púšti v Utahu je pravdepodobne najizolovanejším miestom v Amerike. Na prvý pohľad tajomný a zvláštny komplex ponúka luxus a prepych, ktorý si nemôže dovoliť ktokoľvek. Noc v rezorte stojí 7-tisíc dolárov.

Mosty, ktoré ohromia dizajnom aj dĺžkou

Pozrite si výber desiatich mostov, ktoré sa radia medzi tie najdlhšie na svete. Majú dĺžku od piatich do takmer 40 kilometrov.

Najvyšší hotel v Európe

Najvyšší však nie je svojou vlastnou výškou, ale tou nadmorskou. Ruský hotel na hore Elbrus vybudovala talianska spoločnosť Leap Factory a to vo výške neuveriteľných 3 192 metrov nad morom. Hotel pripomína akúsi podivnú trubicu a celý komplex tvoria dokopy tri takéto stavby. Unikátny a navyše, ekologický, taký je hotel s jedným z najkrajších výhľadov na svete.

A keď sa nepáči, stačí zdemolovať

Veru tak! Ak sa už nepáči začína sa demolovať. Tak ako v Číne. Aby sa mohli stavať nové a nové mrakodrapy, tých starých sa treba zbavovať. Nuž čínska ekonomika je v posledných rokoch na vzostupe, a tak sa to prejavuje aj v množstve architektonických skvostov, ktoré v Číne vyrastajú. Aby niečo nové vyrástlo, to staré musí padnúť.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dom Flinstoneovcov aj bývanie hore nohami: Stavby, ktoré nás zaujali v roku 2013
ipeknebyvanie.sk