Dom postavený na prenajatom pozemku: Sťahovať sa bude s majiteľom

26.08.2018
Architektúra

Postavili by ste si dom na prenajatom pozemku? Náš hostiteľ to urobil. Keď sa bude sťahovať, svoj príbytok si jednoducho zoberie so sebou.

14fotiek
Infračervený panel na stene obývačky a elektrický radiátor v kúpeľni sú jediné, a pritom postačujúce vykurovacie telesá. Autor: Laura WITTEKOVÁ

Umožňuje to samotná konštrukcia stavby. Stručne povedané, ide o hotový prefabrikovaný modul s 95 % podielom dreva, ktorý sa na pozemok priviezie kamiónom a zloží sa pomocou žeriavu. Vhodný prístup k parcele je limit, ktorý treba zohľadniť pri jej výbere.

Ani betónové základy nie sú podmienka, domčeku stačia oceľové zemné skrutky. Aj tie sa dajú neskôr vybrať zo zeme a vziať so sebou. To boli dva podstatné argumenty pre majiteľa parcely, ktorému dokáže náš hostiteľ vrátiť po rokoch pozemok v pôvodnom stave.

Flexibilita

Možno si poviete, že je to zbytočne zložité a lepšie je hneď stavať na vlastnom. Majiteľ, mladý muž, vysvetľuje dôvody, prečo sa rozhodol práve takto: „Býval som v prenajatom byte v novostavbe s rozlohou 105 m2 , kde sa nájom pohyboval okolo 700 eur mesačne. Hľadal som si vlastné bývanie. Ceny nových jednotiek sa mi zdali privysoké a investovať do staršieho panelákového bytu ma vôbec nelákalo.Na jednej z výstav o bývaní som objavil Freedomček, ktorý sa mi zapáčil natoľko, že som začal hľadať pozemok. Pred dvoma rokmi v auguste som natrafil na správny inzerát a záhradu neďaleko od centra mám v dlhodobom prenájme. V decembri toho istého roku som sa sťahoval. Úžitková plocha 38 m2 je síce výrazne menšia, ako som bol zvyknutý, stiesnene sa tu ale necítim. Veľká presklená plocha s výhľadom do záhrady mi to vynahrádza. Hotový domček ma vyšiel približne na 60 000 eur, čo splácam na hypotéku. Splátky spolu s nájmom pozemku stoja asi 600 eur mesačne, čo je menej, ako som platil predtým.“

Dôležitá je pre investora i flexibilita Freedomčeka. Neskôr ho môže zväčšiť dokúpením ďalšieho modulu, nechať odviesť inam a využívať na bývanie či rekreáciu, alebo ho predať. Do budúcna nie je limitovaný lokalitou. Hoci, celá doprava, samozrejme, v závislosti od vzdialenosti, môže vyjsť aj na tri- až štyritisíc eur.

Iba štyri hodiny

„Stavebné povolenie som vybavoval štandardne,“ spomína majiteľ. „Bolo to však jednoduchšie, pretože išlo o hotový certifikovaný produkt s kompletnou projektovou dokumentáciou. Iba som dal vyhotoviť situačný plán umiestnenia objektu s nákresom prípojok.“

Počas troch mesiacov, čo je dodacia lehota, nechal umiestniť zemné skrutky, pripraviť prívod vody a elektriny, postaviť domácu čistiareň vody a žumpu. Zo zadnej strany budúcej stavby bolo potrebné vyhĺbiť montážnu jamu. Žeriav domček zložil presne na skrutky, technik pozapájal do sietí, zaizoloval a nakoniec sa jama zahrnula zeminou. Trvalo to asi štyri hodiny a stavba bola hneď pripravená na užívanie. Drevené eurookná s tepelno-izolačným dvojsklom, bezpečnostné dvere, maľovka, položená dubová podlaha a hotový hygienický kútik vrátane obkladov boli totiž súčasťou dodávky.

Orientovaný na sever

Vzhľadom na šesťprúdovú frekventovanú cestu prakticky hneď vedľa pozemka orien- toval investor stavbu dominantným presklením na sever. Zriekol sa tak pasívnych solárnych ziskov počas zimy. „Nič to,“ hodnotí po viac ako roku užívania.

„Je tu príjemná teplota počas celého roka. V zime som dokonca infračervený panel s výkonom 1 000 W v dennej časti ani nepúšťal naplno. Severná orientácia sa ukázala ako výhoda v lete, keď sa interiér príliš neprehrieval.“

Okrem spomínaného infračerveného panelu tu nájdete už len jeden elektrický radiátor v kúpeľni, spálňa ostala bez kúrenia. Akustická pohoda, okrem orientácie, je daná i použitými materiálmi s vyššou objemovou hmotnosťou, ako sú sadrovláknitá doska a drevovláknitá izolácia. Investor svoje rozhodnutie neľutuje. Namiesto predraženého bytu v novostavbe si užíva pohodlie domčeka s terasou a záhradou, pričom jeho veľkosť či lokalita nemusia byť vôbec konečné.

Z čoho je?

Nosný skelet je vyrobený zo sušeného lepeného konštrukčného dreva KVH a BSH. Spoje sú čapované technológiou podľa švajčiarskeho patentu s minimom kovového spojovacieho materiálu. Základný plošný konštrukčný materiál sú sadrovláknité dosky, ktoré zaručujú difúznu otvorenosť obvodových stien a požiarnu odolnosť.

Ako izolant slúžia drevovláknité dosky. K vyrovnanej teplote v interiéri prispieva dvanásťhodinový teplotný fázový posun. Použité materiály neobsahujú formaldehydy, organické rozpúštadlá, ftaláty a styrény.

 
Autor: Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dom postavený na prenajatom pozemku: Sťahovať sa bude s majiteľom
Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ