Farebný byt s temperamentom a dobrou náladou

30.07.2014
Architektúra

Hovorí sa: ‚‚Ukáž mi ako bývaš a ja ti poviem aký si.’’ Ak pri pohľade na navštívený byt, usúdite, že jeho majiteľom nechýba temperament. Trafili ste do čierneho.

15fotiek
V celom byte by ste márne hľadali okná bežnej veľkosti. Práve vďaka nim a priznanej konštrukcii strechy sa mladému páru byt zapáčil na prvý pohľad. Pod šikminou vznikol priestor na výstavku fotografií. Autor: Robo HUBAČ

Trojizbový byt spĺňal všetky atribúty, ktoré mladý pár od nového hniezdočka očakával. Chceli si dopriať väčší životný priestor a opustiť štýl internátového bývania, ktorý vďaka vysokej koncentrácii bytových jednotiek na jednu bytovku pociťovali v predchádzajúcom domove. Podmienka bola i blízkosť starého mesta, v ktorom prechádzkami a znovu objavovaním zabudnutých zákutí radi trávia voľné chvíle. Ako však priznáva majiteľ, misku váh na stranu ‚‚pre’’ definitívne naklonil netradičný vzhľad bytu: ‚‚Len čo sme doň vstúpili, upútali nás podkrovné prvky v kombinácii s atypickou dispozíciou okien. To rozhodlo."

‚‚Náš byt je pre nás optimálnym východiskovým bodom pre naše obľúbené potulky mestom a zároveň svieži a hravý priestor, ktorý nás vždy v dobrej nálade víta po návrate z dlhších ciest.’’

Pestré farby = dobrá nálada

Byt kúpili v stave niečo medzi holobytom a štandardne zariadeným. Taliansky staviteľ sa podpísal pod dizajnové radiátory, vypínače a zásuvky. Hotová bola aj kúpeľňa, novou majiteľkou vnímaná ako jediná slabina bytu: ‚‚Mám rada, keď sú farby na pevne zabudovaných prvkoch. V kúpeľni mi chýbal farebný obklad, ale meniť nové obkladačky kvôli farbe nám neprišlo ako správne riešenie. Tak som ju osviežila farebnými skrinkami, kúpeľňovými doplnkami a textíliami.’’

V hlavnej role fialová

Priznaná časť šikmej strechy z prírodného dreva ich na jednej strane dostala, no na druhej vedeli, že k efektu, ktorý chcú v interiéri dosiahnuť bude vyžadovať úpravu. ‚‚Podkrovné prvky zvádzajúce k vidieckému štýlu nesedeli s našou predstavou o farebnosti a modernosti. Tak padlo rozhodnutie odieť ich do neutrálneho bieleho šatu,’’ objasňuje domáci pán. ‚‚Pestré farby v miestnostiach podčiarkujú náš energický prístup k životu. A že bude v interiéri dominovať fialová? To bolo jasné odpočiatku. Manželka fialovú miluje, dôkazom sú aj jej vlasy,’’ dodáva s úsmevom.

Foto: Robo HUBAČ

Tretia izba slúži ako hosťovská a pracovňa zároveň. Aby bola praktická pre každý účel, stavili na rozkladaciu pohovku a výškovo nastaviteľný a rozkladací stôl, ktorý môžu v prípade početnejšej návštevy využiť aj na stolovanie.

Bez optického zaťaženia

So zariaďovaním sa obrátili na architektku, ktorá práve dokončila interiér ich kamaráta. Jej zadaním bolo navrhnúť živo pôsobiaci interiér pri zachovaní maximálnej funkčnosti, najmä množstva úložného priestoru. ‚‚Podarilo sa jej ho umiestneniť citlivo, tak, že nepúta prílišnú pozornosť v porovnaní s dominantnými farebnými prvkami. Výsledok je, že máme dostatok odkladacieho miesta, pričom byt pôsobí priestranne, napriek menšej rozlohe,’’ neskrýva spokojnosť mladý pár.

○○○○○

Ing. Arch. Adriana Kubiňanová

www.ardesign.sk

"Mladý sympatický pár sa od začiatku netajil, že decentná farebná kombinácia pre nich nebude to pravé orechové. Na tvare a rozmiestnení nábytku sme sa zhodli okamžite, ale čo sa týka farebnej kombinácie sme sa trošku hľadali, kým sme našli tu správnu. Výsledok ale stojí za to. Vznikol svieži farebný interiér, ktorý presne vyhovuje ich dynamickému štýlu života. Aj preto svoju prácu milujem. Každá zákazka prinesie novú výzvu, a keď sú klienti spokojní s výsledkom, viem, že moja snaha stála za to."

○○○○○

Ján VANEK

realizácia nábytku

www.mados.sk

"Hlavnými črtami pestrého interiéru sú príjemná farebnosť a funkčné využitie všetkých častí bytu. Pri voľbe materiálov sme volili osvedčenú kombináciu melamínu na korpusoch skriniek a fólie na dvierkach v kuchyni a knižnici. Melamín je skvelý pre svoje praktické vlastnosti, fólia pre širokú škálu farebných riešení a možností tvarovania dvierok. V obývačke sme stavili na pohľadové plochy striekané vo vysokom lesku. Ten podtrhuje originalitu nábytku."

Tip Pekného Bývania:

  • Máte radi farby, ale obávate sa, že sa ich časom prejete? Zvoľte ich len na doplnkoch, ktoré jednoducho vymeníte.

Viac záberov nájdete v našej fotogalérii.

 
Autor: Katka ŠATANKOVÁ/ipekenebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Farebný byt s temperamentom a dobrou náladou
Katka ŠATANKOVÁ/ipekenebyvanie.sk