FOTO inšpirácia: Bu, bu, bu! Nebojte sa čiernej fasády, dnes je to štýlová záležitosť

27.10.2017
Architektúra

Pastelové fasády sú už dávno OUT. Dnes prichádza na rad čierna.

15fotiek
Úplné bláznovstvo alebo štýlová záležitosť. Čierne domy u nás vidno len veľmi zriedkavo. Nuž, táto voľba má svoje výhody i nevýhody. Autor: My Fancy House

>>> Množstvo inšpirácie nájdete v našej FOTOGALÉRII <<<

Dom by mal byť príjemným miestom nie len pre domácich, ale aj pre návštevy, a všetci dobre vieme, akú úlohu tu zohráva prvý dojem. Práve preto väčšina z nás volí svieže, svetlé farby fasád, ktoré sú zaručeným znakom útulného domova. Zamyslite sa však nad tým, či ste niekedy v poslednom čase videli vo svojom okolí čiernu. Aj táto farba má totižto svoje svetlé stránky. 

PRED a PO: Takto to dopadne, keď ranč v Texase dostane nový dych!

VIDEO: Úžasný domov postavený z lodného kontajnera ide do dražby. Vyvolávacia cena je len 1 $!

Množstvo výhod

Čierna v kuchyni, matných interiérových doplnkoch, na podlahe i stenách. To je trendy posledné sezóny a niet sa čo čudovať, že sme sa posunuli aj na vyšší level, vzhľad domu. Čierna fasáda nemusí hneď znamenať morbídny a mystický nádych, ale v súčasnosti moderné a prijateľné riešenie. Samozrejme, je to silný vizuálny prvok, ktorý si už na dome nevyžaduje žiadne zbytočné doplnky. Zaujímavosťou je, že ak zvolíte túto farbu, zeleň okolo vášho domu opticky omnoho viac zaujme a je dokázané, že naše oko bude rozpoznávať omnoho viac odtieňov zelenej, ako by to bolo pri fasáde svetlých odtieňov. Navyše je to farba, ktorá si doslova pýta kontrasty (napríklad žlté okenice?) a hodí sa ku všetkým druhom materiálu, mimoriadne ku surovej, terakotovej tehle. 

Ale...

Má to však aj svoje nevýhody. V prípade, že na fasádu zvolíte čiernu, slniečko vám z pôvodnej farby pomaly bude ťahať pigment tak, ako by sa vám to pri svetlých odtieňoch nestalo. Navyše je tu značne vidno drobné škrabance a nezrovnalosti a čo dočinenia budete mať aj s absorbciou tepla zo slnka počas horúcich letných dní. Zatiaľ čo svetlé fasády udržiavajú interiér v príjemnom chlade, čierna môže steny omnoho viac prehriať.

Bývanie ako z tej najkrajšej rozprávky: Na návštevu svojej "Dobroši" vás pozýva keramikárka Ala

Zlatá stredná cesta

Ak vám čierna skutočne učarovala, no nie ste si istý, či by ste nevystrašili susedov (pretože aj to sa môže stať) alebo vás odradili negatívne stránky tejto voľby, skúste to so sivou. V kombinácii s čiernymi detailmi, ktoré už nebudú tak priťahovať pozornosť, dáte najavo svoj pozitívny postoj k voľbe tmavej farby na svojej fasáde, nuž a vyhnete sa negatívnym ohlasom a praktickým problémom, ktoré s čiernou môžu vznikať.

 

 
Autor: Mária Ambrozová
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
FOTO inšpirácia: Bu, bu, bu! Nebojte sa čiernej fasády, dnes je to štýlová záležitosť
Mária Ambrozová