Historické skvosty: Najkrajšie hrady a zámky na Slovensku 1. časť

08.10.2015
Architektúra

Na území Slovenska by sme našli množstvo rôznorodej a pestrej architektúry, my sa však pozrieme do histórie a zameriame sa na naše najkrajšie či najzaujímavejšie klenoty spomedzi hradov a zámkov.

8fotiek
Bojnický zámok. Autor: Profimedia

Tie nám totiž nepochybne majú stále čo ponúknuť či už z exteriérového hľadiska alebo interiérového dizajnu. Veď aj návštevnosť našich alebo zahraničných turistov svedčí o ich neustálej atraktivite.

Oravský hrad - náš najnavštevovanejší

Dominanta oravského regiónu sa nachádza v obci Oravský Podzámok a je jedným z tých najkrajších v krajine. Jeho poloha na brale, ktoré sa vypína nad riekou Váh, z neho robí unikátnu a malebnú pamiatku. Národná kultúrna pamiatka sa navyše môže pochváliť aj zaujímavou interiérovou expozíciou, ktorá je rozdelená do troch častí: historickej, etnografickej a prírodovednej.

Bojnický zámok - náš najromantickejší

Malebný zámok, ktorý sa často stáva terčom filmárov (objavil sa napríklad v rozprávke Princezná Fantaghirò), leží v rovnomennom meste Bojnice v trenčianskom kraji. Táto romantická stavba je zaujímavá aj svojím okolím a to najmä zámockým parkom, kde nájdete vzácnu, približne sedemstoročnú lipu.

Smolenický zámok - náš najmalebnejší

Zámok leží v rovnomennej obci Smolenice na západnom Slovensku. Je však sprístupnený len sčasti, keďže patrí Slovenskej akadémii vied. Návštevníci si tak môžu pozrieť len záhrady, nádvorie a vyhradené miestnosti.

Trenčiansky hrad - náš najdominantnejší

Dominanta mesta Trenčín a zároveň celého Stredného Považia sa týči na strmom vápencovom brale nad mestom. Hrad a hradné bralo je pozoruhodné svojimi dejinami, ktoré siahajú až do obdobia Rímskeho impéria, čo dokazuje nápis na hradnej skale.

Hrad Krásna Hôrka - náš najrekonštruovanejší

Stavba na východnom Slovensku v obci Krásnohorské Podhradie je momentálne v štádiu rekonštrukčných prác a opráv a pre verejnosť sa znova otvorí najskôr v roku 2017. Práce na hrade sa konajú z dôvodu požiaru v roku 2012, ktorý spôsobili dvaja maloletí chlapci. Na návštevu tohto klenotu si tak budeme musieť ešte počkať.

Viac foto si pozrite v galérii

 
Autor: JR/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Historické skvosty: Najkrajšie hrady a zámky na Slovensku 1. časťHistorické skvosty: Najkrajšie hrady a zámky na Slovensku 1. časťHistorické skvosty: Najkrajšie hrady a zámky na Slovensku 1. časťHistorické skvosty: Najkrajšie hrady a zámky na Slovensku 1. časť
 
8fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Historické skvosty: Najkrajšie hrady a zámky na Slovensku 1. časť
JR/ipeknebyvanie.sk