Medzi piesočnými dunami: Romatická a šetrná vila

28.04.2017
Architektúra

Park Brederode v holandskom meste Bloemendaal je súčasťou chránenej krajiny v proincii North Holland a predstavuje jedinečnú lokalitu na bývanie. V srdci tejto nádhernej scenérie vytvorila kancelária Paul de Ruiter Architects svahom chránenú vilu, súčasťou ktorej sa stal aj prvok so zaujímavým pôvodom

14fotiek
Dom nevyčnieva do krajiny, naopak sa s ňou prelína a jemne z nej vystupuje. Autor: Tim van de Velde

Obklopené plážami a krásnou krajinou je turistami vyhľadávaným miestom hlavne v lete, ale bývanie je tu krásne po celý rok. Obzvlášť keď sa z domu pozeráte cez veľké presklené okná do pokojnej krajiny a v interiéri vás obklopuje zabývaná jednoduchosť a elegancia.

Prečítajte si aj: Milovníkom prírody sa bude páčiť aj dom medzi stromami

Príroda na dotyk

Napriek tomu, že vila je vo svojej podstate praktickou stavbou s veľmi jednoduchou a jasnou dispozíciou, navonok pôsobí príjemne romanticky. Už od začiatku projekčných prác bolo jasné, že pozemok okolo domu by si mal v čo najväčšej miere zachovať svoju originálnu „tvár". A tak sa s ním architekti nebojovali, nevytvárali si za každú cenu rovnú pôdu pod nohami. Dom rozdelili do troch podlaží – suterén, prízemie s obývačkou a jedálňou, ktoré je spolovice vrastené do svahu, a prvé poschodie, zahŕňajúce spálne s kúpeľňou. To sa nad zvlneným svahom vypína ako veža. Severná a južná fasáda sú celé zasklené, zatiaľ čo bočné fasády, orientované na východ a západ, sú uzavreté a pokryté farbeným drevom. Prevažnú časť zasklených plôch tvoria veľké posuvné dvere vyrobené zo svetlého francúzskeho duba. Línia horných a dolných rámov je iešená minimalisticky, vďaka čomu okná pôsobia, akoby boli bezrámové, osadené priamo v konštrukcii stavby. Veľkorysé zasklenie má zabezpečiť prepojenie s okolitou prírodou aj dostatok svetla. Prísun slnečných lúčov súbežne s fasádami zabezpečuje aj vnútorné patio, ktoré sa nachádza uprostred domu a presvetľuje schodiskovú halu.

Prečítajte si aj: Nádherné a štýlové bývanie v starom mlyne

Šetrný

Okrem architektonického riešenia a dôkladnej organizácie jednotlivých zón a miestností v dome sa značná pozornosť venovala aj hospodáreniu s energiou. Nadmernému úniku tepla bráni už samotný tvar stavby, ktorý je maximálne kompaktný doplnený dôkladným zateplením. Všetky dostupné prírodné zdroje energie sa tiež využívajú čo najefektívnejšie, a to za pomoci tepelného čerpadla či solárnych kolektorov umiestnených na streche. Tá je pokrytá prirodzeným izolantom – rozchodníkom a lišajníkom. Na stavbe sa použili výlučne prírodné materiály - drevený obklad na fasáde, preglejky v interiéri. Drevo, ktoré sa použilo pri tvorbe vstupných dvier a garážovej brány pochádza zo starej lode. Stavba tak nielenže vychádza v ústrety prírodnému prostrediu svojím konceptom, ale šetrnosť prejavuje aj opätovným využitím opotrebovaných vecí.

 
Autor: am
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Medzi piesočnými dunami: Romatická a šetrná vila
am