Pouliční umelci sa vybláznili: Hrad Kelburn pomaľovali farebnými graffiti

22.04.2015
Architektúra

Štyrom Brazílčanom sa podaril husársky kúsok na škótskom hrade Kelburn z 13. storočia. Keďže ich prácou sa nebudete môcť kochať naveky, vyberte sa pre inšpiráciu do Veľkej Británie ešte pred letom.

10fotiek
Škótsky hrad Kelburn z 13. storočia, ktorý pouliční umelci vyzdobili svojím graffiti umením. Autor: Profimedia

Možno to nie je najväčší hrad v Škótsku, ale hrad Kelburn, ktorý leží 35 míľ západne od Glasgowa, je nepochybne tým najjasnejším v krajine. Zabudnite na tradičné šedé alebo hnedé fasády, ktoré vidíte na väčšine hradov či zámkov. Pole žiarivých farieb a nadrozmerných, abstraktných postáv, ktorými je hrad Kelburn pokrytý, prináša úplne nový, moderný pohľad na budovu z 13. storočia.

Graffiti Projekt odštartoval v roku 2007, keď majiteľ hradu, gróf z Glasgowa, sa rozhodol, že by potreboval odstrániť cementové omietky, ktoré boli na nehnuteľnosti ešte z roku 1950. Na naliehanie svojich detí súhlasil s tým, aby ešte predtým, než budú omietky odstránené, sa hrad pomaľoval. Pozval tak skupinu štyroch pouličných umelcov z Brazílie, aby ozdobili zámockú vežu a steny svojím jedinečným štýlom graffiti umenia.

Umelci Nina Pandolfo a Nunca, rovnako známi ako dvojčatá Os Gêmeos, použili viac ako 1 500 plechoviek farby v spreji, aby projekt dokončili. Nástenné maľby zobrazujú hravé karikatúry v surrealistickom a nápaditom štýle, podľa ktorého sú umelci známi v ich rodnom meste Sao Paulo. Ich práca si pomerne rýchlo získala uznanie v umeleckej brandži ako jeden z najlepších príkladov pouličného umenia na svete.

Umelecké dielo malo byť odstránené po troch rokoch, ale keďže na hrad sa práve kvôli tomuto umeniu chodili pozerať turisti a ľudia z celého sveta, majiteľ apeloval na vládne orgány, aby umenie na nehnuteľnosti bolo zachované natrvalo. Pri kontrole v roku 2012 však bolo zistené, že cement vážne poškodzuje pôvodné hradné múry, a preto sa vyzvalo na jeho odstránenie. K odstráneniu graffiti a cementu by tak malo dôjsť v lete tohto roka.

Viac fotiek hradu Kelburn si pozrite v galérii

 
Autor: ipeknebyvanie.sk/JR
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pouliční umelci sa vybláznili: Hrad Kelburn pomaľovali farebnými graffiti
ipeknebyvanie.sk/JR