Pre ekostaviteľov: Tento dom z nabíjanej hliny získal medzinárodné ocenenie Terra Award 2016

29.05.2017
Architektúra

Moderne poňatý dom v malebnej španielskej dedinke Ayerbe v pohorí Pyreneje je snahou prebudiť záujem spoločnosti o udržateľné stavby.

10fotiek
Pri tvorbe projektu sa autori inšpirovali miestnymi hlinenými stavbami s ohľadom na ich orientáciu, morfológiu a využitie miestnych materiálov. Autor: Xavier d'Arquer

Keď sa v polovici dvadsiateho storočia začalo miestne obyvateľstvo hromadne sťahovať z vidieka do miest, postupne vymizli z povedomia ľudí tradičné techniky stavania domov. Architekti zo štúdia Edra Arquitecture KMO sa preto rozhodli vzbudiť v miestnom obyvateľstve zvedavosť a záujem o návrat k udržateľnej architektúre, ktoré sú dlhodobo spojené s týmto územím. Pri tvorbe projektu sa autori inšpirovali miestnymi hlinenými stavbami s ohľadom na ich orientáciu, morfológiu a využitie miestnych materiálov.

Tradičnú architektúru chalupy v Zagorsku zateplili slamou

Podporte trvalo udržateľný  dizajn recyklovaním nábytku a doplnkov

S nízkou uhlíkovou stopou

Miestne materiály ako kameň, hlina a slama predstavujú 80% hmotnosti stavby. Analýza ukázala 50% zníženie emisií CO2. Tiež hydraulické vápno, strešné tašky, drevo a ovčia vlna boli získané z oblasti do 150 kilometrov. Okná sú navrhnuté tak aby dom v zimnom období získaval pasívne solárne zisky, na horúce dni je zas vybavený termoizolačnými roletami. Špeciálne cisterny zachytávajú dažďovú vodu na jej opätovné využitie. Dom je vybavený aj kotlom na biomasu a akumulačnými hlinenými omietkami z miestnej hliny a podobne. Architekti sa tu nesnažili len o využitie prírodných materiálov, ale aj o dosiahnutie čo najlepšej energetickej účinnosti.

Videli ste toto úžasné ekologické bývanie v Nórsku? 

Strecha je izolovaná dvadsiatimi centimetrami ovčej vlny, aby sa zabránilo tepelným stratám v zime a prehrievaniu v lete. Vnútorné drevené podlahy sú izolované prírodnými korkovými doskami.

Táto  moderná, energeticky úsporná a zároveň ekologická stavba sa vám zapáči.

 
Autor: ib
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pre ekostaviteľov: Tento dom z nabíjanej hliny získal medzinárodné ocenenie Terra Award 2016
ib