Architektúra s nápadom pod vlastnou taktovkou

04.02.2013
Architektúra

Keď sme prvýkrát zablúdili do novovybudovanej štvrte, nechcelo sa nám veriť, že stojíme uprostred starého sídliska. Architektúra s nápadom a starostlivo udržiavané parčíky ničím nepripomínajú bývanie z normalizačných čias.

17fotiek
Obývačka netrpí nedostatkom prirodzeného svetla vďaka východo-západnej orientácii. Intenzitu dopadu však regulujú podľa potreby vonkajšie hliníkové žalúzie. Autor: Robo HUBAČ

Navštívený byt sa nachádza na najvyššom, nie jedenástom, ale iba treťom poschodí. Vstupuje sa doň cez pavlač, s ktorou sa čoraz častejšie stretávame v modernom bývaní. Byt s rozlohou 106 m2 má štyri izby a ako bonus veľkú terasu.

Obýva ho štvorčlenná rodina s dvoma malými deťmi. Rozhodli sa preň v čase očakávania druhého prírastku. Nebola to od začiatku jednoznačná voľba, na misku váh sa dostal aj rodinný dom na vidieku.

Z praktického i časového hľadiska napokon získal viac bodov byt v novostavbe. V jeho prospech hovorila aj lokalita. V tesnej blízkosti bytovky je známa promenáda, no ani vynikajúca dopravná dostupnosť v rámci mesta nie je na zahodenie.

S DROBNÝMI ZMENAMI

Majitelia kupovali byt ešte počas výstavby, takže upraviť dispozíciu podľa ich predstáv nebol problém. Kuchyňa bola v pôvodnom projekte navrhnutá ako samostatná miestnosť, majitelia sa rozhodli prepojiť ju s ostatnou dennou zónou.

Dnes tvoria spolu s jedálňou a obývačkou jeden priechodný monopriestor. Obývačka je veľkým presklenením prepojená s terasou. Uzatvorené sú dve detské izby a spálňa rodičov.

Domáci vyčlenili kúsok z jej podlahovej plochy pre samostatný šatník. Hygienické zázemie zostalo podľa pôvodného návrhu v dvoch miestnostiach. Kúpeľňu však zmenšili pre vstavaný šatník v predsieni. Byt má vlastné vykurovanie aj klimatizáciu.

POD VLASTNOU TAKTOVKOU

Do vlastných rúk vzali aj samotné zariaďovanie. Musíme konštatovať, že vďaka zmyslu pre detail ide o celkom vydarený a zaujímavý projekt.

Atypická laminátová podlaha s vysokým leskom, dvere i niektoré nábytkové kusy vyrobené na mieru vdýchli tomuto interiéru prvky originality. Atraktivitu moderného bývania zvyšuje spomínaná terasa, ktorá sa intenzívne využíva za každého priaznivého počasia.

I keď mladej rodine toto komfortné bývanie maximálne vyhovuje, domáci pán sa svojej myšlienky na rodinný dom úplne nevzdal. Aj skúsenosti z úspešného projektu ho stimulujú k ďalším snom o lepšom bývaní.

 
Autor: Michaela NIKODÝMOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Architektúra s nápadom pod vlastnou taktovkou
Michaela NIKODÝMOVÁ