Detská izba s úkrytom: Vytvorte drobcovi súkromie

24.11.2013
Architektúra

Detská izba naozaj pre dieťa, nie iba na spanie.

1fotka
Detská izba naozaj pre dieťa, nie iba na spanie. Autor: Rendering. Mg r. Art . Juraj Kalafut

Život je zmena. Aj v živote našej čitateľky z Vranova nad Topľou prišiel čas zmeny. Čaká druhé bábätko a pre svoju prvorodenú, už päťročnú dcéru potrebuje novú detskú izbu. S priestorom nie je problém, pracovňa sa prerobí na detskú izbu. Horšie to bolo s nápadom, ako izbu zariadiť. Preto sa obrátila na nás s prosbou o pomoc.

A my sme jej s radosťou pripravili náhľady na nové kráľovstvo pre staršiu dcéru. Izba, v ktorej má vzniknúť nový priestor pre mladú slečnu, doteraz slúžila ako občasná pracovňa, šatník a miesto, kde sa ukladalo všetko, čo inde v dome nenašlo svoje miesto.

Všetko okrem veľkej vstavanej skrine a podlahy pôjde z izby preč a ostane nádherne veľký priestor s neštandardnou výškou na uskutočnenie nápadov, ktoré ponúkame v návrhu.

Pre mňa je pri navrhovaní veľmi dôležité, aby vznikol celok. Preto som sa snažila zakomponovať existujúcu skriňu do návrhu tak, aby zapadla a stala sa súčasťou nového priestoru.

Keďže skriňa má neštandardnú hĺbku deväťdesiat centimetrov a výšku dvestodeväťdesiat centimetrov, napadlo mi využiť to a pridať do nevyužitého rohu ďalšiu užšiu skriňu, ktorá bude netradične ukončená podestou. Podesta s ohrádkou poslúži ako ideálne miesto na schovávačku, príležitostné spanie a oddychovanie.

Deti takéto priestory, kde majú svoje súkromie majú veľmi rady. Cesta do „úkrytu“ vedie po schodoch, ktoré sú zároveň aj zásuvky. Odkladacieho priestoru totiž v detskej izbe nikdy nie je veľa. Posteľ a pracovný stôl tvoria takisto celok.

Prepája ich polička, ktorá schová knihy a iné drobnosti, ale zároveň urobí pekný tieň pre spiacu hlavičku. Stôl je veľký a mamička sa pokojne zmestí vedľa dcéry, keď sa budú učiť písať prvé písmenká a slovíčka.

Čerešničkou na torte je strom, hýriaci všetkými farbami, ktoré sme v izbe použili a na ktorý sme „zavesili“ hojdačku. Bude to ideálne miesto na čítanie a rozjímanie. Vedľa stromu je ďalší odkladací priestor na hračky, knihy a iné drobnosti, ktoré do detskej izby patria.

Viditeľné na prvý pohľad

Pred

1. Keď prerábate miestnosť, v ktorej ostáva niečo z pôvodného nábytku, vždy sa snažte vytvoriť celok.

My sme do „mŕtveho“ rohu vedľa skrine dali ďalší odkladací priestor a bidielko na hranie a schovávanie.

Pred

2. Na zjednotenie priestoru je dobré použiť rovnaké textílie na viacerých miestach.

V tejto izbe sa výrazný kvetinový a pásikavý vzor ocitol na rolete, hojdačke, deke a vankúšoch. Rovnaké farby nájdete aj na listoch stromu.

Pred

3. Vysoký strop v miestnosti sa dá opticky znížiť baldachýnom. Tak vznikne útulnejšie miesto na spanie a oddychovanie.

Zásuvka pod posteľou poslúži ako perinák alebo miesto na poklady, ktoré skrýva detská izba.

 
Autor: ŠARM
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Detská izba s úkrytom: Vytvorte drobcovi súkromie
ŠARM