Hniezdočko stvorené z lásky

03.09.2012
Architektúra

Rýchlo, prakticky a podľa možností za čo najmenej peňazí. Keď sa majitelia rozhodli pustiť do rekonštrukcie ich dvojizbového hniezdočka, na ceste už bolo ich prvé dieťatko. Poďte sa s nami pozrieť, ako to zvládli bez architekta aj pomocných robotníkov.

7fotiek
Chýba vám pri sedačke konferenčný stolík? Z bezpečnostného dôvodu zmizol z izby kvôli malému dieťaťu. Autor: Vladimír VAVREK

Vek aj niekoľkí nájomníci zanechali v byte zo šesťdesiatych rokov svoje stopy. Takto poznamenaný interiér potreboval revitalizačnú kúru ako soľ. „Najviac sa nám vryl do pamäti posledný podnájomník. Dvierka na skrinkách poprilepoval lepiacou páskou a do stien navŕtal nespočetné množstvo dier. Vyzeralo to, ako keby náš byt prepadol Banderas ako Desperado,“ prezrádza naša hostiteľka. Navyše o dispozícii bytu sa nedalo povedať, že by sa priatelila s účelnosťou,Vyzeralo to, ako keby náš byt prepadol Banderas ako Desperado,“ prezrádza naša hostiteľka.   o otvorenosti ani nehovoriac. K definitívnemu rozhodnutiu o prestavbe pomohla víchrica, ktorá sa prehnala hlavným mestom. Takmer polstoročné okná neodolali takému ataku. „Večer, keď sme z podlahy pozbierali porozbíjané kvetináče, sme si sadli a zrátali úspory. Začalo sa to výmenou okien. Zvyšok už zostal na pleciach môjho partnera, lebo som zistila, že už nejaký čas sme traja,“ prezrádza sympatická hostiteľka.

DVAKRÁT MERAJ...

Šťastím tohto bytu bolo, že sa dostal do rúk detailistom, ktorí skôr, ako začali konať, dôkladne popremýšľali. Aj keď sú to ľudia činu, nezvyknú robiť unáh lené kroky. Plánovali každý detail, od umiestnenia zásuviek až po výšku kuchynskej linky či umývadla. Demoláciu troch pôvodných priečok aj komory si vzal na starosť domáci pán s kamarátmi. Z práce chodil rovno do bytu. Z manažéra sa stal robotník na polovičný úväzok. „Prezliekol si oblek a pracoval až do večera. Pôvodne sme počas rekonštrukcie byt neobývali, no partner sa do tohto rozbombardovaného bytu napokon aj nasťahoval. Trávil tam vtedy viac času ako so mnou,“ smeje sa majiteľka. „Na mne ostalo len schvaľovanie nábytku, kachličiek, podlahy. Vždy však najprv spravil malý prieskum, čo je na trhu – obehal obchody a prehľadal internet. Ja som už potom vyberala len z niekoľkých možností.“

SKÚSENOSTI, KTORÉ ZÚROČIA

Štandardná veľkosť bytu 64 m2 disponovala extrémnym počtom dverí – šiestimi. A tie, čuduj sa svete, sa všetky stretávali v poddimenzovanej a tmavej chodbičke a malej polizbe. Niektoré dvere neminuli búracie práce, ostatné nahradili posuvnými. Majstrov si majitelia zavolali iba na kompletnú výmenu elektroinštalácií, vody a radiátorov. Pri realizácii podhľadov, stierok, maľovky aj pokládke laminátovej podlahy hral opäť hlavnú úlohu domáci pán. Keďže toto riešenie bývania považujú iba za prechodné, do nábytku nechceli veľa investovať. Zato mu vtisli otlačok vlastnej invencie. „Páčila sa mi napríklad skrinka od renomovanej značky. My sme kúpili sériovo vyrábané korpusy a od iného výrobcu zasa podobné dvierka. Potravinová skrinka vedľa jedálenského stola je vydarená kópia za podstatne menej peňazí.“ Naši hostitelia dnes možno ani netušia, čo všetko získali týmito skúsenosťami. Prebudili v sebe zručnosť, praktické aj architektonické premýšľanie. A to pri budovaní ďalšieho domova určite zužitkujú.

 
Autor: Alexandra ŽILAVÁ
Fotogaléria
Hniezdočko stvorené z láskyHniezdočko stvorené z láskyHniezdočko stvorené z láskyHniezdočko stvorené z lásky
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Hniezdočko stvorené z lásky
Alexandra ŽILAVÁ