Odborníci radia: Ako kupovať dom? 1. časť

Plánujete kúpiť už postavený dom? Prečítajte si, na čo treba myslieť skôr, ako sa stanete vlastníkmi novej nehnuteľnosti.

7fotiek
Prečítajte si, na čo treba myslieť skôr, ako sa stanete vlastníkmi novej nehnuteľnosti. Autor: profimedia.sk

„Ako prvé by som odporúčal zadefinovať si vlastné finančné možnosti. Znie to možno hlúpo, ale veľmi veľa ľudí robí práve túto chybu, a to, že tejto otázke nevenuje dostatočnú pozornosť,“ hovorí Peter Vozár, realitný maklér RE/MAX 1 Developer v Trnave. „Kúpia napríklad starší dom a uprostred prác im začnú chýbať peniaze alebo si kúpia novostavbu vo fáze holodomu a stane sa im to isté. Takisto sa stáva, a nie je to ojedinelé, že ich „Kúpia napríklad starší dom a uprostred prác im začnú chýbať peniaze alebo si kúpia novostavbu vo fáze holodomu a stane sa im to isté. predstava o ich budúcom bývaní je absolútne mimo reality, lebo na to jednoducho nemajú,“ dodáva Vozár.
Na základe vlastných finančných možností a ponuky realitných portálov a neskôr aj obhliadok by sa človek mal dostať k reálnej predstave o tom, kde by sa mal nachádzať jeho nový dom, ako by mal približne vyzerať, v akom by mal byť stave, koľko by mal mať izieb, koľko podlaží,, aký pôdorys, aký veľký pozemok, aké vybavenie a zariadenie, prípadne iné kritériá podľa vlastného uváženia.

„Ak sa dom nachádza v blízkosti vodného toku, určite by som sa opýtal, či bola nehnuteľnosť v nedávnej minulosti zasiahnutá povodňou. Túto otázku by som položil aj susedom predmetnej nehnuteľnosti,“ radí zasa Martin Šumanský, realitný maklér zo Spišskej Novej Vsi. Seriózny maklér zvykne na podobné prípady upozorniť vopred.
V prípade, že vstupu do nehnuteľnosti bráni cudzí pozemok, informoval by som sa aj na právo prechodu,“ dodáva Šumanský.

NEPODCEŇUJTE OBHLIADKU!

Veľa poznatkov získate pri podrobnej obhliadke. Ak máte oči otvorené, prídete na drobné chyby, ktoré vám môžu pomôcť znížiť cenu alebo môžete odhaliť väčšie chyby, ktoré vás od zlej kúpy odradia. Ak si netrúfate na obhliadku sami, prizvite si profesionála zo stavbárskeho odboru. Ten často odhalí aj prípadné skryté chyby, ktoré oko laika nemôže vidieť. Nehanbite sa ísť na obhliadku aj viackrát, v hre je nemálo peňazí a mnoho rokov vášho bývania.

„Pri obhliadke nehnuteľnosti je potrebné všímať si hlavne jej technický stav. Čím je nehnuteľnosť staršia, tým obozretnejší by sme mali byť a všímať si stav stien, strechy, rozvodov inžinierskych sietí a podobne,“ hovorí Iveta Ďurtov, realitná maklérka RE/MAX Aurel v Bratislave. „Pri starších domoch by som sa pozrel do suterénu a skontroloval, či stavba nie je vlhká. Tiež by som sa pozrel na krov, či nie je napadnutý hmyzom, prípadne drevokaznými hubami a pliesňami,“ radí Šumanský. Oplatí sa skontrolovať aj inžinierske siete, ich dosiahnuteľnosť a funkčnosť, stav zariadenia a vnútorného vybavenia.
Na škodu nie je ani malá obhliadka okolia domu. Zistite, či sa v okolí domu nenachádzajú rušivé elementy - napríklad skládka odpadu, blízkosť pohostinstva, družstva či príliš rušná prevádzka.

SKONTROLUJTE PAPIERE

V prípade kúpy domu sa pátrať po pravde určite oplatí. Radšej si veci trikrát overte, ako by ste raz mali spraviť chybu a naletieť podvodníkovi. Preverte si napríklad právny vzťah majiteľa k domu tým, že vám predloží aktuálny list vlastníctva použiteľný na právne účely kópiu z katastrálnej mapy, prípane nadobúdaciu zmluvu.

Tu sa dozviete, aká je momentálne situácia na trhu:

Odborníci radia: Ako kupovať dom - 2. časť>>>

 
Autor: Jana TICHÁ, Denisa SLANČOVÁ
Fotogaléria
Odborníci radia: Ako kupovať dom? 1. časťOdborníci radia: Ako kupovať dom? 1. časťOdborníci radia: Ako kupovať dom? 1. časťOdborníci radia: Ako kupovať dom? 1. časť
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Odborníci radia: Ako kupovať dom? 1. časť
Jana TICHÁ
Denisa SLANČOVÁ