Priestor plný harmónie: Jednoizbový byt nemusí pôsobiť stiesnene

27.11.2012
Architektúra

Predstava jednoizbového bytu v mnohých vzbudzuje pocit stiesnenosti. Už po prekročení prahu nás v navštívenom byte premohli opačné pocity. Priestor plný vzdušnosti a harmónie nás očaril.

10fotiek
Predstava jednoizbového bytu v mnohých vzbudzuje pocit stiesnenosti. Autor: Laura WITTEKOVÁ

Nie každé takéto bývanie musí byť malé. Časy, keď sa priestory delili rôznymi priečkami na množstvo izieb a izbičiek, sú dávno preč. Dnes je skôr trend prikláňať sa k vzdušnosti a otvorenosti. Byt bol projektovaný ako jednoizbový priamo staviteľmi. Na rozdiel od iných obyvateľov identických bytov v dome, ktorí si priestor rôzne oddeľovali, majiteľka sa rozhodla pri myšlienke jednoizbového bytu ostať.

Potlesk pre pódium

Jednotlivé zóny, jedálenská, kuchynská, spací kút, obývacia časť, sú jasne definované, no zároveň veľ-mi voľné a jednoduché. Príjemným ozvláštnením je vyvýšené pódium, ktoré byt opticky oddeľuje. Je na ňom situovaná centrálna, obývacia časť so sedačkou a televízorom. V spojení s efektným podsvietením vznikol exkluzívny priestor na zábavu a relax. Majiteľka má veľmi rada jemné, zemité farby. Aby však byt nepôsobil fádne, k jemným farbám sa použili kontrasty. Samozrejme, všetko s mierou. Ak sa chystáte experimentovať s farbami, s výraznejšími narábajte opatrnejšie, zvlášť v menších priestoroch. Radšej ich použite na doplnkoch či textíliách, tak ako v tomto prípade. D

Dominantné svetlo

Je na škodu, ak sa návrhu osvetlenia nevenuje pozornosť a využíva sa len z praktickej stránky. Majiteľom tohto bytu sa správnou kombináciou rôznych druhov svietidiel podarilo podčiarknuť jeho dominantnú funkciu. Príjemné bodové svetlá dokonale zladili s modernými variáciami skla s plastom či farebnými tienidlami. V neposlednom rade k vytvoreniu príjemnej a harmonickej atmosféry prispel aj správny výber žiaroviek s „teplým“ svetlom.

Ing. Arch. Slávka MACKANIČOVÁ

„Tento jednoizbový byt má všetky zóny jasne definované. Každá časť je plnohodnotná a poskytuje ideálny priestor na vykonávanie všetkých činností. Najzákladnejšou úlohou bolo vytvoriť zóny, no zároveň vyriešiť, ako priestor otvoriť a zároveň i uceliť. Napriek použitiu rôznych materiálov a farieb sme sa snažili vytvoriť harmóniu. Aby mala každá časť bytu svoj zmysel. Pri farebnom ladení sa zohľadňovali viaceré faktory. Na chodbe sa farba nábytku doladila k vchodovým dverám, v obývacej časti je nábytok tmavý. Naopak, jedálenský aj konferenčný stôl je v svetlom odtieni, aby nepôsobili ťažkopádne. Kontrastné farby sa použili v malých dávkach na doplnkoch, častiach nábytku či svietidlách. Práve týmito výraznejšími farbami sa jednotlivé zóny prepájajú, a tak priestor pôsobí celistvo,“ vymenúva architektka.

 
Autor: Jana GOMBOŠOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Priestor plný harmónie: Jednoizbový byt nemusí pôsobiť stiesnene
Jana GOMBOŠOVÁ