Rekonštrukcia s dobovou noblesou

28.12.2012
Architektúra

Každá rekonštrukcia znamená pre architekta výzvu. čím je stavba staršia, o to je výzva väčšia.

36fotiek
Čo sa týka zariadenia, z interiéru jasne cítiť odkaz na klasickú modernu. Obývačke dominuje tmavý nábytok v konzervatívnom štýle. O výraznejší akcent sa postarali TON kresielka prečalúnené hovädzou kožou. Autor: Jozef ČESLA

Historické centrum jedného krajského mesta zdobí funkcionalistický bytový dom z roku 1932. Pred vyše rokom si tu manželský pár v zrelom veku zaobstaral byt. Do lokality pešej zóny ich priviedla najmä ich dlhé roky pestovaná záľuba v umení akéhokoľvek druhu.

Divadlá, koncetry a galérie tak dnes majú doslova pod nosom. Pred tým, ako sa do bytu nasťahovali, boli potrebné isté úpravy. Ani nie tak dispozičné, skôr technicko-stavebného charakteru. Takmer pôvodný stav už dnešné požiadavky na komfortné bývanie nespĺňal. Noví majitelia sa s dôverou obrátili na Máriu Burcákovú.

bývanie s noblesou
Miestnosť vedľa obývačky sa autorka návrhu rozhodla ozvláštniť predsadeným telesom zo sadrokartónu, ktorý čaká v budúcnosti na osadenie biokozuba.
Foto: Jozef ČESLA

Druhá šanca

Je chvályhodné, ak sa nový majiteľ dokáže stotožniť s vekom interiéru a snaží sa zachovať jeho genius loci. Čo je aj tento prípad. Žiadne násilné vytrhávanie z historického kontextu sa nekonalo.

Veľkorysý priestor s vysokými stropmi a upokojujúci výhľad do dvora s nádherne odrastenou záhradou si zaslúžia tolerantný prístup. To, čo sa dalo zachovať, ostalo. To, čo doslúžilo, nahradili primerané repliky.

Interiérové dvere s dobovými kľučkami stačilo zreparovať. Rovnako aj radiátory z poctivej liatiny. Horšie to bolo s oknami, tie sa už zachrániť nedali. Keďže však ide o byt v kultúrnej pamiatke, vyrobili sa z dreva identické.

Takisto interiérové omietky sa dávali nové. A na veľkú ľútosť nových majiteľov aj autorky návrhu, rovnako dopadli aj podlahy v celom byte. Čo sa týka dispozície, okrem slúžkovskej izby, kde je dnes situovaný jedálenský kút, sa žiadne priečky nemenili.

Všetko ostalo v „pôvodnom znení“. Dokonca aj na dnešné časy trochu atypická priechodná kúpeľňa. Pri zariaďovaní mali hostitelia pomerne jasno: Nechceli tento úžasný priestor zapratávať ťažkým historizujúcim nábytkom ani solitérmi zo súdka strohého minimalizmu.

Mária Burcáková teda zvolila zlatý stred: Navrhla s funkcionalizmom úzko spätý štýl moderny decentne okorenený dizajnovými kúskami dnešného datovania. A tak si tento byt môže naďalej pískať svoju funkcionalistickú pesničku, iba do nej pridal zopár moderných akordov, čo majiteľom nad mieru vyhovuje.

Mária Baculáková
PhDr. Mária Burcáková, autorka interiéru www.designmb.sk
Foto: archív

Po predchádzajúcich profesionálnych skúsenostiach som dostala od majiteľov veľkorysú voľnosť. Od začiatku bol jasný koncept: zachovaná dispozícia, klasicka moderna so striedmou eleganciou, biele steny, potlačená farebnosť. Pri zariaďovaní tohto interiéru som hľadala rovnováhu medzi jednoduchosťou a praktickosťou a pritom som sa snažila zachovať pretrvávajúcu atmosféru a duch miesta.

 
Autor: Pekné Bývanie/Denisa SLANČOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rekonštrukcia s dobovou noblesou
Pekné Bývanie/Denisa SLANČOVÁ