Ako v rozprávke: Bývanie pravej vianočnej rodinky

10.12.2012
Architektúra

V dome z roku 1870 v malej dedinke neďaleko Hamburgu prežíva každú zimu Bettina Röntgen so svojou rodinou svoj vianočný sen ako z rozprávky.

15fotiek
V dome z roku 1870 v malej dedinke neďaleko Hamburgu prežíva každú zimu Bettina Röntgen so svojou rodinou svoj vianočný sen. Ako z rozprávky ... Autor: Helmold & Hettrich/Mak Media Agency

Bettina na úvod prezrádza: „Sme pravá vianočná rodinka.“ A pocíti to okamžite každý, kto prekročí prah ich malebného domu so slamenou strechou. Umelecká maliarka a dvojnásobná matka sa vie tešiť na vianočné sviatky väčšmi, ako keď bola malá.

„Už od skorého rána mám vždy 24. decembra v bruchu jemné chvenie. Prečítal si Ježiško môj zoznam darčekov? Koľko z toho nájdeme pod stromčekom?“ A práve tieto emócie plné šťastia a očakávania chcú Bettina s manželom vštepiť aj svojim synom. Preto sa začína príprava na sviatky v tomto dome už začiatkom decembra.

Od základu

Predtým, ako sa začne s výzdobou, najskôr sa dom podrobí generálnemu upratovaniu. Dekorovanie potom začína zvonka, výzdobou záhrady a okolia domu. Bettina každý rok namaľuje začiatkom decembra nad sedačku v obývačke nový obraz s Mikulášom.

Aj to je jeden z jej vianočných rituálov. A potom to naplno „vypukne“ vnútri. Vešajú sa vence na okná a dvere, rozmiestňujú sviečky, elektrické girlandy, ozdobné vankúšiky na sedačku. Na drevenom schodisku visia každý rok adventné kalendáre pre chlapcov.

Textilné kornútky plné dobrôt a prekvapení ušila Bettina pre synov už pred pár rokmi. Výzdoba stromčeka a slávnostnej tabule prichádza na rad ako posledná. A to všetko sa nesie v ich obľúbenej farebnej kombinácii červenej a bielej.

Deň „D“

Na štedrý večer sa celá rodina stretáva pri pečenom moriakovi s červenou kapustou. Po večeri nasleduje pre deti najvzrušujúcejšia chvíľa, rozbaľovanie darčekov. „Býva veľmi veselé, kým si každý rozbalí darček od každého,“ prezrádza maliarka.

Aj v nasledujúcich dňoch vládne v domácnosti priateľská pohostinnosť, keď sa v dome vystriedajú postupne rodinní známi a priatelia. „Dostávame stále nové a nové darčeky, z ktorých máme všetci veľkú radosť.“ A potom pomaly po troch kráľoch prichádza čas povedať Vianociam adieu.

Dekorácie sa schovajú do škatúľ, aby o rok opäť vykúzlili v tomto dome čarovnú atmosféru. Aj keď my si myslíme, že to nie je len o výzdobe, ale hlavne o ľuďoch, ktorí sa tu stretnú.

 
Autor: Denisa SLANČOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako v rozprávke: Bývanie pravej vianočnej rodinky
Denisa SLANČOVÁ