Na návšteve: Vila s príchuťou diaľok

21.12.2013
Architektúra

Miesto, kde sa tento netradičný interiér nachádza, by ste sotva uhádli. Prezradíme iba v náznakoch: hlboko a nie ďaleko.

18fotiek
Miesto, kde sa tento netradičný interiér nachádza, by ste sotva uhádli. Prezradíme iba v náznakoch: hlboko a nie ďaleko. Autor: Jaroslav KVÍZ

Určite je však zrejmé, že ide o pánsky byt. A asi aj to, že investor nebude žiadny domased. Z interiéru sa dá vyčítať aj jeho spoločenská povaha. Áno, taký je Američan – biznismen, ktorý si dokázal predstaviť pohodové miesto pre seba aj svojich hostí v suteréne starej nájomnej vily v Prahe na Vinohradoch.

Vydarená náhoda

Dom je postavený v kopci, a tak sa do prízemného bytu vchádza trochu netradične. Vedie doň hlboké schodisko, akoby do podzemnej jaskyne. Majiteľ si toto obydlie nazval príznačne: Aladinova jaskyňa. Hoci sa na začiatku pri zariaďovaní spoliehal na vlastné sily, zhodou okolností mu cestu skrížila žena.

Bola ňou Monika White, majiteľka obchodov s nábytkom a doplnkami kombinujúcimi štýly z celého sveta, ktorá sa venuje aj interiérovému dizajnu. Investora oslovili nielen nezvyčajné kúsky, ktoré ponúka, ale aj jej vkus.


Foto: Jaroslav Kvíz

Veľmi rýchlo sa dohodli na spolupráci a ten- to proces už trvá 2,5 roka. „Odmenou mojej práce je fakt, že majiteľ, hoci je rozcestovaný, trávi vo svojom pražskom byte čoraz viac času,“ prezrádza autorka návrhu. Pohodlie a čas na meditáciu si v ňom nájdu aj jeho častí hostia.

Pomalé premeny

Prerábka bytu s rozlohou približne 250 m2 neprebiehala vôbec razantne. „Na niektoré časti sme mali málo času. Napríklad zarastená záhrada sa musela dať do poriadku za pár týždňov, pretože sa tu mal nakrúcať dokument o živote Američanov v Európe.

A tak sa všetko muselo stihnúť v rekordnom čase. Začiatky však boli len postupným oťukávaním. Majiteľovi som ponúkla zopár inšpirácii a on mi dal voľnú ruku. Keď sa vrátil po troch mesiacoch, bol milo prekvapený. Zámer vytvoriť kozmopolitný priestor vyšiel.

K zásadným premenám došlo len pri búraní časti priečok v hlavnej spoločenskej časti. Vznikol jeden veľký otvorený priestor s obývačkou, oddychovou zónou s barom, jedálňou a kuchyňou. Z tejto časti sú aj východy do záhrady. Záhrada v dnešnej podobe je určená hlavne na meditáciu a časté organizovanie barbecue na terase. V budúcnosti sa chystá realizácia fitness vo svahu záhrady,“ prezrádza autorka návrhu.

S príchuťou diaľok

Interiér si niesol kolorit nepoznaných diaľok hneď od začiatku. Majiteľ doň umiestnil zaujímavé kúsky zo svojich zahraničných ciest. Napríklad zebriu kožu, ktorá dodnes dominuje predsieni. Akúsi bránu do exotického sveta mu dala pani White. Vstupné dvere vybrala od marockého majstra z juhu Francúzska. Okrem jedinečnej remeselnej práce a kombinácie kovu a látky ju milo prekvapili aj ich rozmery. Presne sedeli do pražského vstupného otvoru. Hoci ružovkastým povrchom si nebola až taká istá, osadenie do interiéru im vdýchlo iný farebný nádych.

Mix štýlov

Zariadenie sa nesie v príjemných zemitých farbách. Na stenách prevláda sivá a hnedá v kombinácii s bielou. Prírodné far-by pôsobia v suterénnom byte útulne a teplo, no zároveň musela dizajnérka zvládnuť aj nedostatok svetla. Pomohla si nielen originálnymi svietidlami, ale aj odľahčenými textíliami na oknách a bielou farbou. Prehliadka po interiéri je vlastne akousi cestou okolo sveta. Hoci je stále v tvorivom procese, už dnes možno hovoriť o vydarenej rekonštrukcii s jedinečným duchom.

Monika White, autorka návrhu www.lepatiolifestyle.com

Chceli sme vytvoriť interiér, ktorý by korešpondoval s duchom majiteľa. Poňala som ho ako hotelový apartmán a zároveň ako cestu okolo sveta. Napríklad jedna spálňa je v provensalskom štýle, druhá evokuje Thajsko. Majiteľova pracovňa pripomína zasa Afriku. Investor si prial, aby aj samotný vstup preniesol hostí do exotických diaľok. Privíta vás socha thajského sluhu, odložíte si tašku na starožitnú indickú lavicu a vstúpite na pohodlný perzský koberec. Potom len stačí otvoriť marocké dvere a ste dnu vo „Svete“. Zámerne sa tu prelínajú a dopĺňajú rôzne štýly, aby interiér nepôsobil ťažkopádne a majiteľa časom neomrzel.

Inšpirujte sa

  • mix štýlov vynikne na neutrálnom pozadí - steny, podlahy, koberce
  • ak chcete, aby vynikli jednotlivé kusy nábytku alebo doplnky, musíte im dožičiť dostatok priestoru
  • nápadné doplnky kombinujte s jednoduchými líniami
  • nábytku nábytkové kusy z rôznych kútov sveta vytvoria medzi sebou kompaktnejší celok, ak ich zladíte materiálovo alebo farebne

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Na návšteve: Vila s príchuťou diaľok
Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ