PREDTÝM ošarpané, staré okno a TERAZ dizajnová záležitosť (Fotopostup)

09.09.2019
Architektúra

Máte chalupu, chatu alebo meníte okná v dome? Nie je dôvod, aby ste sa so starým oknom rozlúčili.

31fotiek
Autor: frame.bloglovin.com

Máte chalupu, chatu alebo meníte okná v dome? Zrazu vám je ľúto vyhodiť starý kus rámu, poctivého dreva, ktorý vydržal desiatky rokov... Nie je dôvod, aby ste sa so starým oknom rozlúčili. Môžete ho premeniť na umelecký artefakt, ozdobu nového príbytku, ktorý bude pekne žiariť a súčasne bude super spomienkou na niečo, čo vám prirástlo k srdcu.

Pozrite si aj: Tu spáva Celeste Buckingham s novým frajerom! (FOTO)​

Rám je poctivé drevo

Ak sa budete chcieť pokúšať zachrániť staré okno, bude to musieť byť okno z dávnej minulosti, pretože na úpravu starého okna sa hodí len drevený rám. Súčasné plastové možno radiť k spotrebnému tovaru. Preto ak na chalupe, chate alebo u starých rodičov narazíte na staré okno, rozhodne ho nedávajte ku kontajneru. Drevo je drevo a hoci už okno možno netesní ako ozdobný artikel sa hodí.

Pripravte si základy

Ak chcete staré okno zreparovať a premeniť na umenie, základom je odstrániť starý lak, okno prebrúsiť pozdĺž celého rámu a následne priniesť nový lak. Potom už záleží len na tom, aké ste mali okno. Či išlo o čistú tabuľu skla, alebo napríklad o vyplnenú mriežkou, alebo drevenou výpleťou.

Pozrite si aj: Opatrovateľka detí Williama a Kate by vás strčila do vrecka: Musí vedieť TOTO všetko​

Ak išlo o ozdobné okno, snažte sa zachovať jeho ozdobné prevedenie aj so sklom. Drevené lišty zbrúste a nalakujte rovnako ako rámy. No a na kúsky okna môžete použiť farby na sklo a spraviť si peknú domácu mozaiku.

Pozrite si aj: Obľúbená chalupárka Katka Jesenská: Takto to vyzerá u mňa, no a čo!​

Použitie na obrazy

Staré poctivé drevo z okna sa dá využiť aj na zarámovanie obrazov. To platí hlavne o oknách, ktoré predstavovali veľkú sklenenú platňu. Tú stačí vybiť, zadnú stranu vyplniť preglejkou alebo kartónom a máte pripravený krásny rám. Či už na iné umelecké diela, prípadne ako tabuľu spomienok umeleckých začiatkov vašich detí.

Na veľkosti nezáleží

Na umelecké okno môžete prestaviť veľké klasické okná, ale aj malé strešné okná či okienka z povaly. Následne si ich už môžete len upraviť a zavesiť na stenu. Takéto ozdoby sa budú skvele vynímať práve na stene bez okien. Naše oko tak akoby opticky zachytí okno a jeho umelecké stvárnenie dodá izbe nielen farebnosť, ale aj istú mieru zaujímavého netradičného doplnku v podobe okna, kde by ste ho nečakali.

Zdá sa vám to nereálne? Pozrite si v našej GALÉRII krok za krokom, ako sa to dá!

 
Autor: Marcos
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
PREDTÝM ošarpané, staré okno a TERAZ dizajnová záležitosť (Fotopostup)
Marcos