Toto je rekonštrukcia pre radosť zo života

20.06.2013
Architektúra

Napriek tomu, že na návštevu tohto netradičného rodinného domu sme šli pracovne, pri bilancovaní ho zaradíme medzi dni voľna. V podstate išlo o relax v príjemnom prostredí a klebetenie s kamarátmi pri veľkej šálke kapučína.

23fotiek
Odvaha nadstavovať starší montovaný dom ani odvaha útulne ho zariadiť majiteľom nechýbala. Autor: Laura WITTEKOVÁ, Robo HUBAČ, Vladimír VAVREK

Potreba vyriešiť problém s bývaním vznikla priamo úmerne s  počtom narodených potomkov. Podkrovie rodičovského domu bolo mladej rodine tesné, tak nazbierali odvahu a pustili sa do stavby.

BEZ ARCHITEKTA TO NEŠLO

Odvaha nadstavovať starší montovaný dom ani odvaha útulne ho zariadiť majiteľom nechýbala. Kto ju nemal, boli architekti, ktorých oslovili ako prvých. Ale aj tentoraz sa potvrdilo porekadlo, že odvážnemu šťastie praje. Stretnutie s architektom Mariánom Jurčom dokázalo, že vždy existuje riešenie. Starý okál dostal novú fasádu, nový krov a prístavbu. V pôvodnej stavbe ostali bývať starí rodičia, nová prístavba a podkrovie slúžia mladým. Obe časti sú vzájomne prepojené tak, že tri generácie môžu žiť v rodinnej harmónii bez toho, aby sa rušili.

ANI KÚSOK BIELY

Zdá sa, že v tejto rodine sa väčšina pracovných vzťahov mení na kamarátstvo. Pracovné stretnutia s architektom sa postupne zmenili na priateľské posedenia. Aj výtvarníčka Daniela Lázniková sa stala doslova domácim miláčikom. Výraznou mierou k tomu dopomohol rovnaký vkus, výtvarné cítenie i vzájomná dôvera.

Tak sa v tomto dome stalo malým umeleckým dielom každé zákutie, z ktorého sála radosť zo života. 

Pôdorysne veľká predsieň má okrem šatníkovej skrine dve sedenia, ktoré poskytujú pohodlie pri obúvaní a zároveň slúžia ako čakáreň. Pri veľkej rodinne to trvá, kým sa všetci pozbierajú na spoločný odchod.

V predsieni sú umiestnené spojovacie dvere zo starej časti domu do jeho prístavby. Rovnako odtiaľ vedie schodisko do podkrovia. Pohľadom cez otvor v jeho bočnej stene získate prehľad o tom, kto je doma a koľko kamarátov už asistuje pri varení.

Prízemná časť prístavby slúži ako spoločenská zóna. Prírodné materiály, veselé doplnky a vtipné detaily nepotrebujú vysoké investície. Záleží na tom, koľko stojí nápad.

Rodinný život sa odohráva väčšinou pri kozube, a tak je umiestnený v centre dispozície prízemnej časti prístavby. Do tejto časti je povolený vstup aj domácim zvieratkám, preto je podlaha z keramickej dlažby. Oživujú ju mozaiky na dvoch schodiskových stupňoch do jedálne.

Interiér sa prepája s exteriérom otvorením presklenenej steny.

Bočná presklenená stena osvetľuje obývaciu izbu aj galériu na poschodí. Vládnu v nej hnedé tóny, s ktorými kontrastuje snehovobiela farba sedacej súpravy.

Z medzipodesty je vstup do pokojovej zóny rodičov. Okrem spálne sa v tejto časti nachádza galéria s priehľadom do obývačky. Na galérii si našiel miesto pracovný kút.

Schodisko sa končí v spoločenskej zóne určenej najmä najmenším obyvateľom. Je nad pôvodnou stavbou. Okrem priestoru na hranie sú tu tri detské izby a detská kúpeľňa.

Spálni rodičov dominuje na mieru vyrobená posteľ s baldachýnom. Z každej strany postele sú dvere do spoločnej kúpeľne. Majitelia s architektom povýšili estetickú záležitosť na vtip. Presne z opačnej strany steny sa totiž nachádzajú dve umývadlá, takže každé dvere vedú k vlastnému umývadlu manželov.

Ako všetko v tomto dome, aj starý toaletný stolík prešiel rukami výtvarníčky. Takto sa poškodený solitér zmenil na umelecký klenot.

Kúpeľni rodičov vládne masážna vaňa. No a relaxovať sa nedá bez denného svetla. Preto je kúpeľňa presvetlená dvomi strešnými oknami. Naopak, na rýchlu hygienu je určený sprchovací kút za zástenou. Sterilné prostredie zútulňujú keramické mozaiky, ktoré sú originálom vytvoreným na mieru.

Detské izby oživujú veselé farby a maľby na stenách. Jednoduché zariadenie je funkčné a praktické.

 
Autor: Iveta GREBÁČOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Toto je rekonštrukcia pre radosť zo života
Iveta GREBÁČOVÁ