Satelitné hniezda už neletia

28.08.2012
Architektúra

Premýšľate, kde budete bývať? Prezradíme vám, ktoré trendy v bývaní v súčasnosti na Slovensku prevládajú.

1fotka
Priestranný apartmán: Ľudia ho uprednostňujú pred domom mimo mesta. Autor: archív

Architekti tvrdia, že všetko je dané túžbou ľudí po individuálnom odlíšení. Limitované je to však ekonomickými možnosťami. Čo uprednostňujeme pri výstavbe domu či bytu? „Aby odpoveď vystihovala dnešnú realitu, treba rozdeliť užívateľov a investorov do troch sociálne zaradených skupín. Bohatí ľudia, stredná vrstva a ľudia s nižším príjmom,“ tvrdí architekt Antonín Beran. Druhá a tretia skupina potrebuje podľa neho na stavbu domu alebo kúpu bytu hypotekárny úver alebo životné úspory. Bohatí zase stavajú vily v atraktívnych lokalitách alebo kupujú výnimočné byty v centrách. Prípadne kupujú aj malé byty ako druhé príležitostné bývanie v centre či firemné byty.

NÁVRAT DO MIEST

V posledných rokoch nastal neobvyklý nárast satelitných mestečiek v blízkosti veľkých miest. Vznikli z dôvodu, že predstavitelia strednej vrstvy v snahe po individualite túžia po vlastnom dome. Keďže ceny pozemkov v mestách sú príliš vysoké, rozhodli sa pre satelitné hniezda. „V súčasnosti nastáva vytriezvenie z týchto romantických predstáv. V satelitoch nie je dostatok pracovných príležitostí, ceny benzínu a nevybudovaná cestná sieť predlžujú a predražujú cestu do mesta,“ tvrdí Beran. Pri viacčlennej rodine s malými deťmi sa romantický sen stáva podľa neho nočnou morou.

STARÉ ALEBO NOVÉ?

Čo sa týka cien starých a nových bytov, odborníci tvrdia, že staré byty často z rôznych stránok nevyhovujú súčasným nárokom na bývanie. To značí, že k cene treba prirátať aj náklady na rekonštrukciu, ktoré sú často vysoké. Kúpna cena teda zďaleka nie je výsledná cena. Aj v prípadoch, keď sú staré byty už rekonštruované, nemusí byť dobrý stavebný stav celého domu. Nové byty by mali spĺňať všetky súčasné technické a hygienické normy a nároky na bývanie. Vo všetkých prípadoch je k reálnemu posúdeniu ceny dôležitá výnimočnosť bytu – poloha a výhľad.

 
Autor: PLUS Jeden deň/Štefan Mesároš
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Satelitné hniezda už neletia
PLUS Jeden deň/Štefan Mesároš