FOTO: V Hamburgu stojí skutočný architektonický unikát!

24.08.2018
Architektúra

Pokochajte sa neuveriteľne pôsobivými detailmi budovy Elbphilharmonie, ktorá sa môže hrdo zaradiť do skupinky svetových architektonických skvostov. Stane sa ikonou mesta Hamburg a svojou nápaditosťou sa vyrovná aj opere v Sydney.

23fotiek
Zaujímavosťou je, že toto architektonické dielo s výškou 110 metrov vyrástlo na streche bývalého skladu obchodného domu. Nachádza sa na ostrovčeku rieky Labe v centre mesta a svojim tvarom pripomína zvlnenú vodnú hladinu. Autormi tohto veľdiela sú Jacque Herzog a Pierre de Meuron zo švajčiarskeho architektonického štúdia Herzog & de Meuron. Autor: www.ndr.de

Jej stavba trvala takmer 10 rokov. Základný kameň položili v apríli 2007 a dokončili ju v decembri 2016. Brány Elbphilharmonie oficiálne otvoril slávnostný úvodný galavečer 11. januára tohto roku.

Pozrite si tiež príklad kde architektúra ustúpila stromu.

Vznešené dielo na základoch skladu

Zaujímavosťou je, že toto architektonické dielo s výškou 110 metrov vyrástlo na streche bývalého skladu obchodného domu. Nachádza sa na ostrovčeku rieky Labe v centre mesta a svojim tvarom pripomína zvlnenú vodnú hladinu.

Autormi tohto veľdiela sú Jacque Herzog a Pierre de Meuron zo švajčiarskeho architektonického štúdia Herzog & de Meuron.

Multifunkčne vybavená

Centrom budovy filharmónie  a zároveň jej pulzujúcim srdcom je hlavná koncertná sála Great Hall s kapacitou 2150 sedadiel. V objekte sa nachádzajú aj dve menšie sály s kapacitou 550 a 170 miest. 

Nachádza sa tu aj päťhviezdičkový hotel s takmer 250 izbami, a dokonca aj bytový dom so 47 bytmi. Vo vnútri ich prepájajú promenády s kaviarňami a barmi. Súčasťou tohoto polyfunkčného centra bude aj úžasná vyhliadka na mesto.

Prekročili rozpočet o 150 %

Celkové náklady na stavbu dosiahli neuveriteľných 865,6 milióna eur, z toho mesto Hamburg zaplatilo 789 miliónov eur. Miestni obyvatelia si svoju novú dominantu ihneď obľúbili a sú na ňu patrične hrdí. Už si stihla vyslúžiť aj milé domácke meno "Elphi".

My na Slovensku môžeme byť hrdí na to, že na slávnostnom otvorení zaspieval aj náš mladý tenorista Pavol Bršlík. 

A k filharmónii patrí neodmysliteľne aj vážna hudba. Pozrite si toto video, ktoré vás vtiahne do útrob tohto úžasného architektonického diela.

 
Autor: Inéz Búci/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
FOTO: V Hamburgu stojí skutočný architektonický unikát!
Inéz Búci/ipeknebyvanie.sk