Zvonku rozpadávajúca sa chalúpka, vnútri moderná betónová džungľa

07.01.2018
Architektúra

Prepojenie pôvodnej architektúry a moderných prvkov žne úspechy stále. V tomto trende sa nesie aj pôsobivé letné sídlo vo Švajčiarsku.

12fotiek
Zvonka architekt zachoval drsné kamene, ktoré tvorili pôvodnú stenu. Autor: Ruedi Walti

Existuje staré príslovie „ nesúďte knihu podľa podľa obalu“. Tak je to aj s dvesto rokov starým kamenným domom vo Švajčiarsku, ktorý sa navonok zdá v biednom stave a pôsobí, že sa každú chvíľu rozpadne.

Avšak zvonka nie je vidno, pretože architekt Buchner Bründler nechal stavbe zvonka rozpadajúci sa vzhľad a vnútro domu kompletne zrekonštruoval v minimalistickom štýle.

Ako ruina

Zvonku si pozorný okoloidúci všimne len malé zmeny. Viditeľné sú sklené dvere do záhrady a nový komín z betónu. Interiér však bol zrekonštruovaný monolitickým betónom, ktorý vytvoril nový objem vo vnútri starých a schátralých múrov.
Konštrukcia sa otvára na juh a na západ prostredníctvom vysokých, skladacích drevených okeníc. Keďďže chalupa bola koncipovaná ako letné víkendové sídlo, jej vykurovanie neriešili. Pridané boli nové plastové okná.

Pozrite si aj nominované budovy na prestížne ocenenie "Budova roka 2016"

Betón v hlavnej úlohe

Betón formuje strechu, s jestvujúcimi stenami pôsobí ako stratené debnenie. Architekti vytvorili betónom všade na stenách ilúziu dreva. Noné konštrukcie sú uživené drevom.

Nový betónový vzhľad dal interiéru modernú a pokojnú atmosféru. Všetky nové prvky sú z betónu – betónová vaňa v podlahe, kuchynská linka integrovaná ako jeden odliatok betónu do formy. Monochromatická farebná paleta, pokojná atmosféra a jednoduché zariadenie v modernom šate, to všetko vytvára z na prvý pohľad nezaujímavých priestorov neobyčajné miesto na trávenie dlhých letných večerov, pričom si stále zachováva svoju pôvodnú tvár. Vychutnajte si tento pôsobivý architektonický a dizajnérsky skvost zo srdca Švajčiarska, ktorý získal aj ocenenie The Beton Architecture Prize.

Zdroj: youtube.com/Luka Dogan

 
Autor: am/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zvonku rozpadávajúca sa chalúpka, vnútri moderná betónová džungľa
am/ipeknebyvanie.sk