Nadchol sa Japonskom: V byte barytonistu Šimona Svitka nájdete aj gejšu

Je to náš vysnívaný priestor - hovorí o svojom obydlí barytonista Šimon Svitok. Operný spevák sa pri zariaďovaní svojho bytu v starom činžiaku inšpiroval aj krajinou vychádzajúceho slnka.

3fotky
Sólistu štátnej opery očarila japonská kultúra. Autor: Ján Dzúr, René Miko

Šimon Svitok je sólista Štátnej opery v Banskej Bystrici a súčasne jej umelecký šéf. Laureát viacerých umeleckých súťaží či prémií a držiteľ množstva diváckych cien stvárnil na javisku Eugena Onegina, Amadea Mozarta, Svedomie Guiseppeho Verdiho a ďalších vyše šesťdesiat postáv. Účinkoval v rozhlase i v televízii. Počas svojej speváckej kariéry precestoval kus sveta. Japonsko, ktoré mu učarovalo najviac, doteraz navštívil dvadsaťpäťkrát. Nečudo, že krajinu vychádzajúceho slnka je možné vnímať aj v jeho byte.

„Trinásť rokov sme s manželkou Martinou bývali na okraji Fončordy. V byte, ktorý sme mali radi. Pre sťahovanie sme sa rozhodli kvôli dcéram. Lívia a Kristína dospievajú a každá potrebovala svoje súkromie,“ pokračuje umelec. Svitkovci túžili po dome v dosahu banskobystrického centra, no odradila ich cena pozemkov. Pri ďalšom hľadaní náhodou objavili štyriapolizbový byt. Oslovila ich nielen výhodná poloha a dispozičné riešenie bytu, ale nadchol ich aj pôvodný stav!

Previezli len posteľ

„Priestor, v ktorom štyridsať rokov neprebehla žiadna rekonštrukcia, sme si mohli prerobiť podľa vlastných predstáv. Teda ja som montoval len skrinky a zvyšok som nechal na odborníkov. Predsa len som umelec,“ opisuje so smiechom spevák. Z originálneho priestoru napokon ostali holé panely. Manželia s dvomi dievčatami si v starom činžiaku vytvorili úplne nový priestor: s modernými podlahami aj vkusnými dverami.

„Zo starého bytu sme si preniesli len manželskú posteľ,“ dodáva Šimon Svitok. Srdcom bytu je presvetlená obývačka, ktorú opticky rozširuje veľké zrkadlo. Na opačnej strane je moderný kozub na bioalkohol. Čisté línie dopĺňajú spomienky na krajiny, v ktorých sa ocitli. „Je to náš vysnívaný priestor. V deň, keď sme sa sem nasťahovali, sme zabudli, že sme trinásť rokov bývali niekde inde,“ priznáva sa spevák.

Viac foto si pozrite v galérii

 
Autor: ŠARM/Ján DZÚR
Fotogaléria
Nadchol sa Japonskom: V byte barytonistu Šimona Svitka nájdete aj gejšuNadchol sa Japonskom: V byte barytonistu Šimona Svitka nájdete aj gejšu
 
3fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nadchol sa Japonskom: V byte barytonistu Šimona Svitka nájdete aj gejšu
ŠARM/Ján DZÚR