Maľujeme, natierame: Ako správne vybrať farbu pre váš domov?

12.06.2018
Dizajn a Dekor

Zmeniť farby stien je najrýchlejší recept, ako dosiahnuť inú náladu v miestnosti. Čo všetko mať na zreteli pri výbere toho správneho farebného odtieňa?

6fotiek
Zelená farba je upokojujúcou farbou, no zároveň posilňuje zrak a pozitívne vplýva na mozog. Väčšina zo zelených odtieňov je veľmi univerzálna, ktoré nič nepokazia v žiadnej miestnosti. Autor: profimedia.sk

Výber farby podľa orientácie

Ak je miestnosť orientovaná na sever, mali by ste sa vyhnúť chladným tónom ako je modrá, fialová, sivá a zelená. Nielenže priestor opticky zmenšia, ešte mu aj uberú zopár stupňov na pocitovej teplote. Teplé odtiene s prídavkom žltej farby miestnosť naopak rozjasnia, zväčšia a (nielen) opticky prehrejú. Do tohto súdka patrí aj spektrum červených, žltých a hnedých odtieňov.

Svetlo a farby

Máme na mysli nielen prirodzené svetlo, ale aj to umelé. Zatiaľ čo chladné tóny pod žiarovkami sivejú, teplé sa naopak rozjasnia. Žiarivky zasa zvýraznia zelené, modré a fialové odtiene, teplé farby sa pri nich utlmia. Halogénky skresľujú farby najmenej.

Účel miestnosti a niekoľko všeobecne známych pravidiel o účinkoch farieb:

Modrá farba

Modrá farba utlmuje aktivitu, je farbou proti stresu. Mali by sa ňou obklopovať ľudia impulzívni, nervózni a naopak, vyhýbať by sa jej mali ľudia depresívni a melancholickí. Ideálna je do spální a detských izieb.

Žltá farba

Žltá farba má stimulujúce účinky, zvyšuje kreativitu. Hodí sa do denných miestností ako je jedáleň, kuchyňa, obývačka alebo pracovňa.

Červená farba

Dodáva priestoru veľa energie a dynamiky. Tvorivých a energických jedincov dokáže správne podporiť. Vyhýbať by sa jej však mali impulzívni ľudia. Túto farbu je vhodné takisto používať iba v denných miestnostiach a nanajvýš na dvoch stenách. V tandeme s bielou bude pôsobiť vyváženejšie.
Ak máte problémy s prejedaním sa, vyhnite sa jej v jedálni. Výrazne podporuje chuť do jedla.

Zelená farba

Zelená farba je upokojujúcou farbou, no zároveň posilňuje zrak a pozitívne vplýva na mozog. Väčšina zo zelených odtieňov je veľmi univerzálna, ktoré nič nepokazia v žiadnej miestnosti.

Nezabudnite!

  • Svetlé tóny miestnosť opticky zväčšujú, intenzívne farby naopak.
  • Pokiaľ chcete maľovať iba jednu stenu v miestnosti, mala by to byť tá, na ktorú sa najčastejšie pozeráte.
  • Sýtejšie odtiene si určite nechajte namiešať u profesionálov. Miešanie pastelových tónov by ste mohli zvládnuť aj sami, no výrazné tóny potrebujú strojové premiešanie.
  • Ako prvý sa začína maľovať strop, vždy smere od okna do vnútra miestnosti. Steny aj stropy vyžadujú vždy minimálne dva nátery. Biely strop vám miestnosť natiahne do výšky.
  • Ideálny čas na maľovanie je za denného svetla, podľa možností slnečné počasie. Maľovka vám rýchlejšie vyschne ako pri daždivom dni.

 
Autor: ds/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Maľujeme, natierame: Ako správne vybrať farbu pre váš domov?Maľujeme, natierame: Ako správne vybrať farbu pre váš domov?Maľujeme, natierame: Ako správne vybrať farbu pre váš domov?Maľujeme, natierame: Ako správne vybrať farbu pre váš domov?
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Maľujeme, natierame: Ako správne vybrať farbu pre váš domov?
ds/ipeknebyvanie.sk