Maľovanie zvládnete aj sami (2. časť)

13.06.2012
Dizajn a Dekor

Skôr ako namočíte štetec do farby, aby ste si spestrili a oživili svoj príbytok, prečítajte si tieto riadky. Aké tóny sa hodia do jednotlivých miestností?

1fotka
RUŽOVÁ: Ideálna do dievčenskej izby. Autor: ROBO HOMOLA

Biela:

Pôsobí pokojne a vyvážene, môžete ju použiť kdekoľvek. Jej veľkým tromfom je, že nepohlcuje svetlo.

Žltá:

Odporúčame ju najmä do obývacích a detských izieb, jedální a chodieb. Patrí k najpríjemnejším farbám, dokáže presvetliť každý priestor.

Oranžová:

Aj táto farba sa hodí do detských a obývacích izieb, jedální či kuchýň. Na naše emócie pôsobí podobne ako žltá. Priestor opticky zväčší a rozžiari.

Červená:

Odporúčame ju len do veľkých a svetlých miestností, pretože ich opticky zmenšuje. Ak jej je priveľa, môže vás unavovať.

Modrá:

Hodí sa do kuchyne, kúpeľne, spálne a pracovne. Svetlé tóny modrej pôsobia vzdušne a ľahko. Pri tmavých buďte opatrní – vyvolávajú pocit napätia.

Zelená:

Odporúča sa do spálne, pracovne a reprezentatívnych priestorov. Je to farba istoty a spokojnosti. Upokojuje.

Fialová:

Extravagantná, tajomná a exkluzívna! V tmavom vyhotovení je slávnostná, takže je vhodná do reprezentatívnych a obytných priestorov.

Hnedá:

Môžete ju použiť v obývačke, spálni aj pracovni. Patrí k zemitým odtieňom, ktoré tlmia napätie.

5 dobrých rád

1. Okrem farieb, u ktorých výrobca odporúča iba jeden náter, sa zvyčajne aplikujú dve vrstvy farby. Prvý redší náter spevní podklad, druhý hustejší má vyššiu kryciu schopnosť.

2. Správna konzistencia farby zabezpečí aj dostatočnú kryciu schopnosť náteru. Konečný náter sa aplikuje až po poriadnom zaschnutí prvej vrstvy. Farba musí preschnúť nielen na povrchu, ale aj vnútri. Hlavne pri maľovaní valčekom sa môže prvá nepreschnutá vrstva prilepiť na valček.

3. Pri príprave farby na druhý náter dodržtesprávny pomer riedenia. Príliš hustá farba sa veľmi ťažko nanáša a príliš preriedený náter zasa stráca svoje vlastnosti. Od správneho riedenia závisí aj efektívnosť využitia farby, ktorá je na každom balení definovaná ako výdatnosť farby v m2/l.

4. Niektoré druhy farieb, napríklad umývateľné farby alebo nátery, ktoré sa tónujú v kolorovacích centrách, sa nanášajú bez riedenia. Návod na použitie si preto prečítajte ešte pred začatím práce, nie až po maľovke, keď zistíte, že výsledok nie je taký, aký ste očakávali.

5. V nových alebo čerstvo omietnutých priestoroch treba pamätať na to, že vápenno-cementové omietky potrebujú čas na vyzretie. Netrpezlivosť sa nevypláca. Maľovanie sýtych farieb na čerstvú omietku spôsobuje fľaky.

 
Autor: PLUS Jeden deň/pb
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Maľovanie zvládnete aj sami (2. časť)
PLUS Jeden deň/pb