Ako sa správne starať o obliečky a utierky

22.01.2013
Dizajn a Dekor

Niektoré zásady ohľadne ich údržby, ktoré ctili ešte naše mamy, sú už pasé. No na niektoré z nich ani čas nevyzrel.

5fotiek
Niektoré zásady ohľadne údržby obliečok a utierok, ktoré ctili ešte naše mamy, sú už pasé. No na niektoré z nich ani čas nevyzrel. Autor: archív

Ruku na srdce, dámy, podľa malého redakčného prieskumu väčšina z nás už zabudla pri praní posteľných obliečok a plachiet na šesťdesiatku. A je to, pravdupovediac, zbytočné, ak netrpíte alergiou na roztoče.

Kvalitné pracie prostriedky dokážu bielizeň spoľahlivo vyprať aj na štyridsiatke. Ak ju ešte preženiete v sušičke, prípadne dôkladne vyžehlíte, ani tie alergény nie sú až také nebezpečné. Navyše pracie programy so zvolenou nižšou teplotou sú šetrnejšie k textilu, takže vám dlhšie vydrží.

Pri praní obliečky nezabudnite prevrátiť na rub a zvoliť odstredenie na nižších obrátkach. Stručne k žehleniu: Niektoré materiály ako flanel, krep či satén s prísadami bavlny sú ohľaduplné k pracovne zaneprázdneným gazdinkám, takže suché obliečky stačí v rukách vyrovnať a poskladať.

Vyznávačky klasiky, ktoré preferujú damašek či bavlnu, obliečky s prísadmi ľanu, si prácu v tomto ohľade asi nezjednodušia. Tvrdší oriešok ohľadne prania sú kuchynské utierky, na ktorých sa po použití toho nachádza podstatne viac ako na obliečkach.

Od mastných škvŕn až po dobre fixované fľaky od farebných potravín. Tu sa asi voľbe vyšších teplôt pri praní nevyhnete. Mnohé z nás si zjednodušili prácu tým, že do prania pridávajú prísady na odstraňovanie odolných škvŕn.

Utierky by sa mali rovnako ako posteľná bielizeň prať separé. Toľko tvrdí teória. No v čase umývačiek a papierových utierok už spotreba tých textilných nie je až taká vysoká.

A prať samostatne dve utierky aj pri polovičných úsporných programoch a ešte pri vysokých teplotách je predsa len trochu mrhanie. Ak máte extrémne znečistenú utierku, skúste osvedčený recept ešte od našich mám: pred praním ju aj pol dňa nechajte namočenú, prípadne ju vyvarte.

Je škrobenie prežitok?

Vôbec nie, o čom sa vás budeme snažiť na nasledujúcich riadkoch presvedčiť. Týka sa to vyššie spomenutých utierok, obliečok, ale aj prestierania či obrusov. Naškrobený a vyžehlený textil má lepšiu nasiakavosť a zároveň si dlhšie udrží „fazónu“ a voňavú sviežosť.

Ak ste to nikdy nerobili, skúste si to najskôr na menších kusoch, iba utierkach a vankúšoch. Bielizeň môžete namáčať v práčke s tým, že namiesto aviváže pridáte do násypky tekutý škrob.

My vám však odporúčame namočiť ho samostatne v lavóriku. Práčka totiž škrob zbytočne zriedi s vodou, kým v nádobe si môžete pripraviť silnejší koncentrát. Povedzme v pomere dva litre vody na jeden deciliter škrobu.

Najskôr namáčajte menšie kusy ako utierky a vankúše, potom môžete koncentrát trochu zriediť s vodou a vložiť väčšie kusy, napríklad paplónové obliečky. Bielizeň potom nechajte odstrediť v práčke a pomaly vysušte.

Nie úplne, pretože by sa vám aj pri naparovaní horšie žehlila. Radšej žehlite polosuché kusy a potom ich nechajte vyžehlené pomaly doschnúť. Ušetríte si kopu námahy. Voľakedy boli bežnou súčasťou starších bytoviek mangľovne.

Ak máte niekde v pivnici toto zariadenie funkčné, skúste to! Chce to síce chvíľu praxe, no takto vyžehlená bielizeň nemá chybu! Nebude to síce rýchlejšie ako so žehličkou, pretože mangeľ potrebuje minimálne tridsať minút na sprevádzkovanie, no určite účinnejšie. Na trhu sa predávajú aj domáce menšie mangle, no nemáme s nimi skúsenosti.

 
Autor: Denisa SLANČOVÁ
Fotogaléria
Ako sa správne starať o obliečky a utierkyAko sa správne starať o obliečky a utierkyAko sa správne starať o obliečky a utierkyAko sa správne starať o obliečky a utierky
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako sa správne starať o obliečky a utierky
Denisa SLANČOVÁ