Flexibilný pieskovec: Originálna dekorácia pre váš byt

12.06.2018
Dizajn a Dekor

Páčila by sa vám stena obložená kameňom, no máte pochybnosti, či by uniesla takú záťaž? Existujú veľmi vydarené riešenia, ktoré toto riziko eliminujú.

7fotiek
Flexibilným pieskovcom sa dá obložiť akýkoľvek povrch v interiéri aj v exteriéri. Autor: Archív

Medzi odborníkmi je známy pod názvom flexibilný pieskovec. Na textilnom podklade je nanesená 2 – 5 mm vrstva piesku. Pre jednoduchšiu manipuláciu sa predáva v rolkách. Aplikuje sa podobným spôsobom ako tapeta. Veľmi ľahko sa tvaruje, problém mu nerobia ani oblúkové či nepravidelné tvary. Dá sa ním obložiť akýkoľvek povrch v interiéri aj v exteriéri. Využitie nájde aj na podlahe. Vybrať sa dá zo širokej farebnej škály.

Flexibilný pieskovec je viazaná disperzia kremičitého alebo jemného pieskového sedimentu. Keďže ide o originálny prírodný produkt, medzi jednotlivými rolkami z iných šarží môže byť farebná či textúrová odchýlka.

Rolky možno nalepiť na hocijaký povrch od omietky až po sadrokartón či drevo. Nemusíte strhávať ani staré obkladačky. Obložiť možno i železo či sklo. Aj vonku má všestranné využitie. Dá sa aplikovať aj na zatepľovací systém. Je vhodný aj na soklovú časť fasády, aj na komín. Materiál sa dá lepiť nielen v podobe kvádrov, ale aj bezškárovo.

Mgr. Róbert FIALKA

Stonediscount www.flexibilnypieskovec.sk

Aký musí byť podklad, aby sa naň dal lepiť flexibilný pieskovec? Pri akých teplotách sa produkt aplikuje? Treba v lete chrániť povrch po nalepení?

Podklad na lepenie by mal byť suchý, zbavený mastnoty, prachu a špiny. Pred nanesením lepidla treba skontrolovať jeho nasiakavosť, napríklad nanesením vody na malú časť povrchu. Pri rýchlom vsiaknutí treba stenu penetrovať. Týka sa to hlavne betónu, pórobetónu, vápenných, vápno- -cementových alebo cementových omietok. S materiálom nie je vhodné pracovať pri teplotách pod 10 °C. Optimálna pracovná teplota je 18 °C. Je dobré, ak pri lepení nesvieti na plochu priame slnko. Po aplikácii už slnko neprekáža. Pred lepením sa odporúča rolky flexibilného pieskovca jeden deň skladovať pri izbovej teplote.

Dá sa realizácia zvládnuť aj svojpomocne? Koľko približne stojí montáž?

Realizáciu malej plochy, napríklad steny v byte, zvládne zručnejší človek. Väčšie plochy by som odporúčal prenechať na profesionálov. Cena montáže je približne 10 eur za m2.

Ako sa čistí flexibilný pieskovec?

Po aplikácii povrchového náteru má rovnaké vlastnosti ako kameň, teda sa aj rovnako čistí. Stačí voda a v prípade väčšieho znečistenia možno použiť čistiaci prípravok, napríklad s obsahom saponátu.

Treba po čase obnoviť povrchový náter?

V interiéri nie. V exteriéri sa odporúča po siedmich rokoch, v horských oblastiach je dobré náter vonku opätovne naniesť po piatich rokoch. Aká je životnosť flexibilného pieskovca? V interiéri neobmedzená. Pri pravidelnej obnove povrchového náteru aj v exteriéri.

Čím sa dajú opraviť poškodenia?

Na poškodené miesta sa nanesie piesok zoškrabaný z rolky zmiešaný s povrchovým náterom. Táto zmes sa jednoducho votrie na poškodené miesto a nechá sa vytvrdnúť. Preto sa pre prípad budúcej opravy odporúča odložiť si z montáže kúsok zvyškového materiálu.

Ako sa flexibilný pieskovec odstraňuje? Existuje podkladový náter, ktorý by uľahčil neskoršie odstránenie?

Taký náter nie je. Odstránenie veľmi urýchli nahrievanie teplovzdušným zariadením.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE
Fotogaléria
Flexibilný pieskovec: Originálna dekorácia pre váš bytFlexibilný pieskovec: Originálna dekorácia pre váš bytFlexibilný pieskovec: Originálna dekorácia pre váš bytFlexibilný pieskovec: Originálna dekorácia pre váš byt
 
7fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Flexibilný pieskovec: Originálna dekorácia pre váš byt
PEKNÉ BÝVANIE