Kvety na dobrú náladu

15.02.2012
Dizajn a Dekor

Aj vy už pociťujete únavu z krátkych dní a nedostatku svetla? Kým sa ho však budete môcť dostatočne nasýtiť, spoľahnite sa na energiu jarných kvetinových poslov.

13fotiek
Pri trendovom vintage aranžmáne je kľúčom k úspechu výber vhodnej nádoby. Žltá farba viackvetých narcisov oživí tmavočervenú tulipánov a hnedú brezových konárikov. Autor: profimedia.sk

Vybrať si pritom môžete rezané kvety alebo rastliny v kvetináči. Niektoré z nich, najmä hyacinty v nádobe a rezané tulipány, sa na pultoch objavujú už od januára. Postupne sa k nim pridajú i narcisy, prvosienky, sirôtky, ale i menej známe veternice a iskerníky. Zvlášť tulipány a narcisy sa oplatí kupovať ešte zatvorené, bez problémov sa rozvijú. Aby vydržali čo najdlhšie, neumiestňujte ich v blízkosti vykurovacieho telesa. V teple sa ich životnosť výrazne skracuje. Ak uprednostníte cibuľoviny v kvetináči, polievajte ich veľmi striedmo, lebo časť vody získavajú z cibule.


Sýtooranžová farba obľúbených sirôtok ohlasuje už z diaľky, že jar prichádza.
Foto: profimedia.sk

ČO S CIBUĽAMI PO ODKVITNUTÍ?

Ak máte vy či niekto vo vašom okolí záhradu, nemusíte cibule vyhadzovať. Odkvitnutý kvet odstrihnite, ale listy ponechajte. Rastlinu preložte na svetlé miesto do ústrania, kde nebude až tak na očiach. Naďalej zalievajte striedmo, ale až po vyschnutí substrátu. Práve teraz, po odkvitnutí, rastlina zbiera živiny do cibule. Listy začnú postupne žltnúť až zosychať. Vtedy už nepolievajte a usušené listy ostrihajte. Cibule vyberte z kvetináča a očistite od substrátu. Odložte na suché a tmavé miesto a na jeseň sa môžu vysadiť na záhon.

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kvety na dobrú náladu
Monika KRÁLOVÁ