Lucia Siposová: Na Veľkú noc mám rada živé kvety

27.03.2013
Dizajn a Dekor

Ako sa na sviatky chystá a ako ich prežíva, sme sa opýtali herečky Lucie Siposovej.

6fotiek
Lucia Siposová: Na Veľkú noc mám rada poriadok a živé kvety Autor: MARIÁN KUNC, profimedia.sk

Aký máš vôbec vzťah k týmto sviatkom?
Myslím si, že sviatky ako také držia naše životy pokope a často aj rodiny. Síce je všade krik, všetci sa hádajú o tých istých veciach každý rok: Kto uprace, kto nakúpi, kto napíše pohľadnice?

Nastane zhon, každý sa sťažuje, že nič nestíha, ale v skutočnosti sa všetci tešia, že bude voľno a budú sa jesť dobroty. Navyše, aj úľava po sviatkoch a návrat do starých koľají je príjemný. Veľká noc je zároveň aj vítanie jari, to je pekné. Ja osobne si sviatky veľmi nepripúšťam, ale asi by mi chýbali, keby úplne zmizli.

Foto: profimedia.sk

Ako vyzerá tvoja typická Veľká noc?
Môj celý život je atypický. Keď som žila v New Yorku, ani som nevedela, kedy bola Veľká noc. Ale pamätám si, ako písali v amerických feministických novinách o drastických tradíciách v Československu, kde muži bičujú ženy. V detstve som to prežívala presne takto.

Do potoka ma nikto nehádzal, lebo som nevyrastala na dedine, ale v Bratislave a v Partizánskom u babičky a deda. Klasika, skoro ráno ma v pyžame v posteli obliali oco, dedo, brat a potom ma zľahka vyšľahali bičom, ja som im dala čokoládové vajíčko a bolo.

Niekedy prišli aj spolužiaci a susedia a to už bol stres:-). V puberte bolo ťažké odolávať tej kope jedla a sladkostí, aby som nebola tučná. Mama na mňa dohliadala, a keď som bola už veľmi pažravá, precedila cez zuby: "Luciaaa, nežeeer, chceš byť herečka!"

Prežívaš nejako výraznejšie veľké jarné upratovanie a prípravy na tieto sviatky?
Zatiaľ nie... Zrejme to príde tak nejak prirodzene s deťmi, s vlastnou rodinou. Chcela by som vytvoriť domov ako každá dobrá mama. Ale veľmi nerada by som sa stresovala kvôli upratovaniu, či iným prípravám.

Život je dosť komplikovaný a plný stresu, sviatky by mali byť oddychom a hlavne dôvodom na stretnutia s rodinou a priateľmi. Jasné, treba to všetko urobiť, ale ak sa niečo nestihne, tak čo? Urobí sa neskôr.

Existuje nejaká dobrota, ktorú rada pripravíš aj vlastnoručne?
Ja si teraz narýchlo ani neviem spomenúť, čo sa konzumuje na Veľkú noc. Viem, že v piatok je pôst. Už dávno som nezažila klasickú Veľkú noc. Často som odcestovaná. Minulý rok som bola v Izraeli.

Židia majú v tom čase sviatok Pesach, oslavujú vyslobodenie z otroctva, útek z Egypta a návrat do Svätej zeme. Večerajú aj päť hodín niekoľko chodov. Ku každému sa viaže nejaký príbeh a medzi jednotlivými chodmi každý člen rodiny číta úryvok z Biblie a potom všetci spievajú.

Bol to pekný zážitok! Tento rok si pravdepodobne zopakujem naše tradície s babičkou, nech sa od nej čo najviac naučím.

A čo veľkonočná alebo jarná výzdoba interiéru? Potrpíš si na ňu?
Ja si na nič nepotrpím. Mám rada poriadok a živé voňavé kvety. Ostatné podľa nálady:-).

Lucia Siposová


Foto: Marián Kunc

Začínala vo vodách šoubiznisu ako speváčka v skupine Štyri a v muzikáloch na Novej scéne. Sľubne naštartovanú kariéru však opustila, aby si splnila svoj sen – život v New Yorku.

Keď prišiel čas posunúť sa ďalej, vrátila sa. Svoje zážitky spracovala v knihe „Hello. My name is Anča Pagáčová“. Hviezdne nebo šoubiznisu na ňu počkalo.

Mohli ste ju vidieť v niekoľkých slovenských seriáloch, napríklad v Paneláku či Radiu fresh. Výborná skúsenosť bolo i účinkovanie vo filme Hlídka č. 47 po boku Karla Rodena, či film 360 s Judom Lawom.

Odvážna Lucia sa púšťa i do vlastných scenáristických počinov, minulý rok sa dostal do kín film natočený podľa jej námetu Tigre v meste.

 
Autor: Monika Králová
Fotogaléria
Lucia Siposová: Na Veľkú noc mám rada živé kvetyLucia Siposová: Na Veľkú noc mám rada živé kvetyLucia Siposová: Na Veľkú noc mám rada živé kvetyLucia Siposová: Na Veľkú noc mám rada živé kvety
 
6fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Lucia Siposová: Na Veľkú noc mám rada živé kvety
Monika Králová