Zovšedneli vám steny? Potetujte si ich

18.05.2012
Dizajn a Dekor

Ak vám zovšedneli biele či farebné steny, nalepte na ne samolepky. Je to spôsob, ako rýchlo, ľahko a s prijateľnými finančnými nákladmi zatraktívniť akúkoľvek stenu v byte.

8fotiek
Otelo, dizajn Milica Doláková, rozmery 45 x 59 cm, 19,90 €, Decolepka Autor: Decolepka

Rozmanité motívy a farby ich predurčujú do akejkoľvek miestnosti. Vyberiete si do obývačky, spálne, detskej izby alebo kúpeľne. Podobne ako tapety, aj samolepky nájdete na trhu vinylové, ktoré sú asi trikrát hrubšie, ako tie z PVC fólie. Tenšie, jemnejšie samolepky pôsobia prirodzenejšie, ako maľba. Vinylové sa potláčajú dodatočne, tlač je plnofarebná. Samolepky z PVC fólie sú jednofarebné, najčastejšie biele alebo čierne, ale vybrať si môžete približne z 30 odtieňov.

Podklad na lepenie

Samolepky držia na akomkoľvek suchom a hladkom povrchu. Okrem steny ich môžete nalepiť aj na drevené dvere, keramické obklady, sklo či plast. Lesklé samolepky môžu na nerovnom povrchu vytvárať nežiaduce odlesky, matné pôsobia prirodzenejšie. Ani lepenie na štruktúrovanú omietku by nemal byť problém. Stačí samolepku nahriať teplým vzduchom sušiča na vlasy, materiál potom lepšie skopíruje podklad. Kam sa ich lepiť neodporúča? Na miesta vystavené priamemu slnku, v blízkosti radiátorov, kozubov či iných zdrojov tepla. Tiež sa treba vyhnúť studeným a vlhkým povrchom.

Aké sú veľké?

Vyrábajú sa v dieloch, ktoré sú poskladané do kartónu asi 100 x 70 cm. Diely potom skladáte k sebe, takže rozmery vás neobmedzujú. Ak ste si nevybrali z množstva ponúkaných motívov, nič nie je stratené. Samolepky si môžete dať vyrobiť podľa vlastného návrhu, podľa fotografie. Je to však finančne náročnejšia alternatíva. Niektoré motívy môžete použiť aj ako šablónu. Nalepia sa na stenu a vymaľujú. Po zaschnutí sa odlepia. Je to prácnejšie, ale praktické ak chcete motív zopakovať. A na koľko vás takýto nápad vyjde? Za menšie motívy zaplatíte okolo 3 eur, veľké, na celú stenu, vyjdú od 40 do 60 eur.

Ako nalepiť samolepku:

  • Vyberte vhodné miesto na stene, priložením samolepky nájdite najkrajší variant.
  • Prípadné nerovnosti zbrúste brúsnym papierom.
  • Motív odlepte z podkladu a nalepte na stenu. V prípade nespokojnosti sa dá samolepka opatrne odlepiť a aplikovať znova.
  • Ak je na správnom mieste, od stredu k okrajom vytlačte vzduchové bubliny a tlakom samolepku vyrovnajte. Zvýšenú pozornosť venujte okrajom, aby neodstávali.

 
Autor: Adela MOT YKOVÁ, Michaela NIKODÝMOVÁ
Fotogaléria
Zovšedneli vám steny? Potetujte si ichZovšedneli vám steny? Potetujte si ichZovšedneli vám steny? Potetujte si ichZovšedneli vám steny? Potetujte si ich
 
8fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zovšedneli vám steny? Potetujte si ich
Adela MOT YKOVÁ
Michaela NIKODÝMOVÁ