Sgrafito: Spojenie starej umeleckej techniky s modernou elektrotechnikou

17.01.2012
Dizajn a Dekor

Aj umenie využíva modernú techniku. Dnes vám predstavíme sgrafito, čiže obrazce vytvorené pomocou hlinenej omietky, pri ktorých si autor pomáha tvorbou v počítači a následne premietaním obrazu na stenu.

7fotiek
Dve čerešne museli ustúpiť stavbe nového domu. Ako spomienku na ne majiteľ umiestnil na stenu ich obraz. Ten vznikol technikou vyškrabávania do omietky. Autor: Radomír Timko

ČO JE SGRAFITO?

Sgrafito, z talianskeho sgraffiare - škrabať, je grafická umelecká technika, pri ktorej dielo vzniká vyškrabávaním do viacvrstvovej hladenej omietky. Odškrabaním vrchnej omietky sa odkrýva spodná vrstva, čím sa vytvára motív. Sgrafito vzniklo v Taliansku v období renesancie ako typický dekoratívny prvok tohto slohu a uplatňovalo sa najmä pri výzdobe fasád budov, neskôr aj v interiéroch. ( Wikipedia )

PRÍBEH DVOCH ČEREŠNÍ

Na začiatku príbehu boli nadšenci stavania z prírodných materiálov a jedna nedokončená novostavba práve z týchto materiálov. Majiteľ domu, Radomír Timko, hovorí: “Na mieste nového domu, približne v strede pri schodišti, stáli dve majestátne čerešne. Skôr, ako sme sa pustili do základov domu a museli sme ich vyrezať, som sa s nimi dohodol, že im dám v tomto dome priestor. A tak sa ústrednou postavou schodišťa stali kmene dvoch spojených čerešní siahajúcich cez dve poschodia od zemi až k streche.”  A to nebolo všetko. Priatelia, nadšenci nepálenej hliny a omietok, premýšľali i nad obrazom vytvoreným priamo v omietke. Keď tak stáli pri schodišti, Robert Linhardt hovorí: “Tak teda, stena vyobrazí ducha čerešne.” Vzápätí vzal papier a nakreslil strom, ktorý by svojou košatou korunou zaplnil celú stenu. A čo viac, už v minulosti sa venoval štúdiu techniky sgraffito.

VYLEPŠENÁ TECHNIKA

Aby však dokázali obraz na stenu vyškrabať na prvý pokus absolútne pôsobivo, súmerne a bez chýb, rozhodli sa využiť digitálnu techniku. Kresbu z papiera zoskenovali do počítača, zdigitalizovali krivky obrazu a rozdelili ho na niekoľko menších sekcií. S pripraveným experimentom čakali na príchod lektorov, ktorí mali prakticky ukázať, ako sa “kreslí” v dvojvrstvovej a dvojfarebnej hlinenej omietke. K práci si prizvali i ďalších ekonadšencov. Skôr ako všetkých privítali, naniesli žltú omietku v odtieni vanilky série Picas Art a nechali ju vyschnúť.
Lektori naniesli na podkladovú vanilkovú vrstvu vrchnú červenú omietku rady Picas Econom, nasýtenú pigmentom „Rudá červánková“. Ostatní si zatiaľ skúšali na vzorkách a voľných stenách vlastné kreácie s hlinou. Keď omietka dosiahla vlhkosť vhodnú na vyškrabávanie, autor premietal kresbu po častiach projektorom z notebooku na stenu. Lektori istou rukou obkreslili nožmi nasvietené obrazce, a za nimi sa ostatní pustili do vyškrabávania listov, kvetov, konárov a byliniek pod stromom. Pracovať museli opatrne, aby nezoškrabali spodnú vanilkovú vrstvu, ktorá má hrúbku iba jeden až dva milimetre.
Na druhú polovicu steny, ktorú zatiaľ nestihli dokončiť, plánujú naniesť až tri farebné vrstvy.


Radomír Timko, odborník na harmonické domy
www.tepelnapohoda.eu

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ, Radomír TIMKO
Fotogaléria
Sgrafito: Spojenie starej umeleckej techniky s modernou elektrotechnikouSgrafito: Spojenie starej umeleckej techniky s modernou elektrotechnikouSgrafito: Spojenie starej umeleckej techniky s modernou elektrotechnikouSgrafito: Spojenie starej umeleckej techniky s modernou elektrotechnikou
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Sgrafito: Spojenie starej umeleckej techniky s modernou elektrotechnikou
Monika KRÁLOVÁ
Radomír TIMKO