Vyčarujte si príjemnú atmosféru LED pásikmi

09.05.2013
Dizajn a Dekor

S malými LED dióda mi zabijete dve muchy jednou ranou. Získate praktické osvetlenie a vyčaríte príjemnú atmosféru.

1fotka
Farebné podsvietenie dodá interiéru šmrnc. V pestrejšom priestore je však lepšie uprednostniť biele svetlo. Autor: ROBO HUBAČ

Hlavné prednosti LED svietidiel sú veľmi nízka spotreba elektriny, dlhá životnosť, bezúdržbovosť a tiež fakt, že sa veľmi málo zohrievajú. Tvarovo sú rozmanité, od typov podobných klasickej žiarovke až po dlhé trubice. Nové možnosti práce so svetlom v interiéri však ponúkajú diódy uložené na pásikoch. Čo všetko LED pásiky zvládnu?

Priamo sa lepia

Sú výborná alternatíva za niekoľkonásobne väčšie lineárne žiarivky do sadrokartónových podhľadov. Dajú sa nimi oživiť skrinky, poličky, podsvietiť televízor, zrkadlo a niektoré z nich vystačia aj na plnohodnotné osvetlenie kuchynskej linky.

Ich použitie je veľmi jednoduché a ponúka individuálne riešenie pre tú-ktorú domácnosť. Kým flexibilné pásiky kopírujú takmer ľubovoľný tvar, v ponuke sú i pevné, ktoré sa hodia na rovné plochy. Na zvolený povrch sa uchytávajú buď lepením, alebo pomocou skrutiek, či montážnych klipsov.

Pásiky sa montujú aj do pevných hliníkových líšt a prekryjú sa priesvitným krytom. Svetlo z diód sa rozptýli, takže sa stratia „svetelné bodky“. Zároveň sa takto ochladzujú výkonnejšie pásiky. Toto riešenie sa využíva napríklad priamo nad kuchynskú linku. Naopak, ak je pásik schovaný za sadrokartónom v podhľade, lišta je zbytočná. Na pásik a „bodky“ nie je vidieť a svetlo sa rozptýli samo.

Špecifiká pásikov

Nemusíte sa báť chladného bieleho svetla, ktoré bolo typické pre diódy v minulosti. Okrem neho je v ponuke aj teplé žlté svetlo či iné farby. Dá sa pripojiť aj LED stmievač. Ovládanie je možné pomocou pevného dotykového alebo diaľkového ovládača. Fungujú na jednosmerný prúd 12 alebo 24 V, do siete sa zapájajú cez malý transformátor.

Tiež je rozdiel, či sa použijú v bežnom interiéri, alebo vonku. Pre exteriér a miestnosti so zvýšenou vlhkosťou sú vhodné špeciálne vodoodolné súpravy. Vždy sa oplatí kúpiť celu, vrátane transformátora, predlžovacieho kábla, pevného alebo diaľkového ovládača od jedného výrobcu.

Budete mať istotu stopercentnej kompatibilnosti a takisto pre uznanie prípadnej reklamácie. S plánovaním a montážou vám pomôžu odborníci. Výrobcovia ponúkajú aj súpravy vhodné pre domácich majstrov.

Pri dodatočnej montáži zohľadnite aj nutnosť umiestnenia transformátora či regulátora. Môže to byť priamo v skrinke alebo v nike podhľadu. V každom prípade má byť opätovne prístupný.


Ing. Marek Palenčár projekcia a dizajn LED osvetlenia
www.ledco.sk

Okrem spotreby vo wattoch si pri kúpe pásov všímajte aj údaj o svetelnom toku uvádzaný v lumenoch. Kým na vytvorenie atmosféry postačí svetelný tok približne 260 lm na meter, na kvalitné nasvietenie kuchynskej linky siahnite po výrobku s hodnotou asi od 520 lm na meter.

Výkonnejší pásik sa už mierne zahrieva, ochladenie zabezpečí jeho vloženie do hliníkovej lišty, ktorá plní aj estetickú funkciu.

Pásiky, ktoré ponúkajú aj iné svetlo ako biele, sú označované ako RGB pásy. Okrem transformátora rátajte ešte s jednou škatuľkou, takzvaným regulátorom. Vďaka nemu môžete meniť farbu, jej intenzitu alebo naprogramovať interval zmeny.

Pri svojpomocnej montáži je nutné dodržať správnosť zapojenia a povolený interval rozdelenia pásika, ktorý býva vo väčšine prípadov každých päť až desať centimetrov.

Z estetického pohľadu nie je príliš pekné, ak sú samotné svetelné body viditeľné. Dá sa to eliminovať buď správnym umiestnením LED pásika, alebo použitím vhodného hliníkového profilu s mliečnym prekrytím.

 
Autor: Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vyčarujte si príjemnú atmosféru LED pásikmi
Pekné Bývanie/Monika KRÁLOVÁ