Neodolateľné kytice: Zo záhonu do vázy

23.05.2014
Dizajn a Dekor

Bolo by na škodu, ak by si majiteľ záhrady nemohol aspoň z času na čas narezať niečo z domácej úrody do vázy.Vlastnoručne vypestované kvety sú predsa iná káva ako tie z obchodu.

7fotiek
Pivónia patrí medzi najkrajšie a najvďačnejšie jarné trvalky. Na rez do vázy je vhodná dva až tri roky po výsadbe. Autor: Helmoldt – Herttrich /Mak media Agency

Je jedno, či máte záhradu iba úžitkovú, alebo naopak okrasnú s dominanciou zelených odrôd. Všade sa dá nájsť kútik, ktorý môže pútať pozornosť vôňou alebo farbou. A navyše môže spestriť občas aj váš interiér.

3 x o kvetoch

  • Kvety do vázy je dobré rezať skoro ráno – nikdy nie na obed. Ak je na listoch ešte rosa, vydržia dlhšie.
  • Priame slnko, prievan ani radiátory určite neprispievajú ich dobrej kondícii.
  • Vázu s kyticou nedávajte nikdy vedľa misy s ovocím – skôr by zvädla.

Vytrvalá hortenzia

Ak by sa brala do úvahy výdrž vo váze, hortenzia je bezkonkurenčný víťaz. V skvelej forme sa odrezaná bez problémov udrží 3 až 4 týždne. Jediná podmienka je, že kvety treba rezať až v štádiu plne rozvinutého kvetenstva.

Na tomto druhu je sympatické, že aranžmány z nich sa nestratia v puristickom ani štýlovom interiéri. Ako dekorácia sú veľmi obľúbené aj v sušenej forme. Navyše kvitnú nepretržite od apríla do septembra, takže estetický úžitok v záhrade i v interiéri je naozaj dlhodobý.

Čo má hortenzia rada?

  • Mierne pritienené miesto, kyslú pôdu a vlahu. Ale pozor na tvrdú vodu. Ako sa hortenzia vyfarbí, závisí od pôdneho pH - v zásaditých pôdach bude ružová, v kyslých modrá.

Luxusná a voňavá ľalia

Symbol čistoty, nevinnosti, ale aj luxusu, nehy a krásy - to je len zopár prívlastkov, ktorými sa ľalia zvykne charakterizovať. Rezané kvety vydržia vo váze 12 až 14 dní. Listy, ktoré by boli ponorené vo vode treba odstrániť. Do vody vo váze s ľaliou je vhodné pridať výživu pre rezané kvety. Voda by nemala siahať príliš vysoko, stačia 2 – 4 cm, záleží od veľkosti kvetu. Vodu stačí vymeniť raz za 2 až 3 dni. V aranžmáne je to pristane solitérne aj vo výrazných skupinách. Výborne sa dopĺňa s ružami.

Čo má ľalia rada?

  • Dobre osvetlené stanovisko, no celodenný úpek jej nerobí dobre. Má rada primeranú, skôr výdatnejšiu zálievku. Pri polievaní dávajte pozor na listy a kvety. Ľalie nikdy neokopávajte, len na ne nahrňte rašelinu alebo kompost.

Čo s rozsypaným peľom?

  • Z odevu alebo obrusu farebný peľ ľalie najľahšie odstranite pomocou kúska lepiacej pásky.

Nenáročná pivónia

Pivónia patrí medzi najkrajšie a najvďačnejšie jarné trvalky. Na rez do vázy je vhodná dva až tri roky po výsadbe. Pokiaľ jej budete vymieňať vodu každý druhý deň a zrežete jej stonku, vydrží svieža aj dva týždne. Hneď po odrezaní potrebuje postaviť do vody, preto vezmite vázu rovno ku záhonu. Stonku nechajte vo vode voľne stáť, zviazané by začali odhnívať.

Čo má pivónia rada?

  • Slnečné miesto, pretože keď nemá dostatok svetla, rastie pomaly a zle kvitne. Pivóniám treba venovať väčšiu pozornosť len prvý rok po výsadbe. Aby sa korene dobre uchytili, vysádzajú sa od konca augusta do októbra. Jama by mala mať priemer 50 cm a hĺbku od 50 do 100 cm. Ak je pôda nekvalitná, môžeme ju vystlať humusovou zeminou Ak sa dobre uchytí, na jednom mieste prežije aj dvadsať rokov, drevité druhy dokonca aj vyše sto rokov. Neodporúča sa presádzať ju, pretože na nové miesto si ťažko zvyká.

Rozmanitá gladiola

Vedeli ste, že gladiola patrí do prvej trojky v pestovaní kvetov určených pre rez? V našich kvetinárstvach patrí k najžiadanejším kvetom v letnom a jesennom období. Obľube sa teší nielen pre svoju estetickú hodnotu, farebnú rozmanitosť, ale najmä pre trvanlivosť vo váze. Do vázy sa zberajú v čase kvitnutia prvého kvetu. Rezané majú enormnú spotrebu vody, preto kompozíciám nesvedčia úzke vázy.

Máme pre vás tip na zváženie: Kvety sa lepšie vo váze rozvinú, pokiaľ im odstrihnete špičku klasu. Stratíte však pár bodíkov za umeleckú hodnotu...

Foto: Helmoldt – Herttrich /Mak media Agency

Čo má gladiola rada?

  • Slnečné, záveterné miesto a rozostupy asi 15 cm. Koncom septembra treba cibule zo záhonov povyberať. Na jar vysádzajú v marci alebo v apríli do dobre prekyprenej pôdy. Po výsadbe až do prvých kvetov nešetrite na zálievke, potom už stačí iba raz do týždňa. Gladioly sú vysoké kvety, aby sa v záhone nevyvrátili, cibuľu treba sadiť do odporúčanej hĺbky 10 – 15 cm.

 
Autor: ds/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Neodolateľné kytice: Zo záhonu do vázyNeodolateľné kytice: Zo záhonu do vázyNeodolateľné kytice: Zo záhonu do vázyNeodolateľné kytice: Zo záhonu do vázy
 
7fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Neodolateľné kytice: Zo záhonu do vázy
ds/ipeknebyvanie.sk