Kus prírody v domácnosti: Kameň vyvolá wow efekt v každom priestore!

14.05.2018
Dizajn a Dekor

Kameň symbolizuje istotu, noblesu, krásu a silu prírody. Najlepšie na ňom je, že svoje vlastnosti nestratí ani ukotvením v interiéri.

13fotiek
Kameň sa v interiéri premení zo surového materiálu na úžasnú dekoráciu. Využiť sa dá na podlahy, obklady stien, či samotné dekorácie. Autor: Archív

Náskok kameňa pred inými materiálmi spočíva v jeho excelentnej trvácnosti a farebnej stálosti. Poteší aj pri upratovaní, keďže starostlivosť sa začína aj končí ometaním prachu, prípadne odstránením nečistôt obyčajnou vodou.

Pri umelom a prírodnom kameni voda nevadí, pri ďalších imitáciách kameňa je vhodnejšia len vlhká handra. Ak sa kameň použije na pracovnú dosku v kuchyni, je prakticky nezničiteľný – v prípade, že odstránite prach, nečistoty, mastnotu, zvyšky nápojov a jedál čo najrýchlejšie. Pri akomkoľvek kameni je potrebné vyvarovať sa čistiacich prostriedkov s obsahom prášku a raz za pár rokov kameň naimpregnovať proti nasiakavosti. Skutočne nenáročný spoločník.

Praktik v kuchyni

Kuchyňa je jedným z priestorov, kde sa kameň používa najčastejšie. Pri spojení s obývačkou je vkusnou alternatívou, ako vizuálne Kameň symbolizuje istotu, noblesu, krásu a silu prírody. Najlepšie na ňom je, že svoje vlastnosti nestratí ani ukotvením v interiéri. prepojiť tieto dve súčasti bývania.

V kuchyni je pre mnoho ľudí prvou voľbou mramor. Nie je zlý, no problémom je jeho relatívna mäkkosť a náchylnosť na poškodenie. Preto na obklad aj pracovnú dosku viac poslúži žula, ktorá patrí k favoritom v kuchynskom priestore. Šik je aj pieskovec pre širokú škálu farebných vyhotovení, ktoré zapasujú ku každej kuchynskej linke.

Prečítajte si aj 10 vecí, ktoré treba vedieť o dekorovaní vašej obývačky

Kameň na stene

Medzi prírodným a umelým kamenným obkladom nie je taký priepastný rozdiel ako medzi umelými a živými kvetmi. Výber preto nie je podriadený cene ani životnosti, ale funkčným vlastnostiam, v ktorých príroda môže zaostávať. Umelý kameň je betónový kompozit, vzhľadovo upravený do vyhotovenia prírodného kameňa.

Vďaka prídavným zložkám a povrchovej úprave môže mať rôzne vlastnosti. V jeho prospech hovorí aj nižšia hmotnosť, čím sa znižuje zaťaženie nosnej steny. Kto by hľadal cenovú úsporu, nepochodí, prepracované a luxusné umelé kamene môžu mať vyššiu cenu ako prírodné.

Tapetovanie kameňom

Hovorí sa mu aj ohybný kameň, tapeta alebo dyha. Prírodný kameň hrubý len 2,5 milimetra sa vyrába špeciálnym technologickým postupom z najkvalitnejšej bridlice. Získa vlastnosti tapety, ale má vzhľad masívneho kameňa. Lepiť sa dá na betón, keramiku, drevo, kov aj laminát.

Svoje využitie nachádza všade tam, kde uchytenie prírodného kameňa pre hmotnosť nie je možné. Tapeta môže byť použitá na nábytok, dvere alebo parapetné dosky. Nalepiť sa dá priamo na opotrebované keramické dlaždice. Je mrazuvzdorná, hodí sa aj ku kozubu, má všetky vlastnosti prírodnej bridlice, vyniká tvarovou aj farebnou stálosťou a dlhou životnosťou.

Ľahké a efektné

Čoraz obľúbenejšou formou dekoračného kameňa sú sadrové imitácie. Na prvý pohľad si rozdiel nevšimnete, pocítite ho len v peňaženke. Sadrové obklady sú stále novinkou v dekorovaní interiéru, pre ktorý boli špeciálne vyvinuté. Nehodia sa do vlhkého prostredia a neodolajú ani mrazu.

Nepatria ku kozubu, ale na stenu v obývačke sadnú dokonale. Vďaka variabilite sadry ich možno vytvarovať do precíznych štruktúr, no farby sú len povrchové a slabšia odolnosť proti poškodeniu ich predurčuje na menej exponované miesta. Výhodou je veľká škála farieb, tvarov, nízka hmotnosť aj cena, ktorá je v porovnaní s prírodným kameňom približne polovičná.

Ideál ku kozubu

Kam sa nehodí sadra, tam pomôže opäť klasika. Kameň ku kozubu patrí ako šnúrky do topánok. Skvele ukáže obloženie v podobe pieskovca a vápenca, no najkvalitnejším materiálom je mastenec. V okolí kozuba nemá totiž len okrasnú funkciu. Veľmi rýchlo akumuluje teplo, ktoré následne dokáže dlhé hodiny odovzdávať do okolia. V zimných časoch pôsobí ako skvelý vyhrievač.

Máte radi prírodné materiály? Vyskúšajte nábytok zo surového dreva

Najobľúbenejšie v interiéri

Každý kameň má špecifický vzhľad, štruktúru aj farby. Práve sfarbenie zohráva najdôležitejšiu úlohu pri ladení interiéru. Môže byť v kontraste s okolím a stať sa tak dominantným prvkom alebo zvolíte farebný súlad, a tým vytvoríte efektné prepojenie kameňa so zvyškom izby. Päticou najobľúbenejších kameňov však nič nepokazíte. Hodia sa prakticky všade.

Poznáte päť najobľúbenejších kameňov?

  1. Mramor. Hladký povrch pôsobí luxusne, odráža svetlo. Široká škála farieb a textúr nájde uplatnenie v podobe obkladu, dlažby, kuchynskej dosky a zásteny. 
  2. Pieskovec. Zaujímavo žilnatý, no zásadne nie je len jemne žltý. Môže byť červený či viacfarebný. Najpoužívanejší na dekoračné obklady. 
  3. Andezit. Nenasiakavý, vysoko cenený, nevadí mu vlhkosť a farebná škála je od sivej cez zelenú až k tmavohnedej a čiernej. Veľmi zaujímavý ako dekoračný prvok.
  4. Žula. Vyskytuje sa v odtieňoch sivej s modrým nádychom, efektné sú aj červené žuly. Najlepšia voľba na kuchynskú dosku. Vhodná do kúpeľne, chodby, obývačky aj ako dlažba. 
  5. Travertín. Podľa prímesí vytvára rôzne farebné odtiene od svetložltej až po fialovú. Využíva sa na obklad a dlažbu.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ Marek MITTAŠ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kus prírody v domácnosti: Kameň vyvolá wow efekt v každom priestore!
PEKNÉ BÝVANIE/ Marek MITTAŠ