FOTO: Žiaden maliar nedokáže vymaľovať steny tak ako tapety

11.03.2016
Dizajn a Dekor

Žiaden maliar nedokáže vymaľovať steny takými vzormi, aké sa dajú vytlačiť na tapety.

8fotiek
Pre extravagantných je tu výrazný vzor hovädzej kože na tapete z kolekcie African Queen II, vinyl na vliesovom podklade. Autor: archív

Dokážu vytvárať na stenách rôzne efekty, zakryjú ich drobné nedokonalosti a aj farba je stálejšia ako tá namaľovaná. Pripevniť tapetu nie je až také zložité, oveľa ťažšie bude vybrať zo širokej ponuky tú správnu. Môžete sa pri tom inšpirovať trendmi, no tie sa menia každý rok. Radšej nakloňte misku váh na stranu praktickosti a vlastného vkusu.

Vynikajú štruktúry

Módnym tapetám nechýba štruktúrovaný a plastický povrch. A je jedno, či si zvolíte nenápadné farby a neurčité tvary, alebo dáte prednosť pestrým odtieňom. Nekonečne kreatívne motívy v spojení s vyspelými technológiami vás ľahko oklamú. Dokonale imitujú akékoľvek štruktúry, ale povrch tapety je v skutočnosti hladký.

V rebríčku obľúbenosti vedú prírodné štruktúry, povrchy z bambusu, dreva, korku, ľanu. Nezaostávajú ani kvetinové, geometrické a retro vzory či klasické barokové motívy v nových, sofistikovaných odtieňoch. Pútavé efekty vytvoria kúsky s aplikáciami perličiek, kryštálikov, sklenenej drviny a 3D tapety. Ak stavíte na fototapetu, dajte si pozor, aby pred hlavným motívom nestál nábytok, lebo očakávaný výsledok sa nedostaví.

Stačí jedna

V malých priestoroch voľte tapety s jemným vzorom a vo svetlých tónoch, vo väčších si môžete dopriať aj výrazný dekor. Podriaďte mu však nábytok a doplnky, ktoré majú byť v neutrálnych farbách a štruktúrach. Či sa rozhodnete pre decentnú, alebo výraznú tapetu, vynikne, ak bude pokrývať len jednu stenu alebo jej časť. Niekedy stačí jeden pás nápadnej tapety v kombinácii s monochromatickou tapetou v rovnakom farebnom ladení. Vysokolesklé povrchy zažiaria popri matnej podlahe, nie však na stenách so silným dopadom svetla.

Papier už neletí

Najlacnejšie sú a zároveň najmenej vydržia papierové tapety. Nedajú sa umývať, nehodia sa teda do vlhkého prostredia ani tam, kde je väčšia nerovnosť stien. Kvalitnejšie dvojvrstvové majú spodnú plochu z papiera alebo z vliesu a vrchnú z papiera, vinylu, textilu, korku, zo skleneného vlákna, z dreva či kovu.

Najväčšej obľube sa tešia vinylové - pre prijateľnú cenu, dobrú oderuvzdornosť a vodoodolnosť, ale aj rozmanitosť. Sú vhodné do všetkých miestností vrátane kúpeľne. Tu môžete voliť aj vliesové modely. Okrem toho, že sú umývateľné, vodoodolné a priedušné, vynikajú nenáročnou aplikáciou. Lepidlo sa totiž nanáša len na stenu, čo je oveľa jednoduchšie, ako natierať tapety. A rovnako bez námahy sa aj odstraňujú zo stien.

Prečítajte si aj o záclonách a závesoch v interiéri

Pekné Bývanie radí

I keď tapety drobné defekty stien zakryjú, väčšie nerovnosti je predsa len lepšie zatmeliť, prípadne vystierkovať.

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
FOTO: Žiaden maliar nedokáže vymaľovať steny tak ako tapetyFOTO: Žiaden maliar nedokáže vymaľovať steny tak ako tapetyFOTO: Žiaden maliar nedokáže vymaľovať steny tak ako tapetyFOTO: Žiaden maliar nedokáže vymaľovať steny tak ako tapety
 
8fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
FOTO: Žiaden maliar nedokáže vymaľovať steny tak ako tapety
PEKNÉ BÝVANIE/Adela MOTYKOVÁ