Iina Vuorivirta: Exkluzívny rozhovor s dizajnérkou

08.02.2017
Dizajn a Dekor

Mladá fínska dizajnérka Iina Vuorivirta zavítala po prvýkrát na Slovensko a prezradila nám zopár zaujímavostí zo zákulisia svojej tvorby. Pred dvoma rokmi prijala ponuku navrhovať takzvaný demokratický dizajn pre švédskeho výrobcu nábytku a doplnkov IKEA.

11fotiek
Iina Vuorivirta so svojimi produktami z novej kolekcie JASSA. Pri spolupráci na tejto kolekcii získala skúsenosti v oblasti základných princípov demokratického dizajnu. Vyskúšala si procesy, počas ktorých sa prírodný materiál, ako napríklad vodný hyacint, postupne mení na hotový produkt. Autor: IKEA

Miluje minimalizmus a prírodné materiály, ktoré necháva vyznieť v ich prirodzenej kráse. Rada sa inšpiruje tradičnými technikami a remeslami. A, ako sama hovorí, radšej navrhuje menšie veci - také, ktoré sa dajú odniesť domov v rukách. Najradšej pracuje so sklom a keramikou, ale aj s hlinou a drevom.

V nápaditej tvorbe ju inšpiruje vlastná zvedavosť, záujem o ľudí a skúmanie vecí okolo. Vraví, že sa netreba báť klásť aj hlúpe otázky. Môžu vás doviesť k niečomu novému.

Prečítajte si aj: 10 esencií severského bývania: Ako domov priniesť škandinávsky štýl? Jednoducho! 

Čo Vás priviedlo k dizajnu?

Bolo mi súdené stať sa dizajnérkou. Mama je textilná dizajnérka a otec je fotograf, takže som vyrastala v takej atmosfére. Ďalší moment, ktorý ovplyvnil výber mojej kariéry bolo prostredie, kde sme bývali. Keď som vyšla z domu, bola som v lese. Les bol moje ihrisko, od malička som si z prírodných materiálov niečo tvorila a ručne si vyrábala malé hračky.

V tom období ste si teda radšej niečo vyrábali ako kreslili?

Rozhodne som viac milovala zašpiniť si ruky a niečo si vyrobiť z reálnych materiálov. Nikdy som dobre nekreslila.

Čo Vás najviac baví z celého procesu tvorby?

Myslím, že je to hlavne moment vyriešenia problému. Je to vzrušujúce a baví ma na tom aj zodpovednosť, ktorú nesiem.

Videli ste aké neuveriteľné nástenné hodiny navrhli dizajnéri?

Čo znamená označenie demokratický dizajn?

V IKEA tak označujeme dizajn produktov, ktoré musia spĺňať päť základných princípov. Po prvé, majú mať zaujímavú formu, teda vzhľad, zároveň majú byť funkčné, v lepšom prípade multifunkčné. Musia mať vysokú kvalitu, byť ekologické, v súlade s trvalou udržateľnosťou a tiež byť cenovo dostupné. Trik je v tom ako dať pri produkte všetky tieto aspekty do rovnováhy a harmónie.

Prečítajte si aj: Známa interiérová dizajnérka ponúka na predaj svoje vlastné hniezdočko! 

Ktorý z produktov, ktoré ste navrhli Vám robí najväčšiu radosť a stal sa Vašim najobľúbenejším?

Určite to je z tohoročnej letnej limitovanej kolekcie JASSA, ktorá je ručne vyrábaná z prírodných materiálov. Konkrétne je to košík, ktorý môže po otočení poslúžiť ako podstavec na kvety, alebo taburetka.

 

Možno je to aj preto, že s prácou na tejto kolekcii mám spojené silné zážitky z cesty po Indonézii a Vietname, kde som načerpala veľa cenných skúseností. Boli pre mňa zmysluplné najmä ako pre dizajnérku, priviedli ma k zamysleniu sa nad tým, čo chcem svojim dizajnom povedať a ako ním môžem meniť veci a uľahčiť ľuďom život.

Prečítajte si aj: Domček v horách: Poďte s nami na návštevu pôsobivého bývania na 35 m2!

Ako pristupujete k vlastnému bývaniu? Ako často si meníte interiér vo svojej domácnosti?

Takmer každý deň... (smiech) Mením ho veľmi často. Všetky kúsky nábytku, ktoré mám doma beriem ako súčasť dynamického procesu. Veľmi rada skúmam ako vytvárajú niečo nové vo vzájomných vzťahoch. Napríklad som zvedavá ako to pôsobí keď prenesiem konferenčný stolík do kuchyne. Je to pre mňa taký nepretržitý prieskum a zároveň hobby, ktoré ma baví.

 
Autor: Inéz BÚCI/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Iina Vuorivirta: Exkluzívny rozhovor s dizajnérkou
Inéz BÚCI/ipeknebyvanie.sk