Rozhovor s dizajnérkou Eliškou Turanskou: Inšpirovaná Gréckom

23.06.2018
Dizajn a Dekor

Eliška Turanská nie je typom dizajnéra, ktorý navrhuje masovo vyrábané produkty. Popri návrhu architektúry vytvára veci, ktoré súvisia s interiérom. Do svojho dizajnu doplnkov a dekoračných stien preniesla prácu s prírodnými materiálmi a inšpiráciu gréckou kultúrou.

15fotiek
Dekoračná stena z hlinenej omietky v Bagel shop Madeya v Aténach, spolupráca s architektkou Angelou Antonakopoulosovou. Autor: Lýdia CZAKÓ, Pantelis KONSOLAKIS, Christopher VRADIS a archív dizajnérky

Čo vás priviedlo od architektúry k tvorbe dizajnu?

Konkrétna požiadavka od kolegýň architektiek na návrh a realizáciu stenových dekoratívnych malieb. Pri tvorbe svojho vlastného bývania som navrhla prvé doplnky zo železa, ktoré zaujali. Ak chcem vytvoriť zaujímavý priestor, často potrebujem vymyslieť aj rôzne detaily a prvky vyhotovené na mieru, ktoré ho dotvoria.

Osem rokov ste žili v Grécku, kde ste spolupracovali s miestnymi architektonickými štúdiami. Ovplyvnil vás tento pobyt v ďalšej tvorbe?

Určite áno. V Grécku sa na estetiku a hlavne na celkovú atmosféru priestorov kladie veľký dôraz a ich návšteva zanecháva silný zážitok. Gréci ladia interiéry do posledného detailu a často v nich navrhujú prekvapivé a nápadité riešenia, ktoré podporujú výraz celku. Ten rozdiel som si uvedomila pred piatimi rokmi po príchode späť na Slovensko. Stačí, keď napríklad v krásnom interiéri hrá hudba, ktorá s ním neladí, a atmosféra je fuč. Na druhej strane, som mala pocit, že Gréci to niekedy až preháňali so snahou o dokonalosť, až sa začal vytrácať požadovaný efekt. Slováci sú v tomto pohodovejší a to mi vyhovuje.

Navštívte s nami interiér, ktorý si pod krídla zobral pár šikovných slovenských architektov

Vytvárate zaujímavé úžitkové a dekoračné predmety najmä zo železa. Čím si vás získal tento materiál?

Jednoznačne jeho reakciou na čas. Patinou, ktorú časom získava, kombináciou romantických tvarov a drsného až industriálneho povrchu.

Kde ste sa prvýkrát stretli s hlinenými omietkami a čím vás upútali?

Hlinená omietka bola jeden z materiálov, ktoré som „objavila“ počas svojho prieskumu prírodných stavebných materiálov. V roku 2009 som sa v Belgicku na stretnutí staviteľov zo slamy rozhodla profesionálne venovať práve týmto materiálom. Z ekologických dôvodov, keďže sú plne recyklovateľné a obnoviteľné, ale aj pre ich neopakovateľnú estetiku.

Štruktúra a farba hlinenej omietky ma stále bavia, podobne ako povrch patinovaného železa. Hlinená omietka je zaujímavá sama osebe, výborne ladí s tradičným, ale aj s ultramoderným interiérom. A, ako som neskôr zistila, príjemne sa s ňou pracuje.

Čo pre vás znamená Art4Wall? Priblížite nám proces tejto tvorby?

Nazvala som tak svoje stenové dekorácie, maľby s použitím hlinenej omietky. Sú vždy originálne a robené na mieru daného interiéru. Preto je prvá fáza navrhovania veľmi dôležitá a väčšinou zaberá najviac času. Koncept aj finálny obrazec vytváram vždy na počítači a aby bolo možné presne posúdiť, ako sa do daného priestoru hodí, vkladám ho do fotky interiéru. Na stenu ho potom prenášam pomocou šablón, merania a, keď je to možné, premietaním.

Výsledok sa tak nelíši od vopred pripraveného návrhu. Používate aj starú techniku sgrafito?

Sgrafito je umelecká grafická technika, ktorá vyškrabávaním odhaľuje spodné vrstvy omietky v inej farbe, čím sa vytvára dvoj- alebo viacfarebný obrazec. Využívam ju v prípade, keď má vrchná jemná omietka kontrastný odtieň s podkladovou. Vznikajú vtedy krásne plastické vzory.

Kde nachádzate inšpiráciu na svoju prácu?

V idealistickom svete krásy. Inými slovami, na obrázkoch, fotkách, kompozíciách, skrátka na všetkom, čo ma esteticky zaujme a páči sa mi.

Prečítajte si aj rozhovor so šikovnými sestrami, ktoré tvoria pod značkou D´Odródy

Aký štýl interiéru je vám blízky?

Zaujímavý, odvážny a pestrý, ktorý sa nesnaží byť dokonalý. Nekopíruje trendy, ale vyjadruje charizmu ľudí, ktorí v ňom žijú.

Používate vo svojej domácnosti vami navrhnuté produkty? Aké?

Môj vlastný interiér je veľmi špecifický, je malý, preto som si doplnky navrhla na mieru. Recyklovaný starý nábytok som si upravovala sama. Niektorým kúskom som našla nové funkčné využitie. A užila som si tvorbu železných lámp, zrkadla a svietnikov.

Ktorý z vašich produktov je vám najmilší?

Svietnik v tvare stromčeka. Aj keď možno na niekoho pôsobí vianočne, využívam ho celý rok. Na Veľkú noc si naň zavesím vajíčka. Neopadáva a milujem rituál zapaľovania jeho sviečok, ktoré mu dodajú život.

Čo vám vo vašej tvorbe urobilo najväčšiu radosť?

Každá prejavená pozitívna reakcia na môj výtvor.

Máte v dizajnovej tvorbe nejaký nesplnený sen?

Lákajú ma stenové kompozície vo zvláštnych priestoroch ako napríklad v kostole či v knižnici. Kombinácia kontrastných materiálov, ako je sklo a kov. A tiež spolupráca s inými tvorcami aj pre zaujímavý kreatívny proces tvorby.

 
Autor: Inéz Búci
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rozhovor s dizajnérkou Eliškou Turanskou: Inšpirovaná Gréckom
Inéz Búci