Tušíte, prečo sú červená a zlatá farby Vianoc? Pravda vás zaskočí

12.12.2018
Dizajn a Dekor

Kto vymyslel, že práve tieto farby sa nám budú naveky spájať s najkrajšími sviatkami v roku? A prečo?

Asi sa všetci zhodneme, že medzi ne patria zelená s červenou a opomenúť by sme nemali ani zlatú. Často sa však pridávajú aj biela, modrá a fialová. Tradície, ktorými sa na naše obľúbené sviatky riadime, vznikli v mnohých prípadoch už pred stovkami a niekedy doslova tisíckami rokov, pričom sa zmenili len nepatrne a neraz na ich pôvodné korene až programovo zabúdame.

Väčšina z typických vianočných farieb spájaných s týmto sviatkom má svoj pôvod a význam v západných, v severeeurópskych tradíciách a zvykoch. Spájame ich s prostriedkom zimy, s tmavými a studenými dňami.

Pozrite si aj: Aj vy máte pocit, že bývate u svojej mačky a nie mačka u vás?​

Zelená

Zelená je všade okolo nás. Je symbolom večne zelených rastlín, akými sú imelo, brečtan alebo cezmína. Ľudia používali tieto rastliny už v dávnych časoch vo svojich príbytkoch na dekorovanie - zelené rastliny mali pripomínať, že zima nepotrvá večne a čoskoro znova príde jar. V minulosti si napríklad Rimania vymieňali zelené halúzky práve v období januára na znak šťastia a dokonca už starí Egypťania si počas zimných sviatkov nosili palmové halúzky do domov.

Tieto tradície vytrvali až do stredoveku a nabrali na novom význame. Halúzky a celé zelené - borovicové stromčeky zdobené jablkami, symbolizovali stromy z rajskej záhrady a boli dôležité počas predčítaní  biblických príbehov.

Červená

Je farbou jabĺk, ktoré sa vešali na stromčeky po vzore rajských stromov. Práve jablká boli symbolom hriechu. Avšak červená je aj farbou bobúľ a lesných plodov, a v tomto prípade symbolizuje krv Ježiša. Tiež ide o farbu biskupských rób, práve preto je v tomto šate zobrazovaný ako Mikuláš, tak aj Santa.

Pozrite si aj: Biela stena v kuchyni? Oživte ju týmito netradičnými spôsobmi!

Zlatá

Ide jednoznačne o farbu slnka a svetla, ktoré sú pre prežitie dlhých zím také dôležité. Červená spolu so zlatou sú tiež farby ohňa a doslova človeka dokážu ohriať už pri pohľade na ne. Zlato bolo jedným z darov, ktoré priniesli traja mudrci do Betlehemu a zlatou farbou sa zobrazuje aj hviezda, ktorá mudrcov viedla.

Biela

Nad bielou farbou sa dlho netreba zamýšľať. Biela je tradičným symbolom čistoty, mieru a pokoja a samozrejme, je aj farbou snehu!

A čo modrá s fialovou?

Modrá farba je farbou Márie. V stredoveku bola modrá farba jednou z najluxusnejších, neraz bol odev v tejto farbe drahší než ten zlatý. Nosiť ho tak mohli len členovia kráľovskej rodiny a najbohatší z najbohatších v krajine. Modrá farba tiež reprezentuje oblohu a nebo. Fialová farba sa používa počas adventu na zakrytie oltáru, preto sa neraz objavuje aj v ďalšej vianočnej výzdobe.

Čo poviete, máte radi klasické vianočné farby aj s ich symbolikou alebo radi siahnete po farebných kombináciách, ktoré by sme na prvý pohľad s týmito sviatkami nespájali?

Farebné inšpirácie nájdete aj v našej galérii.

 
Autor: Agáta
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Tušíte, prečo sú červená a zlatá farby Vianoc? Pravda vás zaskočí
Agáta