Škandinávsky dizajn dávno prekročil hranice svojho pôvodu. Možno aj vy máte doma pár kúskov a ani o tom neviete. Rozoznáte ich?
Tento harmonický štýl sa začal formovať začiatkom 20. storočia v Dánsku, vo Fínsku a Švédsku. Prirodzene vychádza z ich špecifickej klímy a tiež prírodných zdrojov. Vzhľadom na dlhšiu zimu a krátke dni si severania kompenzujú absenciu slnečných lúčov svetlými interiérmi. Preto na stenách prevláda biela, prípadne odtiene krémovej, béžovej a sivej. Rovnako drevená podlaha je buď vo farbách svetlých drevín, alebo s bielou povrchovou úpravou.
Na svetlom až bielom pozadí dobre vynikne krása prírodného dreva alebo kože na zariadení. Keďže v škandinávskych krajinách je dreva požehnane, stalo sa jeho základným a zároveň typickým materiálom. Najobľúbenejšími sa stali svetlejšie dreviny ako borovica, dub, jaseň či breza, ale vo väčších moderných interiéroch sa už objavujú aj tmavšie dreviny s dramatickejším efektom.
Masívny drevený nábytok v modernom vyhotovení často dopĺňajú prvky z kovu, zo skla, alebo z plastu. Na čalúnenom nábytku si získala obľubu pravá koža, ale aj ľan a bavlna. Vzťah k prírode sa odráža aj na motívoch textílií v podobe kvetinových a zvieracích vzorov.
Filozofiou funkčnej jednoduchosti. Dôraz kladie na praktickú stránku s ľahkou údržbou povrchov, so zreteľom na pohodlie a ležérnu eleganciu. Uprednostňuje skôr hrany ako obliny, vlastné sú mu čisté línie. Škandinávsky dizajn je striedmy bez výrazných ozdôb, vzdušný a hravý zároveň. Neodmysliteľnou súčasťou sú textilné doplnky, dekorácie a interiérová zeleň, ktoré prostredie zútulnia a zharmonizujú. Tóny žltej, červenej, alebo modrej ho farebne oživia na vankúšoch, vázach a sviečkach. Dobrému presvetleniu interiérov pomáhajú aj rôzne typy svietidiel.
V 50. až 60. rokoch 20. storočia sa práve škandinávskym dizajnérom podarilo pozdvihnúť nábytkový dizajn na nadčasové umenie. Kreslo Egg od Arneho Jacobsena, stolička Panton od Vernera Pantona a kreslá od Alvara Aalta sú dodnes vyhľadávané klenoty do moderných interiérov. Za zmienku stoja aj dizajnéri Poul Henningsen a jeho známe svietidlo Artichoke či Eero Aarnio s Ball chair v tvare gule.