Rýchle mikorovlnky: Zatracované aj vyhľadávané

11.02.2013
Dizajn a Dekor

Niekým odsudzované, iným vyhľadávané. V každom prípade však rýchle apraktické.

4fotky
Rýchle mikorovlnky: Zatracované aj vyhľadávané Autor: archív

Hoci mikrovlnku používame najčastejšie na rýchly ohrev alebo rozmrazovanie potravín, stretneme sa aj s bohatou ponukou iných funkcií. Bežného konzumenta azda najviac potešia automatické programy, ktoré sa akoby šiestym zmyslom postarajú o ideálny výsledok pripravovaného pokrmu bez minimálneho ľudského zásahu.

Multifunkčné mikrovlnky však dokážu uspokojiť aj gurmánov. Kombinujú rýchlosť mikrovĺn s ponukou tepelného spracovania známeho z klasických rúr. Nevynechávajú ani gril či varenie v pare. Vonkajší rozmer multifunkčných mikrovlniek nevyžaduje až taký veľký inštalačný otvor ako klasické rúry.

Odráža sa to však na menšom vnútornom objeme. Sú vhodným riešením aj do malých kuchýň alebo na chalupu. Dizajnom sa dokážu prispôsobiť každému štýlu kuchyne.

Vhodné umiestnenie

Na priestor vyhradený na mikrovlnku by ste mali myslieť už pri plánovaní kuchyne. Opačný postup môže vyvolať nielen estetický problém, ale aj praktický. Či už nedostatočne dlhý kábel, nevhodná orientácia otvárania dvierok alebo rozmer.

V ponuke predajcov však nájdete modely, ktoré zohľadňujú umiestnenie do rôznych priestorov. Vhodnú mikrovlnku môžete situovať aj do rohu tak, aby zaberala čo najmenej miesta, alebo ju môžete položiť na konzoly pod vrchné skrinky.

Zakomponovanie mikrovlnky dokážete esteticky zvládnuť aj s voľne stojacim modelom. Stačí, ak ju umiestnite do voľnej niky v kuchynskej zostave a dokúpite k nej vyklápací krycí panel. Jeho rám vytvorí aj z tohto modelu naoko vstavaný variant.

Čo je praktické?

Ideálne by bolo vkladať do mikrovlnky potraviny v obaloch, v ktorých sa pri kúpe nachádzajú. Reálne to však nie je. Fólie alebo riad, ktorý je vhodné použiť, má mať špeciálny symbol alebo písomné odporučenie od výrobcu.

Mal by byť tepelne odolný a schopný prijímať mikrovlny. Najvhodnejšie sú nádoby zo žiaruvzdorného skla. Vyhýbajte sa kovovému a melamínovému riadu, či so zlatými a striebornými ornamentmi, alebo pohárom z tenkého skla.

Ak si chcete dožičiť pri výbere riadu aspoň trochu voľnosti, siahnite po mikrovlnke, pri ktorej vás nebude obmedzovať veľkosť otočného taniera. Na odkladanie nádob v priebehu prípravy môžete využiť výklopné dvierka, ktoré poslúžia ako polička a majú nosnosť až päť kilogramov.

K pohodovej prevádzke iste prispeje aj ľahká údržba. Praktický je interiér z antikora, prípadne samočistiace obloženie. Špeciálne povrchy dokážu zabrániť aj nepríjemným pachom a rozmnožovaniu baktérií.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
Rýchle mikorovlnky: Zatracované aj vyhľadávanéRýchle mikorovlnky: Zatracované aj vyhľadávanéRýchle mikorovlnky: Zatracované aj vyhľadávané
 
4fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Rýchle mikorovlnky: Zatracované aj vyhľadávané
Edita JANÍKOVÁ