Vysávanie po novom: Čo nové vo svete vysávačoch?

27.03.2014
Dizajn a Dekor

Vylepšenia vysávačov neustále prekvapujú. Čítajte a dozviete sa, čo nové vo svete vysávania.

1fotka
Správny vysávač nielen dokonale vysaje, ale pri práci hlavne neobmedzuje. Výhoda je ľahká a malá konštrukcia, pogumované kolieska s rotáciou až 360 stupňov a dostatočne dlhý prívodný kábel. V priemere sa môžete pohybovať s akčným rádiom 10 metrov, čo je pre bežnú domácnosť postačujúce. Manipuláciu zjednoduší aj pohyblivý kĺb na pripojení hadice. Autor: archiv firiem

Domácnosť bez prachu neexistuje, a tak sa sotva môže zaobísť bez tohto pomocníka. Spojenie čistota a vysávač je priam neoddeliteľné. Vďaka sacej sile zvláda prácu na viac než 100 %. Zdá sa vám toto tvrdenie za vlasy pritiahnuté? Tak čítajte ďalej: Dokáže zatočiť nielen s prachom na tvrdej podlahe, ale aj mikročiastočkami v ovzduší. Toto tvrdenie si ľahko overíte podľa toho, že sa spomalí usádzanie prachu na nábytku.

Podlaha či koberec

S rozšírením tvrdých podláh a kombináciou s kusovými kobercami s dlhým vlasom si spotrebitelia začali viac všímať dôkladnosť práce vysávača. Bude taký zdatný a zvládne aj rozdielne povrchy? Najprv sa výrobcovia snažili tento rozdiel prekonať špeciálnymi hlavicami. Čo povrch, to iný nadstavec. Na koberce sa používal ten s funkciou vyklepávania, na podlahy zasa s malými mäkkými plôškami.

Dnes už si s oboma povrchmi poradí jedna univerzálna hlavica, ktorá sa jednoduchým preklopením naladí na daný povrch. Samozrejme, že každej podlahe vyhovuje iný výkon motora. Minimálne tým ušetríte elektrinu. Výrobcovia sa opäť blysli a vyšli v ústrety aj tomu najpohodlnejšiemu užívateľovi. Prepínače výkonu umiestnili na rukoväť alebo vysávač vybavili funkciou automatika.

To však určite nie sú jediné vylepšenia, ktoré moderní pomocníci ponúkajú. Taká hlavica, ktorá si pri vysávaní koberca najprv vlákna od seba oddelí a potom vsaje drobné čiastočky, nemusí byť na zahodenie. Alebo turbokefa, ktorá ľahko namotá dlhý vlas či zvierací chlp.

Na väčší komfort

Zvlášť domácnosti s malými deťmi možno budú pri výbere prihliadať aj na hlučnosť. Supertriedy dnes dosahujú už iba 61 dB(A), čo je taká nízka hladina, že pri nej môžete bez problémov aj telefonovať. A aby ste pri vysávaní neobťažovali spolubývajúcich ani zvýšeným pohybom prachových častíc vo vzduchu, všimnite si, či má vysávač antialergické filtre, niekoľkovrstvové odpadové vrecúško najlepšie s automatickým uzáverom a maximálne tesnenie vysávača. Príjemná je aj prítomnosť pachových filtrov. Ak si prikúpite do vysávača špeciálny deodorant, nielenže bude váš domov po vysávaní čistý, ale aj voňavý.

Výkon či príkon

Je paradox, že z technických údajov o výkone či príkone nedostanete pravdivý obraz o dôkladnom a rýchlom vysávaní. To, čo by malo konzumenta od augusta tohto roku pri kúpe vysávača informovať o kvalite, je jeho energetický štítok. Okrem spotreby energie poskytne ďalšie tri dôležité údaje: efektivitu zberu nečistôt, hlučnosť a filtráciu. Hlavne prvý údaj vypovedá o dokonalosti produktu. Pritom efektivita sa odvíja od konštrukcie celého spotrebiča až po použité vrecká. Ak nezanedbáte kúpu vreciek, najlepšie tkaných jednorazových, ktoré sa netrhajú, vysávač sa vám odmení lepšou filtráciou aj stabilným prietokom vzduchu. O neklesajúci prietok vzduchu sa však starajú aj špeciálne technické vychytávky konkrétnych značiek.

Prispôsobivý

Správny vysávač nielen dokonale vysaje, ale pri práci hlavne neobmedzuje. Výhoda je ľahká a malá konštrukcia, pogumované kolieska s rotáciou až 360 stupňov a dostatočne dlhý prívodný kábel. V priemere sa môžete pohybovať s akčným rádiom 10 metrov, čo je pre bežnú domácnosť postačujúce. Manipuláciu zjednoduší aj pohyblivý kĺb na pripojení hadice.

Obsluhu vysávača môže potešiť aj bohatá ponuka nadstavcov, napríklad aj s prírodnými štetinami na obzvlášť chúlostivé predmety. Nájdu sa aj vysávače s polohovacím nadstavcom, pre ktoré nie je žiadne miesto nedostupné bez ohľadu na uhol. Ak chcete mať prehľad o dokonalom priebehu vysávania, môžete siahnuť po modeli, ktorý vám bude na rukoväti či trubici signalizovať zelenou farbou, že dané miesto už neobsahuje prachové častice.

Čo je príkon a čo výkon?

Príkon motora vyjadruje spotrebu elektrickej energie. Najbežnejšie hodnoty sú údaje od 600 W do 2 000 W. Výkon, alebo aj sacia sila vysávača, sa pohybuje od 250 do 500 W. Uspokojiť by vás mal vysávač, až keď prekročí údaj 350 W.

Regulácie Európskej únie

Od septembra 2014 sa prestanú vyrábať vysávače s príkonom nad 1 600 W. Od septembra 2017 sa príkon zníži pod 900 W. Zámerom je vychovať spotrebiteľa k využívaniu úspornejších zariadení. Vysávaču postačuje k dokonalému výsledku aj 700 W, tak prečo nešetriť tam, kde sa dá?

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vysávanie po novom: Čo nové vo svete vysávačoch?
Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ