Skrotená voda: Zaostrené na vodovodné batérie

06.02.2013
Dizajn a Dekor

Funkčnosť každého kúpeľňového zariadenia je závislá od vody a tá sa do nich dostáva cez vodovodné batérie. Patria teda k najviac vyťaženým prvkom kúpeľne, preto ich vyberajte s ohľadom na kvalitu, za ktorou nezaostáva ani dizajn.

15fotiek
Výrazný tvar vaňovej batérie Deque s novým optickým vnímaním vody s perličkovým efektom – s paralelnými jemnými pramienkami vody. Autor: Archív

Pri úvahách nad vzhľadom novej batérie najskôr vyberte typ, ktorý sa hodí k umývadlu a vani vo vašej kúpeľni. Ak má umývadlo jeden alebo viac otvorov, použijete stojanovú batériu, ktorá sa umiestňuje priamo na umývadlo. Ak otvory chýbajú, môžete ich síce dať vyrezať pomocou vodného lúča, jednoduchšie však bude vybrať nástennú alebo podomietkovú batériu. Samostatnú kategóriu tvoria umývadlá na dosku a voľne stojace umývadlá v priestore, ku ktorým sa batéria inštaluje hneď vedľa. Podobne postupujte aj pri výbere batérie do vane, k bidetu a do sprchy. Dodržať tvarovú logiku keramiky je nevyhnutné, inak sa môže stať, že k umývadlu na doske kúpite batériu s nedostatočnou výškou.

BARÉRIA AKO SKVOST

Armatúry by mali zároveň kúpeľňu aj zdobiť a tvarovo ladiť so sanitou. Ak si neviete rady, držte sa pravidla – batéria hranatých tvarov ku geometricky vyhranenému umývadlu a batéria v ladných krivkách k oválnemu. Módne sú oba varianty. Podľa posledných trendov vzhľad batérií napodobňuje cestu vody v prírode, a tak mnohé výtoky vody ponúkajú prúd s efektom vodopádu.

PÁKA, KOHÚTIK, ČI JOYSTIK?

Najväčší výber je medzi pákovými batériami. Ovládanie pákou je jednoduché a praktické, na nastavenie intenzity a teploty vody stačí jedna ruka. Kohútiky tu boli prvé a dodnes majú svoje miesto a priaznivcov, napriek väčšej spotrebe vody pri ladení optimálnej teploty. Možno ich odporučiť len ako vaňové, kde netreba nastavovať optimálny pomer studenej a teplej vody. Milovníkom PC hier bude iste sympatické joystikové ovládanie. Tento spôsob sa objavil len nedávno, ale pre málo presné nastavenie teploty aj intenzity vody sa veľmi nepresadil.

ŠETRIA SPOTREBU AJ ZDRAVIE

Termostatická batéria veľmi presne a rýchlo upravuje pomer horúcej a studenej vody tak, aby výsledná teplota zodpovedala nastaveniu na ovládači. Odpadá tak fáza vypúšťania vody pri nastavovaní požadovanej teploty. Ovládač má stupnicu a na 38 stupňoch Celzia poistku, ktorá zabraňuje náhodnému pusteniu horúcej vody. V prípade, že by došlo k prerušeniu dodávky studenej vody, batéria hneď uzavrie aj horúcu vodu. Druhý ovládač pomocou tlačidla reguluje prietok vody. Po jeho stlačení je možné prietok zvýšiť nad rámec úsporného pásma. Zariadenie, ktoré dokáže tiež šetriť vodu, je ekotlačidlo, ktoré spoločne so špeciálnou kartušou umožňuje nastavenie požadovaného prietoku. Vďaka nemu pri pustení vody naplno vytečie len 70 % maximálneho prietokového množstva. Pri napúšťaní vane stačí tlačidlo podržať, väčšou silou prekonať poistku a voda bude tiecť plným prúdom.

KADIAĽ VEDIE VODA VON

V súčasnosti sa už väčšinou používajú automatické výpuste, ovládané potlačením rukou. Aj tvar výpuste by sa mal zhodovať s tvarom umývadla, teda k hranatému umývadlu hranatá výpusť a kruhová ku kruhovému či oválnemu. Voda ďalej vedie spádom do sifónu. V dolnom ohybe stále zostáva časť vody a vytvára pachovú izoláciu odpadu, do ktorého ústí druhé rameno sifónu. Moderný sifón už nie je potrebné skrývať v umývadlovej nohe alebo skrinke. V kvalitnej chrómovej úprave môže plniť úlohu dizajnového doplnka.

MAT A KVAPKY

Popri lesklom povrchu sa čoraz väčšej obľube tešia povrchy vo vyhotovení satén, teda v striebornej matnej farbe. Matný povrch má oproti lesklému niekoľko výhod, najväčšia je ľahšia údržba.

KARTUŠ

Je alfou a omegou vodovodnej pákovej batérie. Má totiž na starosti zmiešavanie teplej a studenej vody, ktorú nasmeruje do výtokového ramena. Môže byť z plastu alebo keramiky. V keramickom vyhotovení je výrazne kvalitnejšia, odolnejšia a spoľahlivejšia, oveľa viac vyhovuje pákovým batériám.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Skrotená voda: Zaostrené na vodovodné batérie
Adela MOTYKOVÁ