Štýl len pre odvážnych: Skúste to eklekticky

19.02.2013
Dizajn a Dekor

Eklektický štýl je len pre odvážnych. Voľakedy zatracovaný, dnes má viac fanúšikov, ktorí ho vedia oceniť. Ale pozor, hranica medzi týmto štýlom a gýčom je krehká.

10fotiek
Eklektický štýl je len pre odvá žnych . Voľakedy zatracovaný , dnes má viac fanú šikov , ktorí ho vedia oceniť. Autor: Archív firiem

Eklektizmus sa v Európe prvý raz prejavil v umení a architektúre na prelome 19. a 20. storočia. Bol odozvou na strohosť obdobia, ktoré sa nieslo v znamení rozvoja stavebných technológií ako betón a železo.

Keď bola zo strany investorov požiadavka na reprezentačné „prepychové“ budovy, architekti sa snažili zakryť klasickú tektoniku stavby a siahali po inšpirácii z minulosti. Kombinovali podľa potreby viaceré historické slohy.

Tento štýl dostal označenie „eklektizmus“ a zo začiatku bol znevažovaný a interpretovaný ako neschopnosť doby vytvoriť si vlastný sloh či štýl. Dnes už vieme oceniť jeho prínos, vystihoval atmosféru svojej doby.

Moderná neoeklektika

Obdoba tohto štýlu v jeho modernej polohe našla svoje miesto ako menšinový štýl aj v dnešnom interiéri. neoeklektika vytrháva charakteristické prvky určitého štýlu z jeho pôvodného kontextu a zasadzuje ich do vlastného prostredia s modernými prvkami.

Napodobňuje tvary historického nábytku, ale v novom poňatí a vyhotovení. Kombinuje často aj protikladné štýly.Podstata navrhovania eklektického priestoru je rôznorodosť. Povolené je všetko. Aby ste však neprestrelili, musíte ustrážiť optimálnu rovnováhu.

Základom je, samozrejme, dobrý vkus a cit pre kompozíciu kontrastných komponentov. Hlavne sa nesmiete báť. Podstata eklektizmu je v odvážnosti kombinovať k sebe sa nehodiace prvky.

V správnej miere môže byť výsledok očarujúci. Eklektický interiér má byť skrátka hlučný, nápadný, zarážajúci, nezvyčajný a mnohofarebný. Je to vzbura proti nude, jednotvárnosti či priemernosti.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Štýl len pre odvážnych: Skúste to eklekticky
Inéz BÚCI