Ferdinand Chrenko: Som dizajnér bez zábran

10.02.2013
Dizajn a Dekor

Rozprávali sme sa s priemyselným dizajnérom, vysokoškolským pedagógom a kurátorom mnohých dizajnových výstav Ferdinandom Chrenkom.

1fotka
Ferdinand Chrenko: Som dzajnér bez zábran Autor: archív

Ako a kde momentálne bývate? Čo si na svojom bývaní najviac ceníte?
Bývam na samote 170 km od Bratislavy. Rýchly mestský život ma vyhnal do ticha a jednoduchosti života na dedine. Moja profesia dizajnéra a zároveň vysokoškolského pedagóga znamená neustály pohyb.

Prijímam a odovzdávam množstvo informácií. Mám rád vzrušenie, ktoré dizajn prináša neustálou novosťou, ale vytvoril som si sústavu filtrov a komercii som sa naučil brániť.

Teraz aj v minulosti bolo prirodzené, že ľudia utekali z dedinského prostredia za prácou a vzdelaním do mesta. A platí to aj naopak, že ľudia z mesta utekajú do pokoja prírody.

Tak vznikol fenomén chalupárstva. No stále je veľa ľudí, ktorí nikam neutekajú, sú sami sebou. Žijú bližšie k prírode, poznajú sa navzájom, pracujú adekvátne svojim schopnostiam, za nič sa neskrývajú. Na mojom bývaní na dedine si najviac cením prirodzenosť a čitateľnosť vzťahov.

Ovplyvňuje vaša tvorba aj vzhľad vášho interiéru?
Nie, veľmi málo. Je to vec priorít. A interiér nepokladám za prioritu, je to obyčajná investícia.

Pred 20 rokmi ste navrhovali energeticky nezávislý dom na mori, čo bola na tie časy dosť progresívna myšlienka. Ako dnes vnímate tento projekt?
Je dobré, že vzniká čoraz viac projektov, ktoré sa zaoberajú čistými energiami, energetickou nezávislosťou, a že je to konečne medzinárodný trend. Stále však existujú krajiny, ktoré prejedajú a bezhlavo čerpajú neobnoviteľné nerastné suroviny, ničia pralesy.

Svetu vo všeobecnosti chýba väčšia miera tolerantnosti a zdravého rozumu, je to vidieť pri ekologických katastrofách.

Chudoba a nízka vzdelanosť sú príčinou, že ešte stále vykurujeme nebo, neekologicky získaná energia často odchádza do prázdna. Nové technológie menia úroveň a kvalitu bývania. Ekologický dizajn, to je cesta, po ktorej by som chcel kráčať.

Učíte dizajn aj na vysokej škole výtvarného umenia. Aký najpodstatnejší odkaz chcete dať svojim študentom?
Tento semester sme sa napríklad venovali dizajnu detských ihrísk. Takmer vždy je to o reálnom dizajne. Svojich študentov učím zodpovednosti za seba a za iných.

Dizajn nie je iba súkromná záležitosť, v dôsledkoch môže mať sociálny presah s príchuťou ekológie, humanity, ale aj poézie všedného dňa. Študentom sa snažím pomôcť hľadať svoje miesto. O profesionalite a vzdelaní azda netreba, to je samozrejmé.

Aké materiály preferujete v interiérovom dizajne?
Som dizajnér bez zábran. Obdivujem dokonalosť tvaru a povrchu kvalitného plastového

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ferdinand Chrenko: Som dizajnér bez zábran
PEKNÉ BÝVANIE