O čarovných peciach

02.11.2011
Dizajn a Dekor

Zamilujte sa do nevšedného originálu. Do pece, ktorá zahreje, poteší, má dušu i svojský šarm. Je sochou, maľbou i malou architektúrou. Pokojne na chvíľu zabudnite na moderné chladné krásky a precíťte umenie.

6fotiek
Pec uzrie svetlo sveta v priebehu niekoľkých mesiacov, zvyčajne troch až štyroch. Autor: Vladimír VAVREK

Bez poriadnej pece v domácnosti to voľakedy nešlo. Dnes sú znovu vyhľadávané, pretože majú svoju štvrtú dimenziu, ktorá niektorým teplomilným domácim spoločníkom chýba. Skutočný zážitok však budete mať, keď sa návrhu a realizácie zhostí odborník aj umelec v jednom. Navštívili sme architekta, ktorý stavia pece dlhé roky a snúbi sa v nich umenie sochárstva, maliarstva aj architektúry.

OŽIVUJE HMOTU VODOU

Hoci je to zvláštne, hlavný zdroj inšpirácie nachádza v tokoch riek, keď sa plaví pomedzi skaly na kajaku. Vodný živel ako protipól ohňa je iskrou, ktorá zapáli plamene jeho pecí. „Oheň má podobné vlastnosti ako voda, jednoducho tečie, stúpa, je to všetko príroda a časť mojej životnej filozofie.“ Pri tvorbe nezaprie svoje architektonické vzdelanie a myslí nielen sochársky a vodácky, ale aj technicky. Keď má byť umenie sebavyjadrením, tak je Vladimír Institoris jeho príkladom. Do sveta umenia výrazne vkročil nielen obrazmi, ale najmä známou prvotinou, rebelom medzi pecami Kachlostrojom. Potom sa už rodili ďalšie vtipné a dômyselné piecky ako Ježibabin sporáčik, Pec pre šašokráľa, Potápač, Perníková piecka či Tanečnica.

RECYKLUJE S DÔVTIPOM

Spočiatku si na realizáciu pece jednotlivé komponenty úmyselne kúpil, no neskôr potreboval tvorbu viac oživiť a začal jednotlivé prvky zbierať. Zaujali ho staré nepotrebné veci ako kanalizačné rúry, staré tehly, dvierka od práčky, technické doplnky či skrutky. Tak sa neskôr mohol viac prispôsobiť investičným požiadavkám svojich klientov. Skúste sa zapozerať do pecí a zistíte, že architekt chápe tento prvok ako obraz či sochu. Inšpiruje sa predmetmi, ktoré ho obkolesujú, a snaží sa ich pretransformovať. Cez pec vyjadruje svoju životný názor i názor na okolitý svet. Vyhýba sa komercii a jeho diela sú originálne. Samozrejme, stále zostáva architektom, a tak každá zákazka musí odzrkadľovať konkrétny interiér nevynímajúc samotných majiteľov.

KÝM PEC OŽIJE

Pec uzrie svetlo sveta v priebehu niekoľkých mesiacov, zvyčajne troch až štyroch. Závisí to, samozrejme, od jej náročnosti. Na začiatku sú dlhé debaty s klientom, aby mohli vzniknúť prvé skice a následne aj pracovný model, povrchová štúdia a niekedy aj model z kartónu v mierke 1 : 1. Ak je však návrh špeciálnou zákazkou, urobí dokonca funkčný model, ktorý nahrubo postaví a odskúša. Potom už nič nebráni tomu, aby majster objednal aj drahý materiál, ako napríklad mramor. Z jednej strany architekt, z druhej sochár a maliar, z inej vodák a milovník prírody, umelec s vtipným náhľadom na svet, vari trochu aj malý slovenský Hundertwasser. Neznáša pseudovážnosť a často hovorí: „Čo je vtipné, je v skutočnosti vážne, a čo je vážne, je aj vtipné.“ Taký je architekt Vladimír Institoris.

Ing. arch. Vladimír INSTITORIS

„Čo je absurdné, je v skutočnosti reálne, a naopak, lebo tu je to tak.“

 
Autor: Katarína KUBIČKOVÁ
Fotogaléria
O čarovných peciachO čarovných peciachO čarovných peciachO čarovných peciach
 
6fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
O čarovných peciach
Katarína KUBIČKOVÁ