Porcelán s dušou: Upúta vás hneď na prvý pohľad

23.11.2012
Dizajn a Dekor

Dizajn porcelánu Daniela Piršča je nielen o zaujímavých tvaroch a estetickom vzhľade, ale je dotiahnutý aj k dokonalej úžitkovosti. Do svojich diel vkladá čosi, čo dotvára ich krásu. Môže to byť dekor, detail, téma, šifra. „Pri tvorbe musím cítiť, že vec, ktorú vytváram, začína žiť svojím životom. Nemá zmysel pracovať na sterilných veciach,“ vraví Dan Piršč.

7fotiek
Mina Autor: David ŽIDLICKÝ, archív Daniela PIRŠČA

Citlivo navrhuje jedinečné porcelánové solitéry i celé súpravy úžitkového a dekoračného porcelánu. Asi pred šiestimi rokmi ako prvý prišiel so špeciálnou technológiou, ktorú už dnes používajú viacerí dizajnéri. „Ide o technológiu dvojplášťovej porcelánovej misky. Má vlastné dve steny, vnútornú a vonkajšiu, a medzitým je vzduch,“ vraví dizajnér. Okrem proporčných a estetických kvalít má táto miska výhodu, že si nepopálite ruky, aj keď v nej máte horúce jedlo. Na rovnakom princípe sú vyrobené aj porcelánové termostojančeky na vajíčka „MINA“ z roku 2000.

Príbeh každého kusa porcelánu je fascinujúci a jedinečný. Začína sa kdesi v myšlienkach Dana Piršča nad čistým papierom, ktorý mu poskytuje určité kúzlo tajomstva, kde číha vždy niečo neuveriteľné. Do svojho dizajnu vkladá kus ľudskosti, cit, myšlienku, skúsenosť, postoj a dušu. Nasleduje 3D modelácia, sadrový model a nakoniec porcelánový výrobok. Jeden zo snov Daniela Piršča sa splnil 12. augusta 2005, keď sa v Mikulove slávnostne otvorilo štúdio a galéria Pirsc Porcelain. Tento sen sa však netýka len jeho samotného. Vo svete dizajnu sa tento čin javí ako unikát. Vyplnil ňou medzeru v prepojení originálneho umeleckého dizajnu a malosériovej výroby. „V manufaktúre, ktorú som vybudoval, tvorí základ fabrická technológia a kvalitne vybavený pracovný priestor. Je budovaná ako otvorený priestor pre umelcov, ktorý umožní tvoriť porcelán podľa vlastných predstáv.

 

Mgr. A. Daniel Piršč, dizajnér 1966*

1981 – 1986 Stredná umelecko-priemyselná škola v Uherskom Hradišti 1986 – 1994 Vysoká škola umelecko-priemyselná v Prahe, odbor keramika a porcelán. V auguste 2005 otvoril v Mikulove vlastné štúdio na malosériovú výrobu autorského porcelánu Pirsc Porcelain so špičkovou technológiou, ktorej súčasťou je aj autorská galéria. Za čajovú súpravu Tereza získal ocenenie Najlepší dizajn roku 2000. Má na konte desiatky samostatných a kolektívnych výstav v Čechách, Nemecku, Rakúsku a v Anglicku. Momentálne sa venuje dizajnu porcelánu, bytových doplnkov a návrhom interiérov.

Čo vás priviedlo práve k porcelánu a čím vás zaujal?

Najviac ma asi ovplyvnilo stretnutie s ľuďmi, ktorí boli pre porcelán zapálení, a aj určitá zložitosť technológie. Bola to pre mňa výzva.

Ktorý z vašich dizajnérskych kúskov je pre vás najobľúbenejší?

Najobľúbenejší je dizajn, na ktorom práve pracujem. Teda na 99 %. Ale existuje pár kúskov, ako napríklad „MINA“ alebo „TORPEDO“, pri ktorých predpokladám dlhú životnosť, čo je takisto jeden z cieľov.

Ktorá fáza tvorby je pre vás najvzrušujúcejšia? Keď prenášate myšlienku na papier alebo keď už vyberáte z pece váš zhmotnený nápad?

Najviac vzrušujúca je určite fáza vymýšľania.

Na čom pracujete teraz?

Momentálne pracujem na vývoji presso setu, ktorých je zatiaľ na našom trhu nedostatok.

Odkiaľ čerpáte inšpirácie?

Myslím, že mám to šťastie, že inšpiráciu nemusím vyhľadávať, zatiaľ ma nachádza sama. Jeden sen v podobe vlastného štúdia ste si už splnili.

Máte vo vašej tvorbe ešte nejaké nesplnené sny?

Určite expandovať do sveta.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
Porcelán s dušou: Upúta vás hneď na prvý pohľadPorcelán s dušou: Upúta vás hneď na prvý pohľadPorcelán s dušou: Upúta vás hneď na prvý pohľadPorcelán s dušou: Upúta vás hneď na prvý pohľad
 
7fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Porcelán s dušou: Upúta vás hneď na prvý pohľad
Inéz BÚCI