Radíme: Čo neviete o spotrebičoch?

10.01.2013
Dizajn a Dekor

Aj ony majú svoje tajné stránky. Verili by ste, že v umývačke sa dá zavárať?

1fotka
Čo neviete o spotrebičoch? Autor: archív

Pokiaľ by sme sa pri moderných spotrebičoch mali spoliehať iba na ich zaužívaný model správania, ukrátili by sme sa o mnohé benefity. Čo to o ich nových prednostiach nám prezrádzajú už aj nové energetické štítky. Kde však nájdeme o čosi viac? Skúsili sme sa spýtať odborníkov, ktorých rady a vedomosti sú veľakrát prekvapivé.

Múdrosti chladničiek

Zradila vás chladnička práve vo chvíli, keď ortuť teplomera neklesá pod 30 °C? Nedivte sa, veď kompresor prekonáva naozaj obrovské teplotné rozdiely medzi teplotou v interiéri bytu a nami navolených 6 – 8 °C. Keď sa k tomu pridá aj nevhodná poloha chladničky pri Kompresor sa veru riadne zapotí aj pri prekonávaní hoci len niekoľkomilimetrovej námrazy.   stene alebo na slnečnom mieste, nevyhnete sa problémom. Obchádzajte aj riešenie umiestnenia chladničky v susedstve tepelného zdroja, teda radiátora aj sporáka. Kde ešte robievame najčastejšiu chybu? V čistení chladničky. Kompresor sa veru riadne zapotí aj pri prekonávaní hoci len niekoľkomilimetrovej námrazy. Najprv nám naznačí svoju nespokojnosť zvýšenou spotrebou energie, neskôr odmietaním poslušnosti. Ak by ste hľadali riešenie problémov v kúpe menšieho modelu bez kompresora, vedzte, že práve tie „problémové“ s kompresorom vydržia dlhšie.

Naše očakávania o chladničke snov môže nabúrať už hneď na začiatku nesprávny výber modelu. Okrem potrebného vnútorného obsahu si všímajte, pre akú teplotu okolia je zariadenie určené (SN od +10 °C do +32 °C, ST od +16 °C do +38 °C, N od +16 °C do +32 °C a T od +16 °C do +43 °C). Následne tomu prispôsobte výber spotrebiča. V moderných otvorených priestoroch sa sústreďte na údaj o hlučnosti prístroja. Najtichšie modely na trhu majú 36 dB, štandardné modely 40 až 44 dB. Aj keď ste so svojou chladničkou viac či menej spokojní aj po 10 rokoch, i tak vám odporúčame siahnuť po novom modeli. Nielenže vás presvedčí nový dizajn, ale hlavne funkcie. Kým menej úsporný variant v energetickej skupine A spotrebuje za rok približne 350 kWh, pri nových modeloch v energetickej triede A+++ sa stretnete na energetických štítkoch s hodnotami 150 kWh.

Okrem úspory energie iste oceníte dlhšie zachovanie čerstvosti potravín. Prispeli k nej špeciálne priečinky. Väčšinou sa líšia teplotou a vlhkosťou – pre mäsové výrobky je ideálne suché prostredie a teplota tesne nad 0 °C. Zelenina a ovocie zas vydržia dlho čerstvé pri 3 °C a vyššej vlhkosti. Pri takýchto podmienkach si udržujú ovocie, zelenina, mäso a ryby svoje vitamíny, arómu a chutný vzhľad až trikrát dlhšie než v klasickej chladiacej časti.

Múdrosti umývačiek riadu

Prečo siahame čoraz častejšie ku kúpe umývačky? Medzi rozumné argumenty patrí isto úspora vody a času. Myslíte, že ušetríte viac energie, ak si vyberiete v prípade menšej domácnosti užší 45 cm model? Nie, pri tejto voľbe usporíte leda ak miesto. Čo si teda všímať pri kúpe? Predovšetkým množstvo ponúkaných programov a variabilitu vnútorného priestoru. Umývačka ponúka spravidla päť štandardných programov. Či však využijete pri každodennej rutine aj špeciálne programy, je len na vás. Každý špás však niečo stojí – peniaze aj energie. Čo mätie pri používaní umývačky aj skúsených harcovníkov?

Predsa výber toho spávneho čistiaceho prostriedku! Kým servisní technici by sa uspokojili s najjednoduchšou alternatívou, hrubozrnnou soľou a leštidlom, spotrebitelia doprajú domácim miláčikom to naj v podobe tabliet aj 5 v 1. Siahať by však po nich mali iba v prípade, Soľ je v umývačke potrebná na predĺženie životnosti upravovača tvrdosti vody. Jej nedostatok skracuje životnosť samotného spotrebiča, preto odborníci odporúčajú používať soľ, aj keď sa na umývanie aplikujú tablety.   ak je ich umývačka vybavená tablet programom. Vtedy si od vás umývačka nebude pri každom spustení vyžadovať doplnenie soli a leštidla. Vie, že všetko potrebné je obsiahnuté v špeciálnych tabletách. Tablety 3 v 1 obsahujú umývací prostriedok, soľ a leštidlo, tablety 4 a viac v 1 obsahujú ďalšie prostriedky, ktoré podľa výrobcov tabliet prispievajú k lepšiemu výsledku umývacieho procesu. Soľ je v umývačke potrebná na predĺženie životnosti upravovača tvrdosti vody. Jej nedostatok skracuje životnosť samotného spotrebiča, preto odborníci odporúčajú používať soľ, aj keď sa na umývanie aplikujú tablety. Pri používaní tabliet nie je potrebné dopĺňať leštidlo. A ako je to s tým zaváraním v umývačke? Nuž je pravdivé a odskúšané. Stačí použiť program na 60 °C alebo 70 °C bez použitia tablety či čistiaceho prostriedku a máte zavarené!

Múdrosti robotických vysávačov

V posledných rokoch sa stretávame s novým fenoménom domácností, s robotickým vysávačom. Aj keď je určený predovšetkým na priebežné udržiavanie hygieny podláh, mnohí si ho zamieňajú za jediného člena domácnosti s nepopulárnou povinnosťou vysávania.Vyberajte renomované značky, kde majú výrobcovia takýchto vysávačov aj viac ako 20 rokov skúseností.    V každom prípade je to pomocník vítaný a sympatický. Treba mu však poskytnúť dostatok voľného priestoru a sebarealizácie, teda čas počas vašej neprítomnosti. Len tak si maximálne vychutnáte jeho benefity. V úvode však nezanedbajte fázu zoznamovania a odstránenia všetkých prekážok, ktoré by mu bránili vo vynikajúcom výsledku. A aké parametre sú pri jeho výbere dôležité? Vyberajte renomované značky, kde majú výrobcovia takýchto vysávačov aj viac ako 20 rokov skúseností. Všímajte si navigačný systém, ktorý vysávač používa. Kým napríklad kameru oceníte v bežných miestnostiach, využitie senzorov je užitočné hlavne v podkroví. Dôležitá je výška robota, aby zvládol upratovanie aj pod nábytkom. Ak ste majiteľmi kobercov, preverte si pri konkrétnom výrobku zvládnutie tohto povrchu. Majitelia domácich zvierat ocenia aj špeciálne modely prispôsobené na upratovanie chlpov.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ v spolupráci s odborníkmi NAY a. s.
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Radíme: Čo neviete o spotrebičoch?
Edita JANÍKOVÁ v spolupráci s odborníkmi NAY a. s.