Ochráňte interiér pred horúčavami klimatizáciou

29.07.2013
Dizajn a Dekor

Pri dnešných extrémnych klimatických zmenách sa stáva chladenie v domácnosti takmer nevyhnutnosťou. Najjednoduchší spôsob, ako ochrániť interiér pred prehriatím , je klimatizácia .

10fotiek
Kvalitné značky ponúkajú štýlový dizajn vnútornej jednotky spolu s komfortnými funkciami – pohybový senzor, ktorý zameriava polohu osôb v miestnosti, fotokatalytický filter či on-line ovládač. Autor: Daikin Emura

Mnohí z vás majú s posedávaním pri klimatizačnej jednotke nejednu nepeknú skúsenosť. Tieto nehody však spravidla spôsobuje nesprávne nastavenie a používanie, nevhodná realizácia alebo nekvalitný výrobok. Problémy vám môže spôsobiť aj nesprávne umiestnenie v miestnosti. Klimatizácia je dnes stále najbežnejší a najdostupnejší spôsob chladenia interiérov, treba ju len správne naplánovať.

Moderné klimatizačné jednotky pamätajú na vaše zdravie a ponúkajú pri správnom používaní skutočný komfort. Jedným z kľúčov k spokojnosti s klimatizáciou je správny výber. Ten spočíva aj vo voľbe správneho typu, ktorý zodpovedá vašim požiadavkám a podmienkam vo vašom obydlí.

Pre rodinné domy a byty sú ideálne klimatizačné jednotky typu Split, ktoré majú oddelenú vonkajšiu a vnútornú jednotku. Jedna takáto jednotka je vhodná pre jednu miestnosť. Ak chcete zabezpečiť chladenie viacerých miestností a vyhnúť sa ovešaniu fasády množstvom bielych debničiek, je vhodnejší Multi-Split. Tento systém umožňuje na jednu vonkajšiu napojiť viacero vnútorných jednotiek.

Vnútorné jednotky sú vzájomne prepojené, ale dajú sa regulovať osobitne. Je to energeticky, no najmä esteticky výhodnejšie riešenie. Vnútorné jednotky môžete umiestniť na stenu nad úroveň hlavy, pod okno alebo do stropu v podobe kazetového modulu.

 
Model Jungfrau poskytuje okrem netradičného hi-tech vzhľadu vnútornej jednotky aj funkciu Smart Wi-fi, s ktorou možete ovládal klimatizáciu bez obmedzení pomocou mobilu, z akéhokoľvek miesta, aj mimo domova. Samsung Jungfrau
Foto: Samsung Jungfrau

Vonkajšie časti sa zvyčajne dávajú na strechu, lodžiu, terasu alebo priamo na obvodovú stenu budovy. Z dôvodu nutnej pravidelnej údržby by však v každom prípade mali byť umiestnené na dostupnom mieste. Leto sa dá spríjemniť aj mobilnou kompaktnou jednotkou, ktorá spája všetky funkčné časti do jedného celku. Býva však len provizórnym riešením, má pomerne veľkú hlučnosť a podstatne nižšiu účinnosť ako splity.

Správny zásah

Rozhodujúce kritérium pri dimenzovaní klímy je tepelná záťaž, ktorá závisí od objemu miestnosti, veľkosti okien, použitého tienenia a orientácie na svetové strany. Posúdiť ju a navrhnúť potrebný výkon a rozmiestnenie jednotiek by mal projektant firmy, kde klimatizáciu kupujete.

Správne klimatizačné zariadenie má byť navrhnuté tak, aby v celom priestore zabezpečilo stav vzduchu podľa požiadaviek. Pri nastavovaní konkrétnych parametrov nemajte veľké oči. Nesprávne dimenzovaná a nevhodne nastavená klíma vedie k rýchlemu opotrebeniu zariadenia a má nepriaznivý vplyv na pohodu užívateľov.

Prudké teplotné skoky, vysoká rýchlosť prúdenia vzduchu a nevhodná vlhkosť vám ľahko spôsobia bolesti hlavy, pálenie očí, podchladenie a následne oslabenie imunitného systému. Takmer všetky klimatizačné jednotky dnes obsahujú aj tepelné čerpadlo, čiže poskytujú okrem ochladzovania vzduchu aj ohrievanie, preto sa môžu používať v prechodnom období na prikurovanie priestoru.

Dôležité funkcie

Pri klíme, ktorá vám má robiť spoločnosť 6 až 8 hodín denne, je dôležitá aj hlučnosť prevádzky. V technických údajoch o výrobku by táto hodnota mala byť uvedená. Podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky by mala dosahovať klimatizačná jednotka cez deň hladinu 40 dB, v noci 30 dB.

Ak by vás tento údaj mal ovplyvniť pri výbere, mali by ste vedieť, že treba rozlišovať hladinu akustického tlaku a akustického výkonu, ktorý je vždy o 8 – 12 dB vyšší ako tlak. Pri prevádzke je určujúci akustický výkon, ktorý pri každom modeli dosahuje aspoň 30 – 32 dB. Ak je teda uvedená hlučnosť nižšia ako 30 dB, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o akustický tlak.

Do klimatizačnej jednotky patrí aj účinný filter proti prachu, peľu a nečistotám. V obytných miestnostiach sa bežne používajú filtre triedy G4 (hrubé častice, kvetový peľ) a F 5 (jemný prach, cementový prach, výtrusy). Filtre s vyššou účinnosťou je potrebné špeciálne doobjednať. Pre niektoré funkcie, na ktoré výrobcovia lákajú zákazníkov, neexistujú žiadne normy.

Ide hlavne o iónové osviežovače, kyslíkové sprchy, generátory častíc striebra či iné zariadenia, ktorých úlohou je zneškodňovať chemické látky a choroboplodné zárodky vo vzduchu. Je možné, že vám vzduch osviežia, ale nikto vám nezaručí, že sa nejde len o marketingový ťah. Klíma v číslach

Bežné klimatizačné jednotky majú veľmi dobré využitie spotrebovanej elektrickej energie, ktoré je od 2,5 kWh a vyššie (označuje sa EER pre chladenie a COP pre ohrev). Znamená to, že pri odbere 1 kWh elektrickej energie vydá zariadenie minimálne 2,5 kWh chladiacej alebo tepelnej energie.

Z toho vyplýva, že sa oplatí kupovať kvalitnejšie zariadenia s vyšším EER/COP, aby sa ušetrilo na prevádzkových nákladoch. Lucia Harmathová , Odborná spolupráca: Ing. Milan gašparovič Com-klima, Foto: archív firiem Teknopoint, Samsung, Daikin

Klíma v číslach

Bežné klimatizačné jednotky majú veľmi dobré využitie spotrebovanej elektrickej energie, ktoré je od 2,5 kWh a vyššie (označuje sa EER pre chladenie a COP pre ohrev). Znamená to, že pri odbere 1 kWh elektrickej energie vydá zariadenie minimálne 2,5 kWh chladiacej alebo tepelnej energie. Z toho vyplýva, že sa oplatí kupovať kvalitnejšie zariadenia s vyšším EER/COP, aby sa ušetrilo na prevádzkových nákladoch.

Citlivé fasády

Niektoré domy majú určité obmedzenia - na ich fasádu nie je možné zvonku inštalovať akékoľvek telesá, najčastejšie ide o domy v pamiatkovej ochrane alebo historické fasády. Kvalitnou náhradou za splitové jednotky v takýchto budovách môžu byť kompaktné jednotky bez vonkajšej časti. Vonkajšie chladenie prebieha cez dva otvory v stene a vnútorný vzduch sa nevyfukuje von. Môžu sa montovať ako parapetné, ale aj ako nástenné jednotky. Svojou hlučnosťou sa zhodujú so splitovými jednotkami.

Ak umiestnite interiérovú jednotku hneď oproti vonkajšej, vyhnete sa akýmkoľvek náročným stavebným úpravám. Niekedy sa však stáva, že umiestnenie na vnútornej strane obvodovej steny nie je vyhovujúce z hľadiska komfortu a zdravia užívateľov. Ak by vám studený vzduch vnútornej jednotky mal prúdiť v spálni na hlavu alebo pri pracovnom stole na chrbát, je lepšie presunúť ju.

Správne nastavená klimatizácia by nemala znižovať teplotu v miestnosti o viac než 6 – 8 °C oproti vonkajšiemu prostrediu. Prúdenie vzduchu by nemalo byť pociťované ako prievan. Už zvýšenie rýchlosti prúdenia vzduchu o 0,1 m/s sa pociťuje ako ochladenie o 2 – 3 °C. Optimálna vlhkosť vzduchu je v rozmedzí 40 – 60 %.

Aby klíma nebolela alebo na čo dávať pozor

  • Prenechajte návrh výkonu a rozmiestnenie klimatizačných jednotiek odborníkom. Tí, ktorí vás presvedčia dobrými referenciami, vedia, kde sa šetriť oplatí a kde nie.
  • Nízka cena a neznáma značka klimatizačného zariadenia sa môže odraziť vo vysokej spotrebe energie, nízkej účinnosti, vysokej hlučnosti a poruchovosti produktu.
  • Hlučnej klimatizácii sa vyhnete, ak zvolíte typ, ktorý má umiestnený kompresor mimo interiéru. Pozerajte sa radšej po splitových modeloch, ako po kompaktných.
  • Rovnomerné rozdelenie vzduchu so stabilnou teplotou zaistí invertor a usmerňujúce pohyblivé lamely na výfukovej časti. Efektívnejšie je klimatizáciu nevypínať, nárazový odber prúdu pri zapínaní je až 8-krát vyšší než plynulá prevádzka modelu, pri ktorej sa priestor udržiava na stabilnej teplote.
  • Nedostatočný servis alebo úplne chýbajúca údržba klimatizačného zariadenia znižuje životnosť, spôsobuje zanesenie potrubí a filtrov. Zo zanesených filtrov získate viac škody ako osohu.

 
Autor: Lucia Harmathová , Odborná spolupráca: Ing. Milan gašparovič Com-klima
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ochráňte interiér pred horúčavami klimatizáciou
Lucia Harmathová
Odborná spolupráca: Ing. Milan gašparovič Com-klima