Počítačové zázemie alebo učenie po novom

06.11.2012
Dizajn a Dekor

DÁVNO SÚ ZA NAMI ČASY, KEď ŠKOLOPOVINNÉMU DIEŤAŤU STAČIL PRACOVNÝ STôL S KVALITNÝM SEDENÍM A OSVETLENÍM, PÍSACIE POTREBY A ZOŠITY. DNES SA VÝBAVA ROZŠÍRILA AJ O POČÍTAČOVÉ ZÁZEMIE.

1fotka
Nové VAIO série E14 sa vyznačuje jemným, „lemujúcim“ dizajnom v troch sviežich farebných vyhotoveniach: bielej, čiernej a ružovej. Autor: VAIO

V zozname potrebných pomôcok, ktoré dostanete na začiatku školského roku, síce PC položky nefigurujú, učitelia však s nimi akosi automaticky počítajú. Internet sa stal neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Okrem informácií, komunikácie, zábavy či nákupov sa osvedčil aj ako výborný vzdelávací prostriedok. Je vedecky dokázané, že ľahšie si zapamätáme informácie sprevádzané obrazom a zvukom, ako len čisto v písomnej forme. Digitalizácia a internet sú na tieto účely optimálnym vyučovacím nástrojom.

Okrem e-learningu, ktorý sa postupne zavádza na stredných školách a na druhom stupni základnej školy, nájdete rôzne výukové programy aj online školy priamo na internete. Za zmienku stoja bezplatné jazykové kurzy vo forme mp3 lekcií, osobného lektora cez Skype alebo rôzne náučné videá na YouTube. Stačí do vyhľadávacieho okna zadať kľúčové slová „tutorial“, „lessons“, alebo „learn“ a k tomu oblasť, ktorá dieťa zaujíma. Nie ste tak odkázaní na časovo obmedzené termíny kurzov a lektor sa venuje len vám.

Online univerzita

Vaše deti určite dobre poznajú známu službu iTunes od spoločnosti Apple, cez ktorú majú neobmedzený prístup k hudbe, videám či k filmom. Nasmerujte ich však na iTunes U od slova University, na ktorú sa môžu napojiť cez internet na domácom počítači, tablete alebo si túto službu stiahnuť zdarma ako aplikáciu do smartfónu či do iPodu Touch. Nájdete tu neuveriteľne širokú ponuku učebných materiálov, skrípt, prednášok od profesorov svetových univerzít ako Stanford, Cambridge, Harvard či Oxford. Nechýbajú, samozrejme, humanitné kurzy matematiky, filozofie, sociálnych vied, cudzie jazyky a moderné digitálne médiá. S iTunes U môžete individuálne študovať na univerzite v každom veku a kdekoľvek s prístupom na internet. A o tom, že o tento typ štúdia je záujem, svedčí 320 miliárd zaznamenaných stiahnutí.

Notebook pre školáka

Vo všeobecnosti by mal byť notebook alebo menší netbook pre školáka vyhotovený z odolných materiálov, ktoré vydržia časté prenosy i prípadné pády. Z praktických dôvodov sa oplatí uprednostniť matný povrch pred lesklým. Väčšina školákov používa notebook okrem komunikácie, četovania s kamarátmi a hier na prípravu školských prezentácií či na vyhľadávanie zaujímavých informácií k učivu na internete. Neskôr si začnú osvojovať základy kancelárskych či iných „tematických“ aplikácií, podľa svojho záujmu. V tomto prípade je vhodná nižšia a stredná trieda notebookov s výberom parametrov podľa individuálnych požiadaviek. Správne sedenie pri práci s notebookom a optimálnu výšku očí oproti monitoru podporuje ergonomická podložka. Zmenšuje záťaž chrbta a zároveň zabraňuje prehriatiu prístroja.

NÁŠ TIP

Novinkou na trhu je funkcia monitora k domácemu pc s názvom ergoSensor, ktorá kontroluje správne sedenie používateľa. pomocou snímačov sleduje jeho oči, uhol krku, dodržiavanie optimálnej vzdialenosti od monitora, a dokonca vyhodnotí aj potrebný čas oddychu pre oči.

 
Autor: Inéz BÚCI, odborná spolupráca Juraj REDEKY
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Počítačové zázemie alebo učenie po novom
Inéz BÚCI
odborná spolupráca Juraj REDEKY