Pomocníci pri praní: Takto si vybrať práčku a sušičku

21.12.2012
Dizajn a Dekor

Každá gazdinka sa rada pochváli čistou a nadýchanou bielizňou. K úspešnému výsledku zaiste prídu vhod najnovší pomocníci zo sveta prania a sušenia. Poradíme vám, ako postupovať pri ich výbere aj čo si všímať.

1fotka
Práčka Samsung WF448 ponúka možnosť pridávania pary do bežných pracích cyklov. Autor: Samsung

Určite nie je prekvapením, že obdivovateľmi výkonov práčok a sušičiek sa čoraz častejšie stávajú aj muži. Veď aj oni riešia problém s odstraňovaním škvŕn na košeli či nedostatku čistých ponožiek. A tak sa na trh s čoraz rýchlejšou obmenou dostávajú domáce prístroje, ktoré dokážu zvládnuť tieto nepríjemnosti s ľahkosťou, rýchlosťou aj s energetickou úspornosťou. Dnes dokážete košeľu vyprať aj vysušiť už za jednu hodinu.

DOBRE KÚPIŤ

Pri kúpe práčky či sušičky zvážte, koľko voľného priestoru vám na ňu v domácnosti zostáva. Rozhodnite sa pre konkrétne miesto a zmerajte si ho. Uľahčí vám to výber veľkosti i rozhodnutie o otváraní. Ak máte limitujúci priestor a radi by ste vlastnili práčku aj sušičku, zvoľte si taký model práčky, ktorá unesie na svojich pleciach aj sušičku. Výber typu s nízkou spotrebou je šetrný nielen k peňaženke, ale aj životnému prostrediu. Domácnosť, v ktorej sú alergici,Pri kúpe práčky či sušičky zvážte, koľko voľného priestoru vám na ňu v domácnosti zostáva. Rozhodnite sa pre konkrétne miesto a zmerajte si ho. Uľahčí vám to výber veľkosti i rozhodnutie o otváraní   by sa mala poobzerať po práčkach s extra preplachovacím programom. Po vysušení bielizne sa tak zbavíte roztočov, prachu aj alergénov. Lákajú vás práčky s kapacitou 6 až 8 kg bielizne?

Práve tie sú určené pre bežnú rodinu. Ak však žijete iba v páre alebo ste single, vyberte si radšej menšiu. Počet otáčok vám môže ušetriť náklady pri sušení. Čím väčšia odstredivá sila pri žmýkaní, tým kratší čas na sušenie. Ak chcete ušetriť množstvo vody, poobzerajte sa po práčke, ktorá využíva priame sprchovanie bielizne namiesto klasického napúšťania vody, pranie v pare alebo možnosť využitia dažďovej vody. Na nezaplatenie sú aj senzory automaticky vyhodnocujúce potrebné množstvo vody, pracieho prostriedku či teploty.

ORKÁN I VÁNOK

Možno sa mnohým zdá sušička zbytočná. Niektorí si nevedia predstaviť ďalšiu „krabicu“ v kúpeľni, iní uprednostnia finančne nenáročnejšie ručné vešanie bielizne. Nájdu sa aj jej historickí odporcovia, ktorí si nevedia pobyt bielizne na čerstvom vzduchu vynachváliť. Verte však, že po kúpe sušičky sa zbavíte všetkých predsudkov. Oberiete sa síce o vzácne minúty strávené na čerstvom vzduchu, zato však zís - kate príjemnejšie bonusy.

Napríklad nadýchané voňavé uteráky, vysušenie niekoľkých várok bielizne v ten istý deň či pripravený obľúbený outfit vášho adolescenta už za jednu hodinu. Nezanedbateľný je aj fakt, že dnešné sušičky už sušia v energetickej triede A. Sú rýchlejšie, šetrnejšie k bielizni a dokonca myslia aj na menšiu ekologickú záťaž. Využívajú tepelné čerpadlá a dokážu sa postarať aj o vyčistenie svojho kompresora, aby vám dokonale slúžil po celú životnosť spotrebiča.

 
Autor: Edita JANÍKOVÁ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pomocníci pri praní: Takto si vybrať práčku a sušičku
Edita JANÍKOVÁ