Kúrenie inak: Stena ako radiátor

09.01.2013
Dizajn a Dekor

Obdobou obľúbeného úsporného podlahového vykurovania je menej známe stenové. Z investičného hľadiska je síce o niečo nákladnejšie, má však svoje nesporné výhody.

6fotiek
Stenové vykurovanie neruší štýl zariadenia interiéru. Vykurovacie steny by mali ostať nezakryté nábytkom, čo môže byť v malých miestnostiach problém. Autor: profimedia.sk

Popri nezanedbateľnej úspore energie je to pozitívny vplyv na zdravie človeka. Teplota stien je 22 – 24 stupňov Celzia, vzduch v miestnosti má 18 stupňov, čo je zo zdravotného hľadiska ideálna klíma. Nižšia teplota vzduchu pozitívne ovplyvňuje dýchanie, nespôsobuje vírenie prachu.

AKO FUNGUJE?

V princípe je systém stenového vykurovania rovnaký ako podlahového, len vykurovacie rúrky s nosným médiom alebo rohože nie sú v podlahe, ale v stene obytnej miestnosti. Vyhrievaná stena predstavuje veľkoplošné vykurovacie teleso vyžarujúce do miestnosti teplo. Sálaním sa ohrievajú ostatné plochy a predmety, ktoré potom akumulované teplo odovzdávajú do okolia. Vďaka rovnomernému šíreniu tepla stačí miestnosť vykurovať na teplotu o dva až tri stupne nižšiu ako pri vykurovaní radiátormi.

ZOPÁR TECHNICKÝCH DETAILOV

Montáž vôbec nie je zložitá, používa sa mokrý alebo suchý spôsob. Pri mokrom procese sa vykurovacie medené alebo plastové rúrky uchytia do vo- diacich líšt alebo panelov, ktoré sú pevne ukotvené v stene a tá sa následne omietne. Čím je menší priemer rúrok, tým je systém jednoduchší z hľadiska jeho regulácie. Nevýhoda je náročnejšie omietanie steny s nutnosťou použiť sklotextilnú výstuž. Najideálnejšia je omietka na sadrovej báze, pretože sa najmenej zmrašťuje. Použiť však možno akúkoľvek okrem tepelnoizolačnej.

Ak sa stena obloží nosnými doskami so zalisovanými rúrkami, vtedy ide o suchý proces inštalácie. Dosky sa upevňujú na pripravený raster z dreva alebo kovu a sú pripravené na okamžitú úpravu – obkladanie, stierkovanie. Jeden aj druhý takto pripravený systém sa napojí na zdroj tepla, kde je médium voda. Ako zdroj tepla možno využiť nízkoteplotné či kondenzačné kotly, slnečné kolektory alebo tepelné čerpadlá. Mokrý systém montáže sa využíva pri murovaných domoch. Do nízkoenergetických a montovaných domov, podkrovia a pri rekonštrukciách sa aplikuje suchý systém.

NIEČO NAVYŠE

Stenové vykurovanie sa využíva jednak samostatne alebo ako doplnok k inému vykurovaciemu systému, napríklad podlahovému. Hoci je vykurovanie stenou veľmi podobné podlahovému, má oproti nemu výhodu v rýchlejšej reakcii na zmeny teplôt. Podlahový systém býva zapracovaný pod betónovým poterom a stenový iba pod omietkou. Reakčný čas pri zapnutí kúrenia je teda oveľa rýchlejší, teplo omietkou prejde rýchlo. Oproti klasickým vykurovacím metódam je výhodou stenového jeho neviditeľnosť, takže interiér ostáva čistý. Nevýhoda je, že stena, v ktorej je inštalované kúrenie, by nemala byť zakrytá nábytkom. Pozor treba dávať aj pri vešaní rôznych predmetov na stenu, aby ste nezatĺkli klinec práve do vykurovacej rúrky. Stenové vykurovanie je vhodné nielen pre zdravé vykurovanie, ale aj zdravú klimatizáciu. Ak necháte v lete v rúrkach prúdiť studenú vodu, steny budú chladiť.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
Kúrenie inak: Stena ako radiátorKúrenie inak: Stena ako radiátorKúrenie inak: Stena ako radiátorKúrenie inak: Stena ako radiátor
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kúrenie inak: Stena ako radiátor
Adela MOTYKOVÁ